Promowanie muzyki liturgicznej i chrześcijańskiej, a także popularyzacja piosenki religijnej i wartości chrześcijańskich – to cele Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej w Radomsku. Od czterech lat festiwal gromadzi dzieci, młodzież i dorosłych. Są to soliści, instrumentaliści, zespoły wokalne, chóry kościelne, schole liturgiczne, wokaliści, którzy przyjeżdżają tu z różnych stron Polski
Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej organizowany jest przez Stowarzyszenie Rodzina Rodzin im. św. Jana Pawła II, parafię pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Radomsku oraz Miejski Dom Kultury w Radomsku. Dyrektor festiwalu ks. Piotr Rutkowski podkreśla, że zamysłem twórców wydarzenia jest rozpowszechnianie wartości i rangi muzyki sakralnej, którą wykonuje się w świątyniach, oraz uwrażliwienie słuchaczy na piękno, zawarte w tego typu utworach. – Nade wszystko ważną sprawą jest promocja młodych talentów – podkreślił ks. Rutkowski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W tegorocznej „Cecyliadzie”, odbywającej się w dniach 18 i 19 listopada, wzięło udział 72 uczestników. W ciągu dwóch dni odbyły się najpierw przesłuchania konkursowe w MDK Radomsko, a kolejnego dnia – koncert finałowy. Podczas przesłuchań wykonawcy przedstawili dwa utwory: dowolną pieśń z dorobku muzyki chrześcijańskiej oraz utwór programowy – w tym roku była to pieśń maryjna. Komisja konkursowa w składzie: Arkadiusz Chybalski, Gabriela Bracka i Edyta Rak po wysłuchaniu utworów, postanowiła wyróżnić 10 osób i przyznać 6 statuetek.
Koncert finałowy miał miejsce w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Radomsku. Poprzedziła go Msza św. odprawiona w intencji organizatorów i uczestników festiwalu. Koncelebrowali ją ks. Antoni Arkit – dziekan regionu radomszczańskiego, ks. Józef Błasiński – proboszcz parafii, ks. Piotr Rutkowski – dyrektor festiwalu oraz o. Nikodem Kilnar – krajowy duszpasterz muzyków kościelnych. W koncercie uczestniczyli przedstawiciele władz kościelnych i samorządowych miasta, regionu i diecezji.
– To wspólne uwielbienie Boga śpiewem i muzyką. Bardzo się cieszymy, że nasz konkurs z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem – powiedziała o wydarzeniu Anna Skórka-Nowicka, rzecznik prasowy festiwalu.
Patronatem honorowym objęli festiwal abp Wacław Depo – metropolita częstochowski wspólnie z Jarosławem Fernecem – prezydentem miasta Radomska oraz Andrzejem Pluteckim – starostą powiatu radomszczańskiego. Gościem specjalnym festiwalu była Kapela znad Baryczy.
***
Nagrody przyznano w trzech kategoriach wiekowych:
„Radomszczańska Nuta”: kategoria dzieci – I miejsce: Barbara Moroń;
„Radomszczański Mikrofon”: kategoria młodzież – I miejsce: Julia Walaszczyk;
„Radomszczańska Lira”: dorośli – I miejsce: Zespół Wokalny Kolegiaty św. Lamberta w Radomsku.
Nagroda specjalna za najlepszą interpretację pieśni maryjnej powędrowała do Julii Walaszczyk.
Nagrodę publiczności otrzymała schola liturgiczna „Boże Nutki” z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamieńsku. Prestiżową Nagrodę – Grand Prix „Cantus Mater” za dorobek w dziedzinie krzewienia muzyki sakralnej otrzymał paulin – o. prof. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych.