W ramach wymiany uczniowie zaangażowani w projekt edukacyjny Rodzina Polonijna – Razem dla Edukacji pt. „Powstańcy Polski i Litwy w walce o niepodległość ojczyzny” na przełomie maja i czerwca udadzą się z rewizytą na Litwę. Kilka tygodni temu młodzi z gimnazjum w Egliszkach/Jałówce na Litwie gościli w Zespole Szkół Salezjańskich im. Księdza Bosko.
Podczas tygodniowego pobytu w Łodzi uczniowie z Litwy mieli możliwość analizy pojęć ojczyzna i naród, przybliżenia postaci powstańców XIX-wiecznych, którzy odegrali ważną rolę dla późniejszego odzyskania wolności przez Polskę, ale także poznania historii samych powstań polskich w XIX wieku. Odkrywali Polskę poprzez warsztaty językowe, historyczne, muzyczne, taneczne i ceramiczne. Podczas lekcji historii poznali znaczenie powstań XIX wieku dla odzyskania niepodległości ojczyzny, w trakcie lekcji muzyki zastanawiali się nad znaczeniem pieśni powstałych w okolicznościach powstańczych na przykładzie trzech piosenek: „Warszawianka”, „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Marsz Żuawów”. Na warsztatach tanecznych poznali najważniejsze cechy polskich tańców narodowych oraz podstawowe kroki i układ taneczny Krakowiaka. W ramach zajęć ceramicznych własnoręcznie wykonali kubki „Mój prezent dla powstańca”, które zabrali jako pamiątkę zajęć. Uczniowie odbyli kilka wycieczek po Łodzi, poznając jej wielokulturowy charakter, a także wycieczkę autokarową po regionie „Śladami powstańców w walkach o niepodległość ojczyzny” oraz do wycieczkę do Warszawy. Uczestniczyli także w lekcji muzealnej w Muzeum Tradycji Niepodległościowych z prezentacją broni białej i palnej, którą wykorzystywali żołnierze i powstańcy polscy w walce o niepodległość, a także polskie umundurowanie. Młodzież obejrzała także trzy przedstawienia teatralne szkolnego Teatru Bez-nazwy. Projekt pilotowany jest przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Oddział Łódź i Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Caritas Diecezji Sandomierskiej na czas obecny realizuje II etap projektu „Linia wsparcia”. Pierwszy etap z powodzeniem został zakończony 31 marca 2016 r. „Przez 11 miesięcy 21 uczestników zadania, czyli osób z autyzmem i całościowym zaburzeniem rozwoju, brało udział w: indywidualnej terapii psychologicznej; treningu umiejętności społecznych; doradztwie zawodowym i warsztatach praktycznych czyli zawodowych. Szczególnie dużo uczestnicy zyskali podczas warsztatów praktycznych z wikliniarstwa, przetwórstwa owoców i warzyw, kulinarnych, krawiectwa, dekoratorstwa czy z hortiterapii, natomiast dla rodziców czy opiekunów pomocne były spotkania w tzw. grupie wsparcia ze specjalistami z wielu dziedzin. Dzięki prowadzonym w ramach projektu zajęciom o charakterze warsztatowym ich uczestnicy nie tylko zdobyli konkretne umiejętności zawodowe, przydatne również w życiu prywatnym, ale również rozwinęli swoje umiejętności manualne. Dla osób z niepełnosprawnością intelektualną – autyzmem, każde działanie mające na celu skoordynowanie sprawności ruchowej z bodźcami psychicznymi jest niezwykle cenne, gdyż wpływa na ogólny rozwój osoby” – możemy wyczytać na stronie internetowej Caritas.
Nominacje otrzymali również nowi proboszczowie i wikariusze zmieniający parafie oraz tegoroczny neoprezbiter. Dekrety odebrali również księża wyznaczeni do urzędów diecezjalnych. Uroczystość odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.
Ks. Kałuziński Zdzisław, proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Głowaczowie
Sąd w indyjskim stanie Jharkhand uniewinnił zakonnicę ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości i dwie inne oskarżone w nagłośnionej na całym świecie sprawie o domniemany handel ludźmi. Kończy to ośmioletnie postępowanie prawne, które doprowadziło do poważnych oskarżeń wobec zgromadzenia założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty (1910-1997).
Decyzja Sądu Rejonowego w Ranchi z 18 czerwca dotyczy Siostry Concilii MC, która została aresztowana w 2018 roku wraz z dwiema pracownicami domu dla niezamężnych matek w mieście Ranchi. W oparciu o skargę złożoną przez lokalną agencję ochrony dzieci, zostały one oskarżone o nielegalne przekazanie 14-dniowego niemowlęcia. W trakcie postępowania oskarżona została początkowo tymczasowo aresztowana, a zwolniono ją za kaucją dopiero po 14 miesiącach. Wcześniej wniosek o przedterminowe zwolnienie odrzucił Sąd Najwyższy Indii.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.