Reklama

Niedziela Wrocławska

Cześć i chwała bohaterom

Honorowe oddanie krwi, Bieg Tropem Wilczym, Eucharystia, Marsz Pamięci, inscenizacje. Wrocław pamięta o Żołnierzach Wyklętych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 2011 r. zostało uchwalone przez Sejm RP święto – 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-63 w obrębie przedwojennych granic RP. Informacje o walce i ofierze życia bohaterów konspiracji antykomunistycznej ciągle jeszcze w zbyt małym stopniu docierają do polskiej młodzieży i osób dorosłych. Propagowanie tej tematyki w różnych formach stało się priorytetowe dla wielu instytucji działających na terenie archidiecezji wrocławskiej.

Niepodległościowa sztafeta pokoleń

Reklama

Dzień 1 marca stał się symbolicznym początkiem działań Stowarzyszenia Odra-Niemen na rzecz przywrócenia żołnierzom II konspiracji należnego im miejsca w panteonie narodowej pamięci. Stowarzyszenie propaguje, informuje, edukuje o walce i ofierze życia bohaterów konspiracji antykomunistycznej – Żołnierzy Wyklętych, o losach całego ich pokolenia, dziejów ich rodzin. Rokrocznie kilkudniowym obchodom patronuje wybrany bohater lub wydarzenie. W bieżącym roku projekt z hasłem „Niepodległościowa Sztafeta Pokoleń” jest dedykowany Adamowi i Zbigniewowi Lazarowiczom oraz całej ich niezwykłej rodzinie związanej z Wrocławiem. Stowarzyszenie Odra-Niemen zaprasza na cykl spotkań i wydarzeń, które odbędą się w dniach 1-4 marca 2018 r. Szczególnymi i honorowymi gośćmi wszystkich wydarzeń są członkowie wrocławskich środowisk kombatanckich, weterani Armii Krajowej, NSZ, Jaworzniaków, WiN oraz członkowie Rodzin Żołnierzy Wyklętych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Marsz pamięci

Wrocławskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się 28 lutego spotkaniem przy Kwaterach Żołnierzy Wyklętych na Cmentarzu Osobowickim. Na grobach bohaterów odpalone zostaną znicze. Dzień później w bazylice garnizonowej św. Elżbiety z asystą wojska w intencji żołnierzy wyklętych odprawiona zostanie patriotyczna Msza św. Po Eucharystii tradycyjnie obędzie się Marsz Niezłomnych, który zakończy się na pl.Wolności. Wydarzenie zwieńczy występ artystyczny młodzieży i koncert patriotyczny rapera Pawła UNDERA Przewoźnego.

Wieczór pamięci

Do obchodów święta pamięci Żołnierzy Niezłomnych włączyło się także Kuratorium Oświaty we Wrocławiu oraz XVII Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osieckiej. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen organizują „Wieczór pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Spotkanie zaplanowano na 2 marca w Auli XVII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Tęczowej 60. Rozpocznie je wprowadzenie historyczne i wspólne śpiewanie pieśni partyzanckich II konspiracji. Spotkanie poprowadzi Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty.

Tropem wilczym

Stowarzyszenie Pro-Run Wrocław wspólnie ze stowarzyszeniem Odra-Niemen podjęło się organizacji Biegu Tropem Wilczym. Bieg połączony z inscenizacjami i spotkaniami ze świadkami historii oraz środowiskami pozarządowymi odbędzie się 4 marca na Stadionie Olimpijskim. Organizatorzy zapraszają do udziału na dystansach: symbolicznym 1963 m oraz 5 i 10 km. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal.

***


spoKREWnieni służbą
To akcja, która ma na celu oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym poprzez honorowe oddawanie krwi. Mimo iż Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada na 1 marca, strażacy z Obornik Śląskich i Trzebnicy zdążyli już oddać hołd niezłomnym bohaterom. Oddali krew podczas XLIV akcji honorowego krwiodawstwa w Obornikach Śląskich.
20 lutego do Remizy OSP przy ul. Kownackiego zgłosiły się 44 osoby. Niektórzy, jak np. Dariusz Janik mogą poszczycić się wielokrotnym oddaniem cennego płynu.
– Do tej pory oddałem 35 l krwi i wiem, że na tym nie poprzestanę. Przecież oddając swoją krew, pomagamy osobom potrzebującym, które przechodzą niejednokrotnie ciężkie operacje w wyniku wypadku lub choroby – mówi honorowy dawca krwi.
Co cenne, do akcji krwiodawczej włączyli się strażacy z Trzebnicy. Biorąc w niej udział odpowiedzieli na apel komendanta powiatowego PSP w Trzebnicy, bryg. Bogusława Bruda. – Strażacy postanowili połączyć ideę honorowego krwiodawstwa z pamięcią o Żołnierzach Wyklętych. Tym samym oddając krew nie tyko uratują ludzkie życie, ale dali w ten sposób wyraz swojej patriotycznej postawy! – mówi Maciej Tobiczyk, jeden z organizatorów akcji krwiodawstwa w Obornikach Śląskich.

2018-02-28 11:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca – w rocznicę rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" – obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W całym kraju organizowane będą uroczystości upamiętniające żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego.

W środę, 1 marca, prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Sierpcu (woj. mazowieckie). Przed godz. 16 złoży kwiaty pod pomnikiem gen. Emila Fieldorfa "Nila" (ul. Dworcowa 7), potem na placu przed Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu spotka się z mieszkańcami powiatu sierpeckiego. Planowane jest wystąpienie prezydenta.
CZYTAJ DALEJ

Świadectwo dla szkoły. Kto zdał ten rok?

2026-06-26 15:13

[ TEMATY ]

felieton

Zakończenie roku szkolnego

Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Koniec roku szkolnego zawsze skłania do podsumowań. Odbierane świadectwa zamykają kolejny etap nauki, ale nie kończą pytań o to, jaka ma być polska szkoła. W tym roku powracają one z wyjątkową siłą. Z jednej strony rozpoczyna się wdrażanie Reformy26 „Kompas Jutra”, z drugiej – mija rok od złożenia obywatelskiego projektu ustawy „TAK dla religii i etyki w szkole”, popartego przez ponad pół miliona Polaków.

Blisko pięć milionów uczniów odebrało świadectwa i rozpoczęło wakacje. Dla części z nich był to ostatni rok nauki według dotychczasowej podstawy programowej. Już od września w przedszkolach oraz klasach I i IV szkół podstawowych rozpocznie się wdrażanie Reformy’26 „Kompas Jutra”. Ministerstwo Edukacji zapowiada większy nacisk na kompetencje, samodzielność i praktyczne umiejętności. To kierunek, z którym trudno polemizować. Szkoła rzeczywiście powinna uczyć myślenia, współpracy i odpowiedzialności. Pytanie brzmi jednak, czy kompetencje można budować w oderwaniu od wartości.
CZYTAJ DALEJ

Rozmowa z Ojcem: Trzynasta Niedziela zwykła

2026-06-27 10:00

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Monika Książek

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję