Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 19/2018, str. 6

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

U Królowej Polski Niepodległej

Wolność ukierunkowana na dobro

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w tym roku wpisała się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 3 maja br. centralnej Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył abp Stanisław Gądecki, który również wygłosił homilię. Przewodniczący KEP podjął temat wolności i wskazał na trzy elementy, z którymi ona ściśle się wiąże: wola, odpowiedzialność i miłość. Wskazał na głos sumienia, który powinien być przejawem prawdziwej wolności. – Ten głos to wewnętrzne prawo wolności, które ukierunkowuje wolność na dobro i ostrzega przed czynieniem zła – powiedział i dodał: – Przyzwolenie na łamanie tego prawa przez prawo stanowione w ostatecznym rozrachunku zawsze obraca się przeciw czyjejś wolności i godności.

Eucharystię poprzedziła modlitwa różańcowa za Ojczyznę – „Tutaj zawsze byliśmy wolni”, prowadzona przez o. Nikodema Kilnara, krajowego duszpasterza muzyków kościelnych przy KEP, oraz uczniów i nauczycieli Katolickiego Liceum Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Specjalnie na uroczystość w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości na jasnogórskich murach zawieszone zostały dwie biało-czerwone flagi z godłem państwowym i słowami św. Jana Pawła II: „Tu zawsze byliśmy wolni”. Liturgię uświetnił śpiewem Jasnogórski Chór Mieszany im. Królowej Polski pod dyr. Marcina Lauzera, a zagrał Jasnogórski Oktet Dęty pod batutą Marka Piątka.

3 maja wieczorem w Bazylice Jasnogórskiej Mszy św. w intencji Ojczyzny, archidiecezji częstochowskiej i miasta Częstochowy przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Komisji Maryjnej KEP. – Gdzie jest ukryta przedziwna moc, która daje Kościołowi wewnętrzną, duchową wolność i nieustępliwość, tak podziwianą przez wszystkich? – pytał abp Depo za kard. Stefanem Wyszyńskim i przypomniał słowa wielkiego Prymasa Tysiąclecia, który powiedział, że „tajemnicą tej niezwykłej mocy jest fakt, jest dar, że Polska jest zwarta jako naród, zwarta narodowo i religijnie, szczególnie w swej miłości do Chrystusowego Kościoła i Matki Najświętszej”. – Pamiętajmy o tym, że to jest dar, który utrzymuje się nie inaczej, jak tylko przez zmaganie sumień – dodał abp Depo. Przypomniał, że „św. Jan XXIII ogłosił Najświętszą Maryję Pannę Główną Patronką Polski i zobowiązał nas jednocześnie do stałego zaproszenia Matki Zbawiciela w naszą codzienność, ale także w życie społeczne i polityczne”.

***

Wystawa

Tu zawsze byliśmy wolni

W jasnogórskim Arsenale 2 maja br. została otwarta wystawa pt. „Tu zawsze byliśmy wolni. Jasnej Góry droga do Niepodległości 1882 – 1918”. Wystawa powstała z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Reklama

Otwarcia wystawy dokonał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Obecni byli również: bp Artur Miziński – sekretarz generalny KEP, ks. Paweł Rytel-Andrianik – rzecznik KEP, o. Arnold Chrapkowski – generał Zakonu Paulinów, o. Marian Waligóra – przeor Jasnej Góry, o. Stanisław Rudziński – kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze, który czuwał nad realizacją wystawy, oraz o. Jan Golonka – były wieloletni kustosz jasnogórskich zbiorów wotywnych.

Zebranych gości, przedstawicieli mediów i pielgrzymów powitał o. Sebastian Matecki – rzecznik Jasnej Góry. Abp Gądecki podziękował za przygotowanie wystawy, która wpisuje się w wiele wydarzeń związanych z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wskazał na słowa św. Jana Pawła II, które są przesłaniem wystawy, i podkreślił: – To, co niesie ze sobą wolność wewnętrzna, jest sprawą zasadniczą, która determinuje także byt człowieka w każdych okolicznościach. Ceremonię otwarcia uświetnił Jasnogórski Kwartet Dęty pod dyr. Marka Piątka.

Ekspozycja została przygotowana przez pracowników Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze, m.in. o. Cyryla Motyla, paulina, i Marka Soczyka. Wystawę można oglądać do końca roku.

www.jasnagora.com

2018-05-09 10:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

[ TEMATY ]

modlitwa

Królowa Pokoju

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Maryjo, Królowo Pokoju,
CZYTAJ DALEJ

Zełenski krytykuje Karola Nawrockiego. Porównuje prezydenta do Viktora Orbana

2026-06-22 07:07

[ TEMATY ]

Wołodymyr Zełenski

Karol Nawrocki

PAP

Karol Nawrocki, Wołodymyr Zełenski

Karol Nawrocki, Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uważa, że "prezydent RP Karol Nawrocki zdecydował się na eskalację w kwestii odebrania ukraińskiemu przywódcy Orderu Orła Białego ze względu na wewnętrzną walkę polityczną w Polsce". Dodał, że Nawrocki "działa jak Viktor Orban, gdy był premierem Węgier".

Widzę w tym wyłącznie proces wyborczy. Prezydent Karol Nawrocki walczy o pozycję swojej partii wobec premiera (Donalda) Tuska. Nie mamy z tym nic wspólnego, to ich wewnętrzna sprawa – powiedział Zełenski w niedzielnym wywiadzie dla stacji telewizyjnej TSN, omówionym przez portal Ukrainska Prawda.
CZYTAJ DALEJ

Ukraina: W Puźnikach rozpoczął się drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków zamordowanych przez UPA

2026-06-22 13:14

[ TEMATY ]

Ukraina

szczątki

pixabay.com

W Puźnikach, na zachodzie Ukrainy, rozpoczął się w poniedziałek drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków, zabitych przez ukraińskich nacjonalistów w 1945 roku – poinformował PAP prof. Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Poszukujemy szczątków około 90 osób. Prace potrwają około tygodnia – wyjaśnił naukowiec, który kieruje pracami po stronie polskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję