Pamięć o Prymasie Tysiąclecia oraz jej dynamika i żywotność w małym środowisku, co podkreśla bp Marian Florczyk – są czymś wyjątkowym, pozytywnym, godnym pochwały. A jest to już pamięć obliczona na lata.
Geneza
Od 2003 r. imię kard. Stefana Wyszyńskiego nosiło Gimnazjum w Pierzchnicy. Inspiratorem tego patronatu był przede wszystkim Marek Zatorski, ówczesny wójt Pierzchnicy, samorządowiec i m.in. członek Zakonu Bożogrobców. Skutecznie udało mu się wówczas zaszczepić ideę zauroczenia postacią Prymasa Tysiąclecia; kolejne roczniki gimnazjalistów u progu każdego roku szkolnego poznawały postać Patrona, ponadto odbywały się konkursy wiedzy, a 28 maja każdego roku – Święto Patrona Szkoły. Przypominał go (i przypomina) okazały pomnik w Pierzchnicy oraz wystawy (bardzo ich dużo na szkolnych korytarzach), prezentacje i pokazy szkolne. Budynek szkoły stoi przy ul. kard. Stefana Wyszyńskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Po reformie oświaty wygasające oddziały gimnazjalne wchłonęła szkoła podstawowa i wtedy zadaliśmy sobie pytanie: co z patronem? – opowiada dyrektor szkoły, Bożena Petrus. Już we wrześniu w bieżącym roku szkolnym dyrekcja zwróciła się z pytaniem do rodziców i nauczycieli, czy szukamy nowego patrona? – Odpowiedź zwrotna była natychmiastowa: chcemy, aby pozostał kard. Wyszyński – wspomina Bożena Petrus. Rada Gminy jednogłośnie poparła tę decyzję.
Reklama
A „po drodze” przygotowywano się do uroczystości – i m.in. zapadła decyzja o zakupie sztandaru. W ramach akcji zbierania pieniędzy na ten cel w styczniu 2018 r. odbył się charytatywny koncert kolęd.
– Śpiewali wszyscy, kto tylko mógł: dziadkowie, rodzice, absolwenci, nauczyciele, uczniowie, emeryci – wspomina dyr. Petrus.
Już na początku maja br. w szkole panowała odświętna atmosfera – nauczyciele przygotowali wystawy, zredagowany został kolejny numer gazetki szkolnej poświęcony życiu, działalności i posłudze kard. Stefana Wyszyńskiego.
Szkolna i gminna uroczystość
Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył bp Marian Florczyk; uczestniczyli w niej także zaproszeni goście, rodzice, pracownicy szkoły, emerytowani nauczyciele, absolwenci. Słowa Księdza Biskupa na temat historii sztandaru będącego świętością – matką dla nas Polaków, piękna oprawa liturgiczna oraz wzruszający moment poświęcenia sztandaru sprawił poczucie wspólnoty i wyjątkową atmosferę lokalnego święta.
– Drodzy Uczniowie – przekazuję sztandar w Wasze ręce. Niech prowadzi Was ku lepszej przyszłości. Niech zawsze będzie symbolem Waszej godności i powinności uczniowskiej. Strzeżcie jego honoru i otoczcie go powszechnym szacunkiem – mówiła dyr. Bożena Petrus, oddając poświęcony sztandar w ręce uczniów.
Wójt Gminy Pierzchnica – Stanisław Strąk odczytał akt nadania imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego Szkole Podstawowej w Pierzchnicy i złożył go wraz z przewodniczącą Rady Gminy na ręce Pani Dyrektor.
Reklama
W dalszej części święta przedstawiciele uczniów Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar. – Moment ten był dla dzieci, młodzieży oraz wszystkich zebranych niezwykłym, wzruszającym i niezapomnianym przeżyciem – mówi Sylwia Bochenek, koordynatorka uroczystości z ramienia szkoły.
Mottem przewodnim artystycznej części stały się słowa Prymasa Tysiąclecia: „Napełniajmy codzienne życie dobrocią”. W programie uczniowie przedstawili fragmenty życiorysu kard. Stefana Wyszyńskiego oraz zaprezentowali scenki obrazujące wartości, którymi powinien kierować się każdy człowiek. Autorką widowiska była Sylwia Bochenek we współpracy z Teresą Rokicką i Mariolą Radomską. Scenariusz uroczystości został przygotowany w oparciu o teksty prozatorskie oraz wątki z życia i posługi kard. Stefana Wyszyńskiego.
Pojawiło się wiele myśli i cytatów zaczerpniętych z przemówień, rozważań i homilii Sługi Bożego (w którego rolę znakomicie wcielił się Wojciech Strójwąs). Przy komponowaniu programu artystycznego skoncentrowano się przede wszystkim na duchowości i nauczaniu patrona oraz wartościach, jakie szkoła będzie kultywowała i wcielała w życie. Montaż słowno-muzyczny był ilustrowany muzyką sakralną i współczesną, pięknie wykonaną przez chór szkolny i solistów. Nastrój współtworzyły także dekoracje i scenografia – fotel „kardynalski” z biurkiem, zastawiony do obiadu stół…
Dyrektor Bożena Petrus zapewniała, że szkoła będzie podążać drogą wskazaną przez patrona – wybitnego Polaka i wielkiego patrioty.
Patron
Reklama
Przez dziesięciolecia swojej posługi Prymas kard. Stefan Wyszyński (1901 – 1981) zdołał przeprowadzić polski Kościół przez trudne lata komunizmu. Jan Paweł II podczas inauguracji swojego pontyfikatu, 22 października 1978 r. powiedział: Nie byłoby na stolicy tego Papieża Polaka (...) gdyby nie było Twojej wiary nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twojego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry i tego całego okresu dziejów Kościoła w Ojczyźnie naszej, który jest związany z Twoim biskupim i prymasowskim posługiwaniem”.
6 lutego 2001 r. zakończony został proces beatyfikacyjny. Dokumenty zebrane w ciągu 12 lat jego trwania przez Trybunał Beatyfikacyjny zostały przekazane do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacji.
Czego Prymas Wyszyński może nauczyć współczesną młodzież? „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie; Jeśli wasza światłość, wiedza, nauka, mądrość prowadzi do uczynków dobrych, wówczas pochodzi z miłości. Jeśli jest użyta na mnożenie zła, nie jest ani światłością, ani nauką, ani prawdą, ani miłością; Każda nienawiść, każda pięść wyciągnięta przeciw bratu – jest przegraną; Ludzie mówią – «czas to pieniądz». Ja mówię inaczej – «czas to miłość». Pieniądz jest znikomy, a miłość trwa”.
Dziwna, piękna i wymagająca nauka na współczesne czasy. Obecny rok szkoły w Pierzchnicy kończy 508 uczniów, zdobywających wiedzę pod kierunkiem 47 nauczycieli.