Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W Kościele kobiet

Dorocznym zwyczajem, 2 sierpnia na odpust Porcjunkuli do sanktuarium Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej na swoją diecezjalną pielgrzymkę przybyły niewiasty naszej diecezji. Tegorocznej Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Wraz z nim uroczystą Mszę św. koncelebrował pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak

Niedziela sosnowiecka 33/2018, str. IV

[ TEMATY ]

pielgrzymka

odpust

Agnieszka Raczyńska/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup w serdecznych słowach powitał pielgrzymujące niewiasty, zaznaczając, że nawet upał sierpniowego południa nie był im straszny. Niestrudzone i niezawodne przybyły, by do ucha Tej, która wszystko rozumie, wyszeptać to, co boli, dręczy, ale i raduje oraz przynosi otuchę.

Podczas Eucharystii odpustowej z udziałem wielu kapłanów modlono się w intencji kobiet diecezji sosnowieckiej, a jednocześnie dziękowano Bogu za wszystkie niewiasty: za matki, siostry, żony; za kobiety poświęcone Bogu w dziewictwie, za te, które oddają się w posłudze ludziom potrzebującym, czekającym na bezinteresowną miłość innych; za te, które czuwają nad człowiekiem w rodzinie będącej podstawowym znakiem ludzkiej wspólnoty; za kobiety wykonujące pracę zawodową, za te, na których ciąży nierzadko wielka odpowiedzialność społeczna; za kobiety dzielne i za kobiety słabe – za wszystkie: tak jak zostały pomyślane przez Boga w całym pięknie i bogactwie ich kobiecości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Legenda i historia

Tytuł dąbrowskiej bazyliki nawiązuje do kościoła Matki Bożej Anielskiej pod Asyżem. Taką nazwę miała kapliczka za czasów św. Franciszka z Asyżu. Nie jest wykluczone, że on sam dał jej taką nazwę. Legenda głosi, że słyszano często nad kapliczką głosy anielskie i dlatego dano jej tę nazwę. Kapliczka nazywana była także kapliczką Porcjunkuli. Nazwa również znana była za czasów św. Franciszka. Etymologicznie oznacza tyle, co kawałeczek, drobna część. Może to odnosić się do samej kapliczki, która była bardzo mała. – W 1913 r. przy dąbrowskiej bazylice wybudowano podobną rozmiarami kaplicę, gdzie obecnie znajduje się obraz Matki Bożej, pierwotnie umieszczony w kościele pw. św. Aleksandra, oraz grób budowniczego kościoła – ks. prał. Grzegorza Augustynika. Czczona jest tutaj także figura Matki Bożej Anielskiej. Jako wzór do wykonania figury Matki Bożej z Dzieciątkiem posłużył artyście wizerunek Maryi, podarowany ks. Augustynikowi przez wiernych z Włoszczowej, gdzie był proboszczem. Cyprysową figurę do ołtarza głównego dąbrowskiej bazyliki wykonał w 1904 r. Józef Baltazar Proszowski z Częstochowy – wyjaśnia proboszcz parafii, kustosz sanktuarium ks. Andrzej Stasiak.

Z macierzyńskim charyzmatem

Z kolei w homilii metropolita katowicki zaznaczył, iż Matka Boża Anielska dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej i całej okolicy od dawna jest znakiem opatrzności i prawdziwej miłości, której doświadczali w przeszłości i wciąż doświadczają obecnie. Dowodem są liczne wota znajdujące się obok figury Anielskiej Pani. – 2 sierpnia 1957 r. biskup częstochowski Zdzisław Goliński ogłosił Matkę Bożą Anielską – patronkę kościoła parafialnego i parafii – patronką całego miasta i Zagłębia Dąbrowskiego. Od tej chwili świątynia stała się znanym sanktuarium maryjnym tego regionu. Splendoru temu miejscu dodał jeszcze fakt koronacji figury Matki Bożej papieskimi koronami 19 maja 1968 r. A dziś w roku złotego jubileuszu koronacji jesteśmy w Kościele pełnym niewiast! – powiedział kaznodzieja, po czym zwrócił się do nich słowami: – Drogie kobiety, matki – macie historyczną misję do spełnienia i w tej misji nikt nie może was zastąpić! Bo kto może zastąpić matkę z jej macierzyńską miłością, talentami, charyzmatami? Ta misja to codzienne przyjmowanie woli Bożej i cicha, czasem przez łzy, na nią odpowiedź: Niech się stanie, fiat. Nikt nie zastąpi was w matczynej misji wnoszenia Syna Człowieczego w waszą rodzinę, małżeństwo, społeczeństwo. (...) Od was zależą losy ewangelizacji w naszym Kościele i przez Kościół.

2018-08-14 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U Matki, która wszystko rozumie

Niedziela sosnowiecka 33/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Agnieszka Raczyńska

Do Matki Bożej Anielskiej na diecezjalną pielgrzymkę przybyły rzesze niewiast

Do Matki Bożej Anielskiej na diecezjalną pielgrzymkę przybyły rzesze niewiast

2 sierpnia w sanktuarium Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej odbył się odpust Porcjunkuli. Tradycją tego dnia stała się pielgrzymka niewiast z naszej diecezji i regionu do tronu Matki. Tym razem ponad tysiąc kobiet w jednym miejscu i czasie zgromadziła przy swoim sercu Maryja

Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Piotr Skucha. Tegoroczna pielgrzymka niewiast do Tronu Matki w Dąbrowie Górniczej przypadła w wyjątkowym czasie, kiedy obchodzimy 100-lecie objawień fatimskich i 25. rocznicę powstania diecezji sosnowieckiej, a także w przededniu 50. rocznicy koronacji łaskami słynącej figury Matki Bożej.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Dla 4,9 mln uczniów kończy się rok szkolny 2025/2026

2026-06-26 07:18

[ TEMATY ]

szkoła

pixabay.com

Dla 4,9 mln uczniów kończy się w piątek rok szkolny 2025/2026. W tym dniu 396 tys. uczniów klas I szkół podstawowych odbierze swoje pierwsze świadectwa szkolne.

Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że w roku szkolnym 2025/2026 we wszystkich typach szkół dla dzieci i młodzieży uczyło się 4 mln 917 tys. uczniów, w tym 3 mln 242 tys. w szkołach podstawowych i 1 mln 674 tys. w szkołach ponadpodstawowych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję