Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nagrodzone Pokolenia

Idea Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Życie jest cudowne” zrodziła się 5 lat temu w Będzinie. Konkurs fotograficzny od swojej pierwszej edycji cieszy się ogromnym zainteresowaniem fotografujących amatorów. A tymczasem za nami jego 5. edycja

Niedziela sosnowiecka 38/2018, str. VIII

[ TEMATY ]

konkurs

fotografia

Magdalena Lorenz

Pokolenia, I nagroda

Pokolenia, I nagroda

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Celem naszego konkursu jest promowanie idei życia ludzkiego na każdym jego etapie: od poczęcia po jego jesień, kształtowanie szacunku dla życia człowieka niezależnie od jego kondycji oraz manifestacja przywiązania do wartości rodzinnych i poszanowania życia każdej osoby, a także uchwycenie w kadrze ulotnych chwil, rozwijanie swoich pasji i uzdolnień – mówi współorganizatorka konkursu p. Anna Koczur. – Zdjęcia, które przysłano na konkurs w dotychczasowych edycjach rzeczywiście utrwaliły nie tylko radosne chwile małych dzieci czy rodziców, którzy przyjęli na świat swoje dziecko, ale także uwieczniły staruszków, którzy dla swoich bliskich są wielkim skarbem – dodaje p. Katarzyna Maciejewska, pomysłodawczyni konkursu.

Konkurs organizowany był w jednej kategorii: człowiek i miał charakter otwarty. W tegorocznej edycji pierwszą nagrodę otrzymała Zuzanna Spyrka za zdjęcie Pokolenia, drugą Bogusława Ziemiańska za zdjęcie Macierzyństwo, zaś trzecia powędrowała do Magdaleny Lorenz za fotografię Piątka na medal. – Tak się złożyło, że wszyscy tegoroczni laureaci są z Będzina. Były też prace z innych rejonów Polski, ale zdjęcia wykonane przez mieszkańców naszego miasta znalazły uznanie członków komisji konkursowej – mówi p. Katarzyna Maciejewska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Laureatka pierwszej nagrody – p. Zuzanna Spyrka, 23-letnia studentka szóstego roku medycyny, przygodę z fotografią zaczęła jako uczennica gimnazjum, gdy za namową rodziców wzięła udział w obozie fotograficznym. Nauczyła się wtedy obsługiwać aparat fotograficzny lustrzankę. Już wówczas zorientowała się, że będzie to jej nowa pasja, obok malarstwa i rysunku. – Bardzo lubię fotografować ludzi w naturalnych sytuacjach, a zwłaszcza dzieci. One są zawsze naturalne. Najbardziej odpowiada mi street foto, czyli fotografia uliczna. Niezależnie jednak od tego, co fotografujemy, to niełatwe, wbrew pozorom, zadanie. Zdjęcie Pokolenia, które członkowie komisji konkursowej uznali za najładniejsze, to jedno z moich ulubionych zdjęć. Wykonałam je zupełnie przypadkowo na jednym z obozów fotograficznych w góralskiej miejscowości. Odbywał się tam odpust połączony z festynem. Wszyscy byli ubrani w stroje regionalne. Wartość tego zdjęcia odkryłam dopiero wtedy, gdy przeglądałam je w komputerze. Ta scena wnuczki z babcią zrobiła na mnie duże wrażenie... i wzrok dziewczynki. Pokazuje ono niesamowitą więź, jaka jest między wnuczką i babcią – wyznaje zwyciężczyni.

Organizacji konkursu podjęli się inicjatorzy marszów dla życia i rodziny oraz firma fotograficzna CYBERLAB.PL w Będzinie. Partnerem przedsięwzięcia było Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny w Warszawie. Fundatorami nagród rzeczowych i finansowych tegorocznej edycji byli: dziekan będziński ks. kan. Andrzej Stępień, Księża ze Zgromadzenia Oblatów św. Józefa z parafii św. Jana Chrzciciela, sklep internetowy Fotoprzyjaciele.pl oraz inicjatorzy marszów dla życia i rodziny w Będzinie. Nagrodzone prace laureatów będą też prezentowane m.in. na blogu Będzin Przystań Nadziei (http://przystan-nadziei.blogspot.com/) i na stronie Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu (http://diecezja.sosnowiec.pl/).

2018-09-19 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: wystawa unikatowych fotografii Jerozolimy z początku XX w.

[ TEMATY ]

Kraków

wystawa

Jerozolima

fotografia

wikipedia.org

Wystawa unikatowych fotografii pokazujących Jerozolimę z początku XX w. otwarta została 25 czerwca w krużgankach klasztoru dominikanów w Krakowie. Zdjęcia pochodzą z ogromnej kolekcji École Biblique et Archéologique Française de Jérusalem – najstarszej katolickiej uczelni w tym mieście. Wystawa „Jerozolima utrwalona” otwarta będzie do 30 września.

Prezentowane fotografie stanowią wyjątkową kolekcję, ponieważ nieodłącznie związane są z Francuską Szkołą Biblijną i Archeologiczną w Jerozolimie. Ta katolicka uczelnia powstała w 1890 roku na życzenie papieża Leona XIII i od ponad stu lat prowadzi badania nad Biblią oraz wykopaliska archeologiczne w Jerozolimie i na całym Bliskim Wschodzie.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy św.

2026-06-23 16:28

[ TEMATY ]

kazanie

homilia

Adobe. Stock.pl

Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką. Niemniej jednak prawo kanoniczne przewiduje liczne możliwości poza Mszą św., w których świeccy mogą głosić Słowo Boże i je komentować.

Swoje stanowisko watykańska instytucja, zajmująca się m.in. troską o właściwe sprawowanie sakramentów i liturgii, oraz objaśnianie dotyczących ich przepisów, przypomina w związku z prośbą, dotyczącą Kościoła katolickiego w Niemczech.
CZYTAJ DALEJ

Czym jest wiara? Odpowiada Jan Paweł II

2026-06-23 20:45

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wiara

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Wiara to przede wszystkim odpowiedź na wezwanie, od Tego, który jest godny zaufania, który przekonuje do wejścia na drogę wiary i po niej nas prowadzi – mówił Jan Paweł II w homilii na polskiej Mszy w Castel Gandolfo 10 sierpnia 1980 r. Zamieszczamy archiwalne nagranie wygłoszonych wówczas słów.

10 sierpnia 1980 r. do letniej rezydencji papieża w Castel Gandolfo przybyli kapłani, rocznikowi koledzy Jana Pawła II, oraz polska młodzież. Homilia była długą medytacją nad wiarą. Odwołując się do liturgicznego czytania z Listu do Hebrajczyków, Papież przyznał, że jest ona „poręką rzeczy, których się spodziewamy, dowodem rzeczywistości, której nie widzimy”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję