Reklama

Niedziela Sandomierska

Jubileusz i co dalej?

Poprzednio prezentowaliśmy kalendarium rocznej pracy i propozycje, jakie dzieciom oraz młodzieży dają wspólnoty, stowarzyszenia i ruchy katolickie w naszej diecezji. Dziś prześledźmy sprawy katechetyczne, różnego rodzaju propozycje konkursowe oraz olimpiady wiedzy religijnej

Niedziela sandomierska 40/2018, str. IV

[ TEMATY ]

katecheci

Archiwum autora

Wspólne spotkanie katechetów na początek roku szkolnego odbyło się w Domu Katolickim w Sandomierzu

Wspólne spotkanie katechetów na początek roku szkolnego
odbyło się w Domu Katolickim w Sandomierzu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katecheci

Dla uczących w szkole, katechetów, nauczycieli i wychowawców referat katechetyczny przedstawił kilka propozycji. Spójrzmy na niektóre z nich.

Rozpocznijmy od rekolekcji dla katechetów i nauczycieli. Pierwsza tura odbyła się już w Diecezjalnym Ośrodku Turystyki i Formacji Chrześcijańskiej „Augustianum” w Radomyślu nad Sanem w dniach od 21 do 23 września. Wiosenne rekolekcje przewidywane są w dniach od 1 do 3 marca 2019 r. w Radomyślu nad Sanem od godz.18 oraz od 29 do 31 marca 2019 r. w Diecezjalnym Centrum Kultury, Edukacji i Formacji Chrześcijańskiej „Quo vadis” w Sandomierzu, również od godz. 18.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oprócz rekolekcji nauczycielom proponowany jest dzień skupienia, który będzie miał miejsce w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach w dniu 6 października od godz. 10. Spotkanie opłatkowe Sandomierskiego Koła Katechetów i delegatów innych kół Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego w Sandomierzu odbędzie się w dniu 10 stycznia 2019 r. o godz. 15.30, a Rejonowa Majówka Katechetów w Muzeum kard. Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej będzie w dniu 11 maja 2019 r. od godz. 10.

Natomiast chorych nauczycieli, wychowawców i katechetów będziemy polecali Bogu 11 lutego 2019 r., a zmarłych 20 listopada. Taka modlitwa odbędzie się w kościele pw. św. Michała Archanioła w Sandomierzu o godz. 17 i połączona będzie tradycyjnie z lekturą Pisma Świętego.

Konkursy i olimpiady

Reklama

Na szczeblu diecezjalnym i ogólnopolskim dzieciom i młodzieży szkolnej proponowane są różne konkursy oraz olimpiady. Niektóre weryfikują wiedzę z zagadnień katolickich i teologicznych, inne kładą nacisk na wiedzę z zakresu znajomości Pisma Świętego czy liturgii.

Układ, który proponuję, jest zestawieniem tematycznym. Poszczególne etapy – szkolny, dekanalny, diecezjalny czy ogólnopolski – będą miały swoje miejsce i swój czas. Postaram się też podpowiedzieć, jak zgłosić się do danej rywalizacji lub o co pytać swojego katechetę czy duszpasterzy.

Diecezjalna Olimpiada Wiedzy Liturgicznej

Tematyka tegorocznej XVI edycji olimpiady to „Sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego – bierzmowanie”. Konkurs będzie przeprowadzony w dwóch kategoriach: szkoła podstawowa klasy IV-VI oraz szkoła podstawowa klasy VII-VIII i III klasa gimnazjum. Do połowy listopada powinien odbyć się etap szkolny, następnie 27 listopada etap dekanalny, a 11 grudnia finał diecezjalny. Na finałowe spotkanie laureaci dekanalni zaproszeni są do Instytutu Teologicznego w Sandomierzu na godz.10.

Ostateczny termin zgłaszania uczestników na tę rozgrywkę upływa 5 grudnia. Zgłoszenia należy nadsyłać na adres e-mail: duszpasterstwo.mlodziezy@vp.pl . Szczegóły konkursu można znaleźć na stronie: www.diecezjasandomierska.pl .

Olimpiada Teologii Katolickiej

Reklama

15 listopada rozpocznie się eliminacja do XIX Olimpiady Teologii Katolickiej i będzie to etap szkolny. Temat tegorocznej edycji to: „Św. Jacek wzór ewangelizacji”. Literaturę do poszczególnych etapów można znaleźć na stronie internetowej: www.otk.pl . Zgłoszenia udziału w olimpiadzie należy dokonać do końca października na e-mail: duszpasterstwo.mlodziezy@vp.pl .

Laureaci na etapie diecezjalnym spotkają się 27 lutego 2019 r. Natomiast w dniach od 28 do 30 marca 2019 r. w Kamieniu Śląskim odbędzie się etap ogólnopolski.

Z Pismem Świętym w trzecie tysiąclecie

Do końca lutego 2019 r. organizatorzy przewidują przeprowadzenie eliminacji na poziomie szkoły w XXII Diecezjalnym Konkursie Wiedzy Biblijnej „Z Pismem Świętym w trzecie tysiąclecie”. Tegoroczna edycja obejmuje znajomość treści Ewangelii według św. Jana, przypisów i wstępu zamieszczonych w Biblii Tysiąclecia. Konkurs będzie przeprowadzony w dwóch kategoriach: szkoła podstawowa klasy IV-VI oraz szkoła podstawowa klasy VII-VIII i III klasa gimnazjum. Kolejne etapy przewidziane są na 20 marca 2019 r. i będzie to zmaganie na poziomie dekanatu oraz 23 kwietnia 2019 r. diecezjalny finał, który odbędzie się w Instytucie Teologicznym w Sandomierzu o godz. 10.

Ostateczny termin zgłaszania uczestników do zmagań diecezjalnych upływa 15 kwietnia 2019 r. Zgłoszenia należy wysyłać na adres e-mail: duszpasterstwo.mlodziezy@vp.pl . Szczegóły konkursu dostępne są na stronie: www.diecezjasandomierska.pl .

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

Znajomość Pisma Świętego będzie też można zweryfikować podczas XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Kalendarium zmagań to: 13 marca 2019 r. – etap szkolny, 25 kwietnia 2019 r. – etap diecezjalny i od 10 do 11 czerwca 2019 r. – etap ogólnopolski. Konkurs kierowany jest do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Zakresem merytorycznym tej edycji będą: Księga Wyjścia i List do Rzymian wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem. Ostateczny termin przyjmowania zgłoszeń upływa 28 lutego 2019 r.

Koordynatorem diecezjalnym konkursu jest Sławomir Kowalik, a wszelkie informacje dostępne są pod numerem tel. 605558943, e-mail: kowaliks@vp.pl oraz na stronie: www.okwb.pl .

2018-10-03 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pendrive pro-life dla katechetów i nie tylko

[ TEMATY ]

katecheci

pro‑life

kropekk_pl / pixabay.com

Pendrive edukacyjny m.in. dla katechetów przygotowała Fundacja Małych Stópek w Szczecinie. Nośnik zawiera filmy pro life, które są zadedykowane katechetom, nauczycielom wychowania do życia w rodzinie i doradcom rodzinnym, czyli ludziom, którzy przede wszystkim organizują spotkania z młodymi ludźmi.

- Taki pendrive bardzo chętnie wyślemy pocztą po to, żeby edukować, chociażby na tematy podstawowych faktów z życia prenatalnego człowieka, żeby uwrażliwić na drugiego człowieka, zwłaszcza tego nienarodzonego, które jeszcze nic nie może na swój temat powiedzieć - tłumaczy Ania Pleskot z Fundacji Małych Stópek, która co roku organizuje manifestację pro life.
CZYTAJ DALEJ

Przedstawiono cud, który przyczynił się do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego

2024-12-17 12:40

[ TEMATY ]

bł. Pier Giorgio Frassati

Luciana Frassati, domena publiczna

bł. Pier Giorgio Frassati

bł. Pier Giorgio Frassati

Niewytłumaczalne medycznie uleczenie zerwanego ścięgna Achillesa u ówczesnego kleryka, a dziś kapłana, ks. Juana Gutierreza zostało uznane przez Stolicę Apostolską za cud potrzebny do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego - poinformowano podczas wczorajszej konferencji prasowej w Los Angeles.

Liczący obecnie 38 lat ks. Juan Gutierrez podczas gry w koszykówkę w 2017 roku doznał kontuzji. Przeszedł rezonans magnetyczny i wkrótce dowiedział się, że ma zerwane ścięgno Achillesa. Zaniepokojony długą i bolesną rekonwalescencją oraz wydatkami, Gutierrez udał się następnego dnia do kaplicy seminaryjnej „z ciężkim sercem”. Modląc się poczuł potrzebę odprawienia nowenny do Frassatiego. Kilka dni po jej rozpoczęciu poszedł do kaplicy, aby się pomodlić, gdy nikogo tam nie było. Przypomniał sobie wówczas, że poczuł niezwykłe uczucie wokół zranionej stopy. „Modliłem się i zacząłem odczuwać ciepło w okolicy mojej kontuzji. I szczerze pomyślałem, że może coś się zapaliło pod ławkami” - wspominał ks. Gutierrez na poniedziałkowej konferencji prasowej w parafii św. Jana Chrzciciela w hrabstwie Los Angeles, gdzie obecnie pełni funkcję wikariusza. Sprawdził, czy nie ma ognia, ale nic nie zobaczył, mimo że wciąż czuł ciepło w swojej ranie. Pamiętał ze swoich doświadczeń z ruchem Odnowy Charyzmatycznej, że ciepło może być związane z uzdrowieniem od Boga. Zaczął wpatrywać się w tabernakulum i płakać. Został nie tylko dotknięty duchowo, ale także uzdrowiony fizycznie. W niewiarygodny sposób był w stanie znów normalnie chodzić i nie potrzebował już ortezy. Kiedy ks. Gutierrez odwiedził chirurga ortopedę, ten potwierdził, że nie potrzebuje operacji. Rozdarcie, które kiedyś pojawiło się na skanie rezonansu magnetycznego, zniknęło, co jest niespotykane w tego typu urazach, powiedział chirurg. Jego opinia była początkiem watykańskiego dochodzenia w sprawie cudu, które ostatecznie doprowadziło do kanonizacji Frassatiego.
CZYTAJ DALEJ

Proces o prowokację wobec ks. Popiełuszki znów stanął w miejscu

2024-12-17 20:25

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

prowokacja

walka z Kościołem

Adam P.

Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki/40rocznica.popieluszko.net.pl

Warszawski sąd na styczeń przełożył przesłuchanie Adam P., który w latach 1981-1984 był zastępcą dyrektora Departamentu IV MSW zajmującego się walką z Kościołem. Ma to być jeden z ważniejszych świadków w procesie o prowokację wobec ks. Jerzego Popiełuszki przy ul. Chłodnej w 1983 roku.

Świadek ten miał być przesłuchany we wtorek. Jednak - jak poinformował sędzia Marcin Czerwiński - w poniedziałek po południu wpłynęła do sądu informacja o chorobie świadka i wyznaczonych na 17 grudnia badaniach w szpitalu. W związku z tym sąd zobowiązał świadka do przedstawienia usprawiedliwienia wystawionego przez lekarza sądowego i przedłożenia dokumentacji medycznej.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję