Obchody Dnia Papieskiego wpisały się już na stałe w kalendarz najistotniejszych wydarzeń w bardzo wielu miejscowościach naszej Ojczyzny i we wszystkich parafiach Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce. W tym roku zjednoczy nas druga niedziela października na przeżywaniu XVIII Dnia Papieskiego pod hasłem: „Promieniowanie ojcostwa” (to tytuł dramatu Karola Wojtyły z 1964 r.). Ojcostwo... jak wiele skojarzeń!
Bo Bóg naszym Ojcem, bo Bóg kocha nas
Najpierw prawda o Panu Bogu, który jest naszym ojcem. Jedną z pierwszych modlitw, której rodzice uczą swoje dzieci, to przecież „Ojcze nasz”. Tej modlitwy nauczył nas i dał ją nam sam Pan Jezus. To On objawił nam prawdę o Bogu, który jest naszym kochającym i miłosiernym Ojcem! Warto w tym miejscu przytoczyć przemyślenia św. Jana Pawła II: „Wiemy, że Chrystus zwracał się do Boga Ojca słowem «Abba» – słowem bliskim i rodzinnym, takim, jakim dzieci Jego narodu zwracają się do swoich ojców” (Jan Paweł II, „Wstańcie, chodźmy!”, Kraków 2004, 109).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Niech modlitwa „Ojcze nasz” będzie szczególnie często odmawiana w tych dniach, a lektura „Katechizmu Kościoła Katolickiego” (KKK 2759-2865) pomoże lepiej zrozumieć, dlaczego Modlitwa Pańska jest streszczeniem całej Ewangelii i najdoskonalszą z modlitw (por. KKK 2774).
Polska jest matką szczególną
Reklama
W nawiązaniu do setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę warto przypomnieć sobie, jak Jan Paweł II przeżywał więź z Ojczyzną. „Pierwszym słowem, wypowiedzianym w milczeniu i na klęczkach, był pocałunek tej ziemi: ojczystej ziemi (...). Pocałunek złożony na ziemi polskiej ma jednak dla mnie sens szczególny. Jest to jakby pocałunek złożony na rękach matki – albowiem Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi” (II Pielgrzymka do Ojczyzny, 1983, Przemówienie powitalne na lotnisku Okęcie, nr 2).
Czcij ojca swego i matkę swoją
Kolejne skojarzenie dotyczy małżeństwa i rodziny. „I ja wołam do was, bracia i siostry, byście rozpalali na nowo Boży charyzmat małżonków i rodziców, jaki jest w was przez sakrament małżeństwa. Tylko w oparciu o łaskę tego sakramentu możliwe jest pełne przebaczenie, pojednanie i podjęcie na nowo wspólnej drogi. Przez nią odnawia się i ożywia ludzka miłość oraz tożsamość i prawdziwość ludzkich przyrzeczeń. Charyzmat sakramentu małżeństwa to również charyzmat, łaska i dar życia. «Czcij ojca i matkę» – powiada czwarte przykazanie Boże. Ale żeby dzieci mogły czcić swoich rodziców, muszą być uważane i przyjmowane jako dar Boga. Tak, każde dziecko jest darem Boga. Dar to trudny niekiedy do przyjęcia, ale zawsze dar bezcenny” (IV Pielgrzymka do Polski, 1991, Homilia na lotnisku w Kielcach, nr 7).
Dziękujemy, Ojcze!
Chcesz podziękować za dar Ojca Świętego Jana Pawła II? Przyjdź z rodziną i znajomymi 14 października br. na 15 na Mszę św. do katedry rzeszowskiej i na wspólny śpiew piosenki „Wadowice” (przećwicz: https://www.youtube.com/watch? v=mCUFL05rS5w) oraz na imprezy towarzyszące Dniu Papieskiemu do Parku Papieskiego.