Reklama

Niedziela Sandomierska

Solidarni z Rodziną

Pod koniec września podczas kolejnej konferencji z cyklu „Solidarni z Rodziną” pochylano się nad zagadnieniem wychowania patriotycznego w rodzinie i w szkole. Była to również okazja do wdzięczności za życie i długoletnią posługę na rzecz rodzin śp. Aliny Kowalskiej

Niedziela sandomierska 41/2018, str. V

[ TEMATY ]

rodzina

konferencja

Ks. Adam Stachowicz

Wśród uczestników spotkania był bp Edward Frankowski

Wśród uczestników spotkania był bp Edward Frankowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Sandomierskiej i Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. Spotkanie odbyło się w Domu Katolickim im. św. Józefa w Sandomierzu.

Przed oficjalnym rozpoczęciem konferencji ks. Tomasz Cuber, dyrektor Duszpasterstwa Rodzin, przybliżył zebranym postać śp. Aliny Kowalskiej, zasłużonej działaczki Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i poradnictwa rodzinnego naszej diecezji. – Pani Alina Kowalska pochodziła z Ostrowca Świętokrzyskiego. W środowisku lokalnym była doceniana za wielkie zaangażowanie w pomoc dzieciom, młodzieży i rodzinom, które znajdowały się w bardzo trudniej sytuacji życiowej. Jej zasługą było utworzenie domu rekolekcyjnego w Jędrzejowie k. Ostrowca Świętokrzyskiego. 25 marca 2012 r., w 20. rocznicę wyznaczenia przez papieża Jana Pawła II nowych granic diecezji w Polsce, została uhonorowana przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza tytułem „Protector Vitae”. Alina Kowalska zmarła 13 sierpnia 2018 r. W swoim życiu była zawsze wierna Bogu i oddana drugiemu człowiekowi – podkreślał ks. Tomasz Cuber. Uczestnicy konferencji modlitwą uczcili jej pamięć.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Oficjalną część konferencji otworzył Krzysztof Szatan, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Sandomierskiej. Przedstawił on cele i założenia spotkania oraz przywitał zaproszonych gości i uczestników. Następnie słowa wprowadzenia do zebranych skierował bp Edward Frankowski. Zwrócił on uwagę na ogromne znaczenie tematu konferencji dla współczesnego człowieka. Odwołując się do nauczania św. Jana Pawła II, przywołał słowa: „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”. Zwrócił uwagę, że pamięć o przeszłości i tożsamość narodowa są bardzo ważne w obecnych czasach globalnego społeczeństwa.

Wykład pt. „Wychowanie patriotyczne w rodzinie w świetle nauczania Kościoła” wygłosił ks. Tomasz Cuber. – Mówiąc o patriotyzmie, o różnych aspektach i wyzwaniach polskiego patriotyzmu, trzeba podkreślić niezastąpioną niczym rolę rodziny. W naszej historii, zwłaszcza, gdy nie istniało wolne państwo polskie, była ona najważniejszą szkołą patriotyzmu. Także dziś, w wolnej Rzeczpospolitej, przywilej i moralny obowiązek budzenia i kształtowania postaw patriotycznych, podobnie jak przekaz wiary i wychowanie, spoczywają nade wszystko na rodzinie – mówił prelegent.

Konieczność współpracy rodziny oraz szkoły w patriotycznym wychowaniu dzieci i młodzieży to temat wykładu Urszuli Bąk. W jednym z punktów wykładu prelegentka stwierdziła: – Wychowanie ku wartościom narodowo-patriotycznym mieści się w ogólnie rozumianym wychowaniu, zwłaszcza wychowaniu ku wartościom i jest jego szczególną emanacją – mówiła dr Urszula Bąk. W swoim wykładzie próbowała odpowiedzieć na pytanie: Do czego można sprowadzić wychowanie ku wartościom narodowo-patriotycznym? – W odpowiedzi mamy stwierdzenie, że istotą takiego działania jest wspomaganie wychowanków, aby uznali te wartości za ważne i umiejscowili je na wysokiej pozycji w budowanej przez siebie hierarchii wartości, a następnie je urzeczywistniali – odpowiadała.

Podczas konferencji przed uczestnikami spotkania wystąpił zespół muzyczny ze Szkoły Katolickiej im. Jana Pawła II w Tarnobrzegu. Zespół tworzą nauczyciele: Aneta Trościńska i Renata Kaczorowska-Warton oraz uczennice: Klaudia Huk i Zofia Krakowiak. Występ był pokazem patriotyzmu w praktyce. Konferencję podsumował Andrzej Kaczmarek, przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”.

2018-10-10 11:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wieś – ostoja polskości

Niedziela Ogólnopolska 21/2017, str. 10

[ TEMATY ]

konferencja

Aleksandra Wojdyło

Człowiek nie jest wrogiem przyrody – powiedział min. Jan Szyszko

Człowiek nie jest wrogiem przyrody – powiedział min. Jan Szyszko

„Jeszcze Polska nie zginęła – wieś” – pod takim hasłem 13 maja br. w Toruniu odbyła się konferencja na temat polskiego rolnictwa, leśnictwa, myślistwa oraz kierunków ich rozwoju i współpracy. Uczestniczyło w niej ponad 8 tys. osób

Celem konferencji było zwrócenie uwagi na rolę Kościoła, leśnictwa oraz łowiectwa w rozwoju polskiej wsi oraz podkreślenie roli wsi jako matecznika, ostoi polskości, patriotyzmu i siły narodu polskiego.
CZYTAJ DALEJ

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

2026-06-24 18:18

[ TEMATY ]

eutanazja

Holandia

adobe.stock.pl

Po raz pierwszy w Holandii lekarz zakończył życie nieuleczalnie chorego małego dziecka; zgłoszenie w tej sprawie trafiło pod koniec ub. roku do specjalnej komisji oceniającej takie przypadki – podał w poniedziałek holenderski nadawca publiczny NOS.

Minister zdrowia Holandii Sophie Hermans poinformowała parlament, że zgłoszenie dotyczące pierwszego takiego przypadku wpłynęło pod koniec ubiegłego roku do specjalnej komisji powołanej do oceny tego rodzaju spraw. Komisja zapoznała się z przypadkiem i rozmawiała z lekarzem, który uczestniczył w zakończeniu życia dziecka.
CZYTAJ DALEJ

Prokuratura: b. ordynator ze Szpitala Południowego nie chciał zeznawać bez pełnomocnika

2026-06-24 17:02

[ TEMATY ]

lekarz

PAP

Warszawski Szpital Południowy

Warszawski Szpital Południowy

B. ordynator ze Szpitala Południowego Emil Jędrzejewski zakomunikował, że nie chce zeznawać bez udziału pełnomocnika, którego nie udało mu się do chwili obecnej ustanowić — poinformował w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba. Termin kolejnego przesłuchania wyznaczono na poniedziałek.

Jędrzejewski był w środę przesłuchiwany w warszawskiej prokuraturze okręgowej po informacjach, które we wtorek wieczorem przedstawił w wywiadzie w Kanale Zero. Stwierdził tam m.in., że na SOR-ze tej placówki procedury medyczne były wykonywane wadliwie. W wyniku błędów lekarskich dochodziło do powikłań, które w niektórych przypadkach miały zakończyć się śmiercią pacjentów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję