Reklama

Niedziela Lubelska

Franciszkański jubileusz

Franciszkański Zakon Świeckich Regionu Lubelskiego gromadzi kilkaset osób – od młodzieży aż po emerytów – we wspólnotach archidiecezji lubelskiej oraz diecezjach siedleckiej, zamojsko-lubaczowskiej i sandomierskiej

Niedziela lubelska 44/2018, str. III

[ TEMATY ]

Franciszkański Zakon Świeckich

Ewa Kamińska

O. Emanuel Nowak OFM i o. Jarosław Banasiuk OFM Cap

O. Emanuel Nowak OFM i o. Jarosław Banasiuk OFM Cap

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Licznie zgromadzeni członkowie FZŚ 13 października obchodzili uroczyście 25-lecie powstania Regionu Lubelskiego oraz 40-lecie podpisania Reguły przez św. Pawła VI. Z tej okazji Mszy św. w kościele Ojców Kapucynów na Poczekajce w Lublinie przewodniczył abp Stanisław Budzik. Wraz z nim Eucharystię celebrowało 17 kapłanów, asystentów zakonnych i księży opiekunów poszczególnych wspólnot franciszkańskich. Pasterza uroczyście powitała s. Janina Iwanicka, która przez 9 lat piastowała funkcję przełożonej regionalnej FZŚ.

Powołani do świętości

Reklama

W homilii Ksiądz Arcybiskup zwrócił uwagę na słowa Chrystusa, że błogosławieni są ci, którzy słuchają i przestrzegają Słowa Bożego. – Te słowa są skierowane także do nas, którzy kochamy Matkę Najświętszą, podziwiamy Jej duchowe piękno, wpinamy w Jej koronę kolejne klejnoty – powiedział abp Budzik. Dodał, że po Bogu i Maryi trzecim fundamentem duchowości jest św. Franciszek, w którego Regule wyrosłej z Ewangelii, przyjmowanej radykalnie, zakorzenione są franciszkańskie pokój i dobro, promieniujące na innych. Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że postać Biedaczyny z Asyżu jest wezwaniem do radości i prostoty, miłości i pokoju. Wzorem jest także patron Regionu Lubelskiego – św. Albert Chmielowski, od którego można uczyć się miłości do Boga, ludzi i ojczyzny oraz miłosierdzia i świętości. Metropolita podziękował za aktywną i owocną obecność franciszkanów świeckich, przypominających o powszechnym powołaniu do świętości. Wyraził wdzięczność za modlitwę, działalność formacyjną, charytatywną i aktywny udział w życiu Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po homilii nastąpiło uroczyste zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi oraz odnowienie profesji przez członków Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Pod koniec Eucharystii gwardian o. Jarosław Banasiuk powiedział, że jubileusz Regionu Lubelskiego wpisuje się w 800-letnią historię franciszkańską. Podkreślił, że niejednokrotnie powołania przekazywane są w rodzinach. Przypomniał, że świeccy franciszkanie stale potrzebują formacji, dzięki której, odnowieni we wspólnocie, mogą wracać do domów i oddawać błogosławieństwo św. Franciszka przez m.in. pokorną służbę w parafiach, ofiarowywanie swojego czasu potrzebującym oraz modlitwę. – Dziękujemy, że potraficie wzbudzać w sobie ducha Bożego, budować Kościół w sobie i wokół siebie – powiedział o. Jarosław.

Grażyna Beszłej, przełożona regionalna FZŚ, dziękowała wszystkim uczestnikom spotkania, a zwłaszcza Metropolicie Lubelskiemu za słowo umocnienia skierowane do świeckich franciszkanów, ojców asystentów i księży opiekunów. – Będziemy się starać pogłębiać duchowość franciszkańską i życie z Maryją – powiedziała. Przed błogosławieństwem abp Stanisław Budzik przypomniał, że papież jako pierwszy w historii Kościoła przyjął imię Franciszek, wyrażając swoje zafascynowanie osobą i duchowością św. Franciszka.

Radosne świętowanie

Reklama

Dalsza część jubileuszu odbyła się w amfiteatrze. O. Jarosław Banasiuk w konferencji formacyjnej pt. „Powołani do życia charyzmatem św. Franciszka” przypomniał, że indywidualne powołanie franciszkańskie jest jednocześnie wezwaniem do tworzenia wspólnoty, w której ważna jest służba sobie nawzajem z miłością i życzliwością przez nawrócenie serca, dzięki wpatrywaniu się w Jezusa na krzyżu i Jego naśladowanie. Jako wzór wskazał bł. Anielę Salawę, patronkę Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, która dzięki pokorze osiągnęła szczyty świętości.

Przybyła z Warszawy s. Maria Teodorowicz z Rady Narodowej FZŚ skierowała serdeczne słowa do obecnych oraz odczytała życzenia Rady Narodowej zamieszczone na dyplomie, który przekazała Grażynie Beszłej. Podczas spotkania wspominano początki działalności Lubelskiego Regionu FZŚ i osoby, które działały w Radzie Regionalnej. Wszyscy uczestnicy otrzymali informator prezentujący aktualne wspólnoty regionu. Obecnie jest ich 30 oraz jedna, niedawno powstała, jeszcze nieerygowana.

Spotkanie zakończyło się Koronką Franciszkańską, modlitwą m.in. w intencjach papieskich, o obronę życia, nowe powołania kapłańskie i zakonne oraz do FZŚ oraz Koronką do Miłosierdzia Bożego, którą poprowadził o. Emanuel Nowak OFM, asystent duchowy Regionu Lubelskiego FZŚ.

2018-10-31 08:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Miodowej ze św. Elżbietą

[ TEMATY ]

Franciszkański Zakon Świeckich

Janusz Dobrzyński

Relikwiarz z relikwiami św. Elżbiety Węgierskiej

Relikwiarz z relikwiami św. Elżbiety Węgierskiej

W sobotę 15 listopada Franciszkański Zakon Świeckich zaprasza na modlitewne braterskie spotkanie ku czci swojej patronki - św. Elżbiety Węgierskiej.

Miejscem świętowania będzie kościół braci kapucynów Przemienienia Pańskiego przy ul. Miodowej w Warszawie.
CZYTAJ DALEJ

Gdańsk: Uruchomiono inicjatywę ratowania kościoła św. Mikołaja w Kijowie za ok. 1 mln euro

2026-06-26 14:11

[ TEMATY ]

Kijów

Adobe Stock

Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Podczas Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy URC 2026 w Gdańsku zainaugurowano międzynarodową inicjatywę ratowania kościoła św. Mikołaja w Kijowie, która przewiduje rozpoczęcie praktycznych prac renowacyjnych i pozyskanie około 1 mln euro na realizację projektu - podała Maria-Teresa Szybanowa, członkini rady opiekuńczej kościoła.

„W ramach współpracy międzynarodowej podpisano szereg dokumentów, które faktycznie rozpoczynają praktyczny etap ratowania świątyni. Przede wszystkim podpisano umowę między Polimex Mostostal SA a parafią św. Mikołaja w Kijowie, dotyczącą udostępnienia rusztowań budowlanych i niezbędnego sprzętu do przeprowadzenia najpilniejszych prac w świątyni” - napisała Szybanowa na platformie społecznościowej.
CZYTAJ DALEJ

Trwają przygotowania do Rowerowej Pielgrzymki z Elbląga na Jasną Górę

2026-06-26 17:12

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rowerowa pielgrzymka

diecezja elbląska

Karol Porwich/Niedziela

Od kilkunastu już lat mieszkańcy Diecezji Elbląskiej mają możliwość podążania do duchowej Stolicy Polski nie tylko w tradycyjnej pielgrzymce pieszej, ale także rowerami. Tegoroczna rowerowa pielgrzymka z Elbląga odbywać się będzie od 5 do 11 sierpnia.

na rowerze
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję