Reklama

Niedziela Świdnicka

Pozytywnie grali w Wałbrzychu

Niedziela świdnicka 44/2018, str. II

[ TEMATY ]

Wałbrzych

Pozytywne Granie

Krzysztof Zaremba

Uczestnicy Wałbrzyskiego Przeglądu Piosenki Chrześcijańskiej „Pozytywne Granie” z bp. Ignacym Decem

Uczestnicy Wałbrzyskiego Przeglądu Piosenki Chrześcijańskiej „Pozytywne Granie” z bp. Ignacym Decem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Soliści, zespoły wokalno-instrumentalne, chóry i schole z Wałbrzycha i okolic zaprezentowały się w hali widowiskowo-sportowej Aqua Zdrój w wałbrzyskiej dzielnicy Biały Kamień w ramach zorganizowanego już po raz czternasty Wałbrzyskiego Przeglądu Piosenki Chrześcijańskiej „Pozytywne Granie”, tym razem pod hasłem „Jan Paweł II – przewodnik po drogach wolności”, które nawiązuje do obchodzonej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Otworzyć się na Chrystusa

Reklama

Przegląd poprzedziła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca, ordynariusza diecezji świdnickiej. W pierwszej części wygłoszonego kazania Ksiądz Biskup nawiązał do postaci św. Jana Pawła II i wymienił ważne wydarzenia z życia Papieża Polaka. Zauważył przy tym, że dzień wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową – 16 października – to jednocześnie obchodzona w Polsce uroczystość św. Jadwigi Śląskiej, która właśnie od 1978 r. stała się patronką dnia wyboru metropolity krakowskiego na papieża. Biskup Ignacy podkreślił, że św. Jan Paweł II, który odegrał wielką rolę w dziejach Kościoła i całego świata, i uznawany jest za najwybitniejszego Polaka w dziejach naszego narodu, był człowiekiem niezwykle spokojnym, jednoznacznym, zawsze życzliwym, otwartym na Pana Boga, rozmodlonym, a jednocześnie był człowiekiem o wielkiej odwadze i wytrwałości w głoszeniu Ewangelii. Już podczas Mszy św. inaugurującej pontyfikat – 22 października 1978 r. – na Placu św. Piotra wołał: „Nie lękajcie się. Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!” i do tych słów wracał wielokrotnie. Ojciec Święty nauczał, że kto otworzy się na Chrystusa, ten ma wygrane życie doczesne i wieczne. Jednak droga do ostatecznego zwycięstwa i prawdziwego szczęścia nie będzie łatwa i prosta. Nie było obiecywane, że kto pójdzie za Jezusem, zdobędzie z tego tytułu sławę, majętność czy zaszczyty, czasem wręcz przeciwnie, często spotykać go będzie przykrość, prześladowania czy wręcz cierpienie i krzyż. Trzydzieści cztery lata temu za odwagę i wierność nauce Chrystusa najwyższą cenę życia zapłacił bł. ks. Jerzy Popiełuszko, bestialsko zamordowany przez oprawców będących w służbie nieludzkiego systemu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Ksiądz Popiełuszko – mówił bp Dec – jest przykładem człowieka, który idąc za Chrystusem i chcąc być Mu wiernym do końca, musiał cierpieć i złożył wielką ofiarę za przynależność do Jezusa. Dlatego my wszyscy musimy pamiętać, że jako uczniowie Pana Jezusa, chcąc być do Niego podobni i żyć Jego wartościami, musimy liczyć się z tym, że może czasami nas spotkać od świata odrzucenie czy ośmieszanie, ale musimy mieć świadomość, że Pan Jezus nigdy z nas nie rezygnuje.

Reklama

Jak podkreślił kaznodzieja, powinniśmy mieć również odwagę, by stawać w obronie Chrystusa i Kościoła w czasie, gdy wielu posługuje się kłamstwem, by walczyć z religią i zepchnąć ją na margines życia publicznego. Na koniec bp Dec powiedział: – Zachęcam do modlitwy, byśmy się nie wstydzili Pana Jezusa, byśmy mieli odwagę mówić o Nim w naszych rodzinach, na naszych wycieczkach, na spotkaniach i po prostu byśmy mieli odwagę przyznawać się, tak jak się przyznawał Jan Paweł II, tak jak przyznawał się bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Takich ludzi potem się pamięta. Nie składamy hołdów zbrodniarzom, którzy też są w historii, ale leżą na jej śmietniku. Oddajemy hołd bohaterom wiary, bohaterom miłości do Ojczyzny. Dlatego chciejmy takimi być, chciejmy dopisywać piękną historię Kościoła przez wierność Chrystusowi, przez czynienie wszystkiego, żeby Jezus był znany i kochany w dzisiejszym świecie – zakończył bp Ignacy Dec.

Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Biskup podziękował Stowarzyszeniu „Ludzie Jana Pawła II”, głównemu organizatorowi Przeglądu Piosenki Chrześcijańskiej „Pozytywne Granie”, i wyraził wdzięczność za trwanie i kontynuowanie działalności polegającej na popularyzacji osoby św. Jana Pawła II i jego nauk. Zespół „Ludzie Jana Pawła II” zapewnił oprawę muzyczną Mszy św.

Zaśpiewali dla Pana

Po zakończeniu Eucharystii scenę w hali Aqua Zdroju opanowali wykonawcy, którzy zaprezentowali po dwa utwory muzyczne. Prezentacji przysłuchiwała się Rada Artystyczna, której zadaniem było udzielenie wskazówek artystycznych, muzycznych dla dalszego rozwoju wykonawców oraz wyłonienie zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Występy były przeplatane różnymi ciekawymi konkursami, których ogłoszenie wyników nastąpiło pod koniec imprezy. Każdy z wykonawców po występie otrzymał dyplom uczestnictwa w XIV Wałbrzyskim Przeglądzie Piosenki Chrześcijańskiej „Pozytywne Granie” oraz nagrodę.

Reklama

Organizowany od kilkunastu już lat Przegląd Piosenki Chrześcijańskiej „Pozytywne Granie”, ma głównie na celu ujawnianie muzycznych uzdolnień dzieci i młodzieży oraz aktywizowanie i zachęcanie ich do uczestniczenia w festiwalach, przeglądach twórczości artystycznej, wystawach i warsztatach, a wykonawcy poprzez swój śpiew i muzykę mają możliwość przekazania innym pozytywnych wartości, radości i nadziei płynących z wartości chrześcijańskich. Ważnym celem organizacji Przeglądu jest również integrowanie dzieci i młodzieży wokół zainteresowań artystycznych.

Beata Mucha, wiceprezes Stowarzyszenia „Ludzie Jana Pawła II”, powiedziała: „W imieniu organizatorów czternastej edycji Przeglądu Piosenki Chrześcijańskiej «Pozytywne Granie» chciałabym serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za przybycie do hali sportowej Aqua-Zdrój, gdzie śpiewem i muzyką mogli podzielić się z innymi radością i nadzieją płynącą z wartości chrześcijańskich. Jesteśmy bardzo wdzięczni księdzu biskupowi Ignacemu Decowi, że zechciał przyjąć nasze zaproszenie, tradycyjnie objął «Pozytywne Granie» swoim honorowym patronatem i przybył do Wałbrzycha, by otoczyć nas modlitwą i podzielić się Słowem Bożym. Wiemy, że jak tylko może, jest tutaj z nami zawsze i wspiera nas w tym dziele. Również ze strony władz miasta otrzymaliśmy pomoc i wsparcie. Dziękuję bardzo wszystkim sponsorom za ufundowanie nagród i upominków, a także radzie artystycznej za jej pracę i wszystkim, którzy poświęcili swój czas na pomoc w organizacji imprezy. Bardzo cieszymy się, że Przegląd Piosenki Chrześcijańskiej «Pozytywne Granie» wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem i już dziś zapraszamy do uczestnictwa w kolejnej, piętnastej jego edycji, w przyszłym roku”– podsumowała Beata Mucha.

W kategorii szkół podstawowych 1. miejsce zajęła schola „Hermon” z parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Boguszowie-Gorcach, 2. miejsce przypadło chórowi „Zrodzeni w Panu” z parafii pw. Świętej Rodziny w Wałbrzychu oraz solistce z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 21 w Wałbrzychu, a trzecie miejsce zajęła schola z parafii pw. św. Józefa Oblubieńca w Starych Bogaczowicach.

Nagroda Jego Ekscelencji księdza biskupa Ignacego Deca przyznana została „Scholi Vincentes” działającej przy parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Wałbrzychu, a nagroda prezydenta miasta Wałbrzycha – scholce z parafii pw. Trójcy Świętej w Boguszowie-Gorcach.

2018-10-31 08:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 3 maja - IX Ogólnopolska Pielgrzymka Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

2025-04-14 15:43

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

duchowa adopcja

dziecko poczęte

Karol Porwich/Niedziela

Aby modlić się za dzieci poczęte, ich rodziców oraz wszystkich zaangażowanych w obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci - przyjadą 3 maja na Jasną Górę uczestnicy IX Ogólnopolskiej Pielgrzymki Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. - Chcemy dawać świadectwo, że każde życie ma sens, każde dziecko jest chciane przez Boga, a miłość może przezwyciężyć lęk i obojętność - podkreśla o. Samuel Karwacki OSPPE, Krajowy Moderator Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Tegoroczne spotkanie przebiegać będzie pod hasłem: „Pielgrzymi Nadziei i Życia”. - W tym szczególnym dniu, w Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, pragniemy zgromadzić się u Jej stóp, by dziękować za dar życia, zawierzyć Jej naszą modlitwę za dzieci poczęte, ich rodziców oraz wszystkich zaangażowanych w obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci - pisze w zaproszeniu na pielgrzymkę Krajowy Moderator Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo na zakończenie Wielkiej Nowenny w intencji Ojczyzny

2025-04-14 08:38

[ TEMATY ]

nowenna

Nowenna za Ojczyznę

Mat.prasowy

Już we wtorek, 15 kwietnia uroczyste zakończenie Wielkiej Nowenny w intencji Ojczyzny, a 27 kwietnia – zawierzenie Polski i świata Bożemu Miłosierdziu.

W Wielki Wtorek decyzją ks. bpa Krzysztofa Włodarczyka w bydgoskiej Katedrze będzie miało miejsce uroczyste zakończenie trwającej od 11 lutego Wielkiej Nowenny w intencji Ojczyzny „Polska na Skale”. Nowenna jest inicjatywą wszystkich ludzi dobrej woli, w tym kapłanów, wiernych świeckich, wiernych z wspólnot katolickich, którym na sercu leży dobro Ojczyzny. Codziennie przez 9 tygodni rzesze Polaków w kraju i za granicą, prosząc o Boże Miłosierdzie i Boską interwencję dla Polski, odmawia jedną część Różańca św, Koronkę do Miłosierdzia Bożego i modlitwę za Ojczyznę. Wg statystyk, dołączenie do Nowenny zgłosiło przez stronę polskanaskale.pl prawie 11300 osób, 177 duchownych, ponad 400 parafii i klasztorów oraz prawie 300 wspólnot modlitewnych. Wiemy, że wiele osób modli się nie zgłaszając poprzez Internet swojego udziału w tym nabożeństwie.
CZYTAJ DALEJ

Najpobożniejsza dziewczyna w parafii - bł. Karolina Kózkówna

2025-04-14 21:04

[ TEMATY ]

bł. Karolina Kózkówna

Mat.prasowy

Bł. Karolina Kózkówna

Bł. Karolina Kózkówna

Zgłębiając publikowane teksty kaznodziejskie o bł. Karolinie Kózce, można dojść do stwierdzenia, że niejednokrotnie głosiciele starali się w swoich kazaniach znaleźć klucz albo klucze w postaci słów, określeń, wyrażeń, które stawały się zwornikami w przybliżaniu postaci błogosławionej, jej życia i drogi do świętości. Niewątpliwie takimi słowami, wyrażeniami-kluczami opisującymi bł. Karolinę Kózkę są wielorakie tytuły, jakie ją charakteryzują.

Co znamienne, wiele z nich funkcjonowało już za życia bł. Karoliny w świadomości jej współczesnych. Tytuły te bardziej odżyły w świadomości wiernych i zostały przekazane do współczesnych czasów jako „świadkowie” osobowości i świętości bł. Karoliny Kózki. W publikowanych kazaniach bardzo często pojawiają się odniesienia do świadków życia bł. Karoliny Kózki, którzy niejako na co dzień mieli możliwość obserwacji jej dążenia do świętości. Na tej kanwie pojawiły się bardzo szybko określenia – wyrażenia, jak: „Gwiazda ludu”, „prawdziwy anioł”, „najpobożniejsza dziewczyna w parafii”, „pierwsza dusza do nieba”, które były odzwierciedleniem jej dobroci, pobożności, uczynności, dobrego serca i otwartości na innych. To przekonanie o świętości bł. Karoliny Kózki wyrażone tytułami z czasów jej współczesnych także znajduje wyraz w przepowiadaniu kaznodziejskim.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję