Reklama

Głos z Torunia

Pragnienie męstwa

Obchody rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w diecezji toruńskiej rozpoczęły się już kilka dni przed jego liturgicznym wspomnieniem, połączone z 40. rocznicą wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową oraz 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości

Niedziela toruńska 44/2018, str. IV

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

Anna Głos

Procesja z miejsca porwania w Górsku do kościoła parafialnego

Procesja z miejsca porwania w Górsku do kościoła parafialnego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku im. ks. Jerzego Popiełuszki uroczyste obchody miały miejsce w dniach 15-18 października. Zebrani mogli złożyć hołd bł. ks. Jerzemu, podziękować za piękne świadectwo wiary, modlić się za jego wstawiennictwem i o jego rychłą kanonizację.

Bł. ks. Jerzego cechowała niezwykła wrażliwość duszpasterska. Potrafił on pochylać się nad ludźmi z miłością, by pomóc powstawać w duchu ewangelicznej odnowy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bogaty program artystyczny, koncerty oraz uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla pozwoliły na przeżycie tych dni zarówno w wymiarze duchowym, jak i kulturalno-edukacyjnym.

Męstwo

Reklama

Podczas homilii wygłoszonej 16 października w Górsku bp Wiesław mówił, że kto kieruje się Duchem Świętym, nie może odrzucić drugiego człowieka. – Bł. Jerzy Popiełuszko bez reszty był otwarty na Ducha Świętego – podkreślił pasterz – i tak jak Jezus przeszedł przez życie, dobrze czyniąc. Przypomniał ostatnie słowa wygłoszone przez ks. Jerzego 19 października 1984 r. w Bydgoszczy w kościele pw. Świętych Braci Męczenników. Ks. Jerzy wówczas głosił, że aby zwyciężyć zło dobrem, trzeba troszczyć się o cnotę męstwa. Cnota męstwa jest przezwyciężeniem ludzkiej słabości, zwłaszcza lęku i strachu. Chrześcijanin musi pamiętać, że bać należy się tylko zdrady Chrystusa. Ks. Jerzy prosił Chrystusa dźwigającego krzyż, abyśmy w codziennym życiu ukazywali męstwo w walce o wartości prawdziwie chrześcijańskie.

Pragnienia

W Łubiance uroczystości odbyły się 21 października w budowanym kościele pw. bł. Jerzego Popiełuszki. Na miejscu można było obejrzeć wystawę Teresy Lubańskiej pt. „Tajemnice”. Eucharystii przewodniczył bp Wiesław Śmigiel. W homilii, odnosząc się do słów z Ewangelii, mówił o pragnieniach, które wyznaczają kierunek naszego życia. Dlatego zadał pytanie: Czego pragniemy? Podkreślił, że jest to najważniejsze pytanie w życiu i że pragnienia nieustannie trzeba oczyszczać. Św. Paweł napisał, że jeżeli ktoś kieruje się pragnieniami tego świata, to prędzej czy później doprowadzą one do grzechu. Chrześcijanin powinien odwoływać się do prawdy, która pochodzi od Ducha Świętego. – Kiedy Duch Święty kieruje naszym życiem, kiedy są to pragnienia oczyszczone, to wówczas prowadzą one człowieka do dobra, a może i do świętości – głosił Ksiądz Biskup. Nasze plany, marzenia i projekty życiowe uważamy za najlepsze, ale to Bóg wybiera dla nas taką drogę, która jest właściwa.

Reklama

Na zakończenie homilii przypomniał o bł. ks. Jerzym, który pochodził ze zwyczajnej, pobożnej rodziny. Kiedy został kapłanem, Boża Opatrzność pokierowała go do ludzi solidarności, strajkujących, którzy bali się o swoje życie. Odważnie sprawował dla nich Msze św., wygłaszał homilie, bardzo proste, ale powracające do zasad Ewangelii. Jego słowa i postawa przyczyniły się do zrozumienia, że zło można pokonać tylko dobrem, nie przemocą ani rozlewem krwi. Bł. ks. Jerzy uczy, że pragnąć powinniśmy męstwa, dobra, miłości i bycia blisko Boga. On wybierze dla nas najlepszą drogę prowadzącą do zbawienia.

Po Eucharystii odbył się występ muzyczny w wykonaniu młodzieży z gminy Łubianka, który poświęcony był bł. ks. Jerzemu Popiełuszce i św. Janowi Pawłowi II.

W ramach obchodów upamiętniających męczeństwo bł. ks. Jerzego mieszkańcy Torunia zgromadzili się 19 października na modlitwie różańcowej przy pomniku błogosławionego. W obchody włączyli się wierni z parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Grębocinie.

21 października podczas Mszy św. modlono się o pokój w naszej ojczyźnie, kanonizację bł. ks. Jerzego i beatyfikację jego matki Marianny.

2018-10-31 08:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zło dobrem zwyciężył - spotkanie z autorami Włodzimierzem Rędziochem, Grzegorzem Górnym i Januszem Rosikoniem

Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II oraz Wydawnictwo Rosikon Press zapraszają na spotkanie z autorami Włodzimierzem Rędziochem, Grzegorzem Górnym i Januszem Rosikoniem.

Spotkanie poprowadzi Jan Pospieszalski.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Lefebryści kierują do papieża wyznanie wiary, krytykując zmiany posoborowe

2026-06-24 17:55

[ TEMATY ]

lefebryści

Vatican Media

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X (FSSPX) opublikowało 24 czerwca list otwarty skierowany do papieża Leona XIV oraz wszystkich kardynałów Kościoła katolickiego. Do dokumentu dołączono obszerne, liczące 154 punkty wyznanie wiary, w którym Bractwo systematycznie przedstawia swoje stanowisko doktrynalne oraz diagnozę kryzysu, jaki - jego zdaniem - dotyka współczesny Kościół. Publikacja pojawiła się na kilka dni przed zaplanowanymi na 1 lipca w Écône wyświęceniami biskupimi oraz w przededniu konsystorza zwołanego przez Leona XIV na 26 i 27 czerwca.

Autorzy dokumentu - przełożony generalny Bractwa, ks. Davide Pagliarani i jego najbliżsi współpracownicy - wyjaśniają, że obecna sytuacja Kościoła wymaga przedstawienia „kompleksowego wyznania wiary katolickiej”, które ma stanowić odpowiedź na współczesne wyzwania. „Kościół cierpi dziś pod presją nowych sił, pochodzących zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz, które popychają go we wszystkich możliwych kierunkach, z wyjątkiem - naszym zdaniem - tego właściwego” - napisali sygnatariusze.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję