Reklama

Duchowa podróż do Panamy

Brak finansów? Za duża odległość? To żadne przeszkody! Światowe Dni Młodzieży odbędą się nie tylko w Panamie. Miejscem spotkania młodych będzie także Kraków, Warszawa, Gliwice, Ełk, Kalisz oraz wiele innych polskich miast. Wspólne spotkania w duchu ŚDM to propozycja dla tych, którzy z różnych powodów nie będą mogli wybrać się w podróż do Panamy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wielu polskich diecezjach są organizowane wydarzenia, podczas których wszyscy młodzi – wiekiem i duchem – mogą wspólnie przeżyć czas spotkania w duchowej łączności z uczestnikami ŚDM w Panamie. Prezentujemy niektóre z propozycji wspólnego przeżycia czasu ŚDM.

ŚDM znów w Krakowie

Reklama

W Krakowie, mieście będącym gospodarzem minionych Światowych Dni Młodzieży, młodzi i ich duszpasterze nie wyobrażają sobie czasu ŚDM bez wspólnego spotkania. – Potrzebujemy poczucia prawdziwej wspólnoty. Można ŚDM oglądać przed telewizorem w cieple swojego domu, ale to nigdy nie będzie to samo, co wspólne przeżycie ŚDM, w jednym miejscu – mówi ks. Marcin Rozmus, zastępca duszpasterza młodzieży archidiecezji krakowskiej i jednocześnie koordynator spotkania „Panama w Krakowie”. Wydarzenie pod hasłem „24h z Panamą” odbędzie się w Krakowie w Sanktuarium św. Jana Pawła II w dniach od 26 do 27 stycznia. Dzięki transmisji telewizyjnej młodzi będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach nad Zatoką Panamską – czuwaniu z papieżem Franciszkiem oraz Mszy Posłania. W programie spotkania w Krakowie znajdą się także inspirujące konferencje, świadectwa, animacje, uwielbienie, wspólna Eucharystia i integracja. Wśród zaproszonych gości będą m.in. Monika i Marcin Gomułkowie oraz przyjaciele Helenki Kmieć z Wolontariatu Misyjnego Salvator. Spotkanie w Krakowie zakończy wieczór taneczny z wodzirejami. Jak zapowiadają organizatorzy, wydarzenie będzie niezwykłą okazją do integracji i przede wszystkim do duchowej odnowy. – „Panama w Krakowie” jest kolejną okazją, aby nie tylko wspominać czas ŚDM w Krakowie, ale poczuć na nowo ducha żywego Kościoła. ŚDM jest nam bardzo potrzebne, by na co dzień ożywiać i odmładzać Kościół – wyjaśnia ks. Rozmus.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Panamski klimat w stolicy

Reklama

W stolicy Polski panamska radość zagości w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie młodzi spotkają się 27 stycznia, by razem znaleźć odpowiedź na pytania: Jak usłyszeć Boga? Jak odpowiedzieć na Jego wezwanie? Jakie jest moje miejsce?„Panama w Warszawie” będzie czasem wspólnej modlitwy, ale także integracji i wzajemnej inspiracji przez głoszone świadectwa. Wydarzenie poprowadzi raper Michał „PAX” Bukowski, a konferencję nawiązującą do hasła Światowych Dni Młodzieży: „Oto ja, służebnica Pańska” wygłosi abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Tego dnia przewidziano także bezpośrednie połączenie z młodymi w Panamie. – Mamy pomysł, by połączyć się z młodymi, którzy jadą z Warszawy do Panamy, i porozmawiać z nimi on-line, żeby młodzież z Polski mogła na żywo zobaczyć, co aktualnie dzieje się w Panamie i jak to przeżywa młodzież, która jest w tym miejscu – wyjaśnia Dominik Ziętara, organizator „Panamy w Warszawie”. W wydarzeniu wezmą udział także przedstawiciele ambasady Panamy, którzy opowiedzą o tamtejszej kulturze, życiu codziennym oraz Kościele w Panamie. Oprócz tego w trakcie spotkania młodzi poznają i nauczą się hymnu ŚDM 2019, będzie czas adoracji, refleksji, ale także okazja do radosnego bycia razem i doświadczenia wspólnoty młodego Kościoła. Spotkanie zwieńczone będzie wspólną modlitwą podczas uroczystej Mszy św. – Liczymy na obecność młodych z parafii. To jest okazja, by ktoś, kto chciał uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży, a nie mógł, poczuł klimat tego spotkania i zobaczył, jak ono wygląda – zachęca Dominik Ziętara.

Rapowana konferencja i Bal Panamski na Śląsku

Panamska atmosfera zagości także na Śląsku. W Jastrzębiu-Zdroju podczas „Panamy na Śląsku” młodzi z archidiecezji katowickiej będą uczestniczyć we wspólnej Eucharystii, koncercie zespołu niemaGOtu, rapowanej konferencji ks. Jakuba Bartczaka oraz uwielbieniu prowadzonym przez zespół ON1, który tworzą wokaliści i zespoły: Mateo, Owca, Gabi Gąsior, Tu Band. Propozycją diecezji gliwickiej jest natomiast „Śląski Bal Panamski”, będący kontynuacją już wcześniej organizowanych i cieszących się popularnością Studniówek ŚDM – spotkań żywej i radosnej wspólnoty młodych ludzi nie wstydzących się swojej wiary, jednocześnie promujących zabawę bezalkoholową wśród młodzieży. Podczas Balu Panamskiego młodzi przejdą w radosnym i barwnym Korowodzie Panamskim z kościoła pw. św. Michała Archanioła w Gliwicach do Areny Gliwice. Tam odbędzie się wspólna zabawa, która – jak zapowiadają organizatorzy – potrwa do białego rana.

Co po ŚDM w Panamie?

Reklama

Wydarzenia w duchu ŚDM w Panamie będą się odbywać nie tylko w dużych miastach. Rzepedź to wieś położona w województwie podkarpackim, leżąca na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczad. To właśnie tam w dniach 1-3 lutego odbędą się rekolekcje, podczas których młodzi z archidiecezji przemyskiej postarają się zanalizować słowa wypowiedziane przez papieża Franciszka w czasie ŚDM w Panamie i wdrożyć je w swoją codzienność. – Nasze spotkanie zatytułowaliśmy „Replay. Panama” i jest to oryginalna propozycja, by zaraz po zakończeniu ŚDM w Panamie nie tylko przypomnieć, co wydarzyło się w tym czasie, ale przeanalizować i utrwalić słowa, które w Panamie przekaże nam sam Papież – wyjaśnia Damian Jung z Ruchu Światło-Życie w parafii w Iwoniczu, współorganizator rekolekcji. W planie wydarzenia oprócz katechez i spotkań w grupach jest wspólna Eucharystia, nabożeństwo Drogi Krzyżowej, czuwanie, śpiew, taniec i zabawa.

Dołącz i ty!

To tylko nieliczne z wielu propozycji dla młodych z całej Polski, by pomimo dużej odległości dzielącej Polskę od Panamy pozostać w duchowej łączności z młodymi pielgrzymami i we wspólnocie doświadczyć obecności żywego Boga. Spis miejsc wszystkich spotkań organizowanych w polskich miastach podczas trwania ŚDM w Panamie oraz szczegóły dotyczące dat, miejsc i zapisów dostępne są na stronie internetowej Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM: www.kierunekpanama.pl w zakładce „newsy”. Sprawdź, gdzie w twojej okolicy organizowane są wspólne spotkania, wybierz coś dla siebie i daj się zabrać w duchową podróż do Panamy!

2019-01-02 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ŚDM z Emmanuelem

Przed spotkaniem z papieżem Franciszkiem i młodymi z całego świata w Krakowie młodzi mogą wziąć udział w Międzynarodowym Forum Młodych w Częstochowie. Podczas pięciu inspirujących dni (20-25 lipca) będą mogli znaleźć czas, aby spotkać Boga na modlitwie, adoracji, w radosnym uwielbieniu oraz spotkaniu z drugim człowiekiem. Poprzez konferencje, które wygłoszą m.in. Yves Le Saux (francuski duchowny katolicki, biskup Le Mans), Leo Maasburg (kapłan, wieloletni współpracownik Matki Teresy z Kalkuty), warsztaty i tzw. talent corners każdy będzie mógł znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania oraz odkryć i rozwinąć swoje talenty. Nie zabraknie czasu na zabawę, muzykę i dużo radości! Każdego wieczoru będziemy mogli przeżyć coś wyjątkowego, od koncertu TGD, przez Wieczór Miłosierdzia aż po Wieczór Uwielbienia. W ramach programu przewidziany jest również czas na spotkania w kameralnych grupach, które pozwolą na zawiązanie bliższych znajomości oraz wspólne odkrywanie uroków i głębi czasu spędzonego w Częstochowie.
CZYTAJ DALEJ

Najdłuższe w dziejach wybory papieża, czyli dlaczego powstała instytucja konklawe?

2025-04-24 10:29

[ TEMATY ]

konklawe

książki

śmierć Franciszka

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

„Przełom kardynalski” zrewolucjonizował wybory papieskie w kwestii tego, kto wybiera biskupa Rzymu. Jednak zreformowane przepisy wciąż nie nadążały za rzeczywistością. Nawet zawężone do kardynałów grono elektorskie nie było do końca odporne na ingerencje władzy świeckiej oraz na zabiegi wielkich rzymskich rodów. I jedni, i drudzy szybko odnaleźli się w nowej rzeczywistości. Ich reprezentantów było coraz więcej w gronie kardynałów i prawdę mówiąc, na tę chorobę jeszcze przez wieki będzie szukane lekarstwo.

Nie brakowało także podwójnych elekcji, a więc i antypapieży. Czas sede vacante wciąż się przedłużał, zanim po śmierci papieża zdołano wybrać nowego. Ale źródło tych problemów było już inne: o ile w pierwszym tysiącleciu był to raczej brak stałych reguł, o tyle później błędy wynikały z nieprzestrzegania przyjętych zasad. Potrzebne było coś jeszcze, co miało temu zaradzić. Tym pomysłem było cum clave, klauzura, zamknięcie na klucz. Z biegiem lat pomysł ten nadał wyborom papieskim niepowtarzalną nazwę: konklawe.
CZYTAJ DALEJ

Papież wyraził zgodę na publikację tego wywiadu dopiero po jego śmierci

2025-04-24 18:00

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

Monika Książek

Niepublikowane wcześniej nagranie audio wywiadu z papieżem Franciszkiem zostało wyemitowane przez kanał telewizyjny Telenoche w jego rodzinnej Argentynie po śmierci papieża. Franciszek opowiada w nim o swoim zdrowiu psychicznym, nawykach związanych ze snem i konsultacjach z psychiatrą w czasach argentyńskiej dyktatury wojskowej. Wywiad został przeprowadzony przez argentyńskiego dziennikarza i lekarza Nelsona Castro w 2019 roku w ramach pracy nad książką o zdrowiu papieży. Franciszek zastrzegł jednak, że wywiad może zostać wyemitowany dopiero po jego śmierci. Castro opublikował fragmenty wywiadu w argentyńskiej gazecie w 2021 roku.

Podziel się cytatem Franciszek przypomniał, jak pierwsze oznaki możliwego wyboru dotarły do niego podczas konklawe, kiedy niektórzy kardynałowie zaczęli zadawać mu konkretne pytania. Mimo to „dobrze spał podczas sjesty”, odmawiał różaniec i był w stanie wewnętrznego spokoju. Po jego wyborze, kardynał Cláudio Hummes szepnął mu do ucha: „Nie zapominaj o biednych” - moment, który zainspirował go do wybrania imienia Franciszek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję