Reklama

Niedziela Częstochowska

W trosce o rodzinę i życie

Z nowym rokiem Stowarzyszenie Rodzin Katolickich (SRK) Diecezji Sosnowieckiej weszło w 26. rok działalności

Niedziela sosnowiecka 3/2019, str. VI

[ TEMATY ]

rodzina

Piotr Lorenc

Podczas uroczystej Eucharystii w kościele w Jaworznie-Jeleniu

Podczas uroczystej Eucharystii w kościele w Jaworznie-Jeleniu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zanim do tego doszło, w trzecią niedzielę grudnia zarząd stowarzyszenia, prezesi poszczególnych kół oraz rodziny zrzeszone w organizacji spotkali się w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jaworznie-Jeleniu, by podsumować dotychczasową działalność, wytyczyć plany na przyszłość, a przede wszystkim świętować jubileusz i Boże Narodzenie. Gościem specjalnym uroczystości jubileuszowych był Kazimierz Kapera – prezydent Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich.

Uroczysta Eucharystia

Uroczystości rozpoczęła koncelebrowana Msza św. w kościele w Jeleniu, której przewodniczył biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. Wspólnie z nim Liturgię sprawowali: ks. Grzegorz Rozpończyk, ks. Włodzimierz Sęk, ks. Przemysław Szot i ks. Janusz Glanowski, kapelan stowarzyszenia. Nie mogło oczywiście zabraknąć wielkiego sympatyka i przyjaciela stowarzyszenia – emerytowanego już ks. prał. Jana Szkoca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W homilii pasterz Kościoła sosnowieckiego przypomniał, że życie społeczne opiera się na dwóch filarach, których naruszenie powoduje katastrofalne skutki. – Tymi filarami są rodzina i życie ludzkie. Jeżeli chcemy zachwiać społeczeństwem, zniszczyć je, nie trzeba prowadzić wojen, wystarczy uderzyć w rodzinę i życie, podważyć ich zasadność, manipulować w prawie naturalnym. To oczywiście bardzo groźne i nieodpowiedzialne działania, które niestety są obecnie prowadzone przez różnorodne środowiska niesprzyjające człowiekowi – podkreślił biskup. Kaznodzieja przywołał słowa św. Jana Pawła II, który mówił wielokrotnie, na różnych kontynentach, że rodzina jest podstawową komórką społeczną, a naród zabijający swoje dzieci nie ma przyszłości. – Nie dziwię się więc, że ten, który nie może zdzierżyć, że się człowiekowi dobrze wiedzie, że jest szczęśliwy, nie będzie bezczynny i będzie atakował te dwie fundamentalne kolumy, na których opiera się społeczeństwo. W naszych czasach w sposób szczególny siły zła atakują rodzinę i życie ludzkie. I to jest atak bardzo przemyślany, mający znamiona atrakcyjności. Ale nie dajmy się zwieść – zły ma na celu zniszczenie całego społeczeństwa. Pamiętajmy, że kiedy nie będzie zdrowej rodziny, gdy nie będzie w niej miłości, kiedy zostanie wypaczona, np. przez związki partnerskie, to wówczas nie będzie spełniała swojej podstawowej misji. Kolejny filar: życie ludzkie – bez niego nie ma społeczeństwa. A widzimy, że dziś próbuje się to życie niszczyć, deprecjonować, zniechęcać do przyjmowania przez rodziny kolejnych dzieci. Naszym obowiązkiem jest obrona rodziny i życia ludzkiego. Musimy stanąć do obrony tych wartości, na miarę możliwości i sił – podkreślił hierarcha. Bp Grzegorz Kaszak wyraził też zadowolenie, że istnieją organizacje broniące rodziny i życia. – Cieszę się, że jestem wśród osób należących do Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, które postawiły sobie za cel obronę życia ludzkiego i rodziny. Mało tego – wiem, że stwarzacie warunki do tego, aby rodzina mogła się rozwijać – z jej misją przekazywania życia i troski o życie. Stolica Apostolska w 1983 r. wydała Kartę Praw Rodziny, w której czytamy, że rodziny mają prawo do zrzeszania się z innymi rodzinami i instytucjami celem właściwego i gorliwego wypełniania zadań, a także dla ochrony praw rodziny, popierania jej dobra i reprezentowania jej interesów. Powyższe stwierdzenie wynika z prawa naturalnego – przypomniał kaznodzieja. Na koniec podziękował za 25 lat pracy członków stowarzyszenia na niwie diecezji sosnowieckiej. – Dziękuję za wasze zaangażowanie, modlitwę i konkretne działania. Życzę, by stowarzyszenie dalej się rozwijało, wzrastało w siłę, powiększało szeregi i podejmowało nowe dzieła – stwierdził. Przypomniał także słowa, jakie skierował Pan Jezus do św. Siostry Faustyny: „Nie za pomyślny wynik nagradzam, ale za cierpliwość i trud dla Mnie podjęty”.

Z historii stowarzyszenia

Dwa zdania o SRK. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich działające w naszej diecezji od 25 lat jest organizacją społeczną, skupiającą katolików świeckich, którzy pragną poprzez zaangażowanie społeczne pomagać w rozwiązywaniu codziennych problemów rodzin. Głównymi celami stowarzyszenia są umacnianie instytucji małżeństwa, kształtowanie warunków sprzyjających zaspokajaniu potrzeb rodziny oraz właściwemu wypełnianiu jej misji wobec społeczeństwa, a taże wcielanie nauki Kościoła katolickiego w życie rodzin i społeczeństwa. Działalność stowarzyszenia realizuje się w dwóch głównych nurtach: pracy formacyjnej rozumianej jako nieustanne samokształcenie przez pogłębianie nauki Kościoła, dyskusje, sympozja, spotkania z kompetentnymi osobami, analizowanie dokumentów Kościoła katolickiego oraz w aktywnym uczestnictwie w życiu społecznym i gospodarczym.

Inicjatorem powstania stowarzyszenia w naszej diecezji byli: Jerzy Żmudziński, Zdzisława Dąbrowska i Tadeusz Kawa. I to ten ostatni został prezesem I kadencji. Od 3 marca 2007 r. funkcję szefa stowarzyszenia pełni Renata Szopa. Obecnie stowarzyszenie działa w 6 parafiach diecezji. W sumie w strukturze organizacji działa blisko 60 osób. Opiekunem duchowym stowarzyszenia od kilku lat jest ks. Janusz Glanowski, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Jaworznie-Jeleniu. Oprócz „mrówczej” pracy wykonywanej w parafiach czy dekanatach stowarzyszenie od 9 lat prowadzi Diecezjalną Akademię Rodziny – pionierską w skali kraju inicjatywę formacyjno-edukacyjną. Co miesiąc organizowane są spotkania w auli konferencyjnej Wydziału Nauk o Ziemi UŚ w Sosnowcu z ekspertami z różnych zakątków Polski – zarówno z kapłanami, jak i osobami świeckimi, które poruszają najważniejsze sprawy istotne dla rodziny, Kościoła i Ojczyzny.

2019-01-16 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polska rodzina wdzięczna Bogu

Niedziela częstochowska 28/2016, str. 1, 8

[ TEMATY ]

rodzina

GRAZIAKO

Wyroby Consonni zdrowe i smaczne, elegancko eksponowane i podawane

Wyroby Consonni zdrowe i smaczne, elegancko eksponowane i podawane
Wszyscy znamy wartość rodzinnego domu. Niemniej jednak każdy musi mieć swój pomysł na dom, który przekłada się na codzienność, na dnie i noce, na różne uwarunkowania, sprzyjające bądź nie dalszej wizji domu. Gdyby tak gospodarze chcieli pisać pamiętnik, to wypełniłyby go bardzo różne wspomnienia składające się na ich dom.
CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

2025-04-06 15:07

[ TEMATY ]

sanktuarium Otyń

Wielkopostne czuwanie kobiet

Karolina Krasowska

Wrażenie podczas spotkania robił kościół pełen kobiet

Wrażenie podczas spotkania robił kościół pełen kobiet

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję