Spotkanie miało miejsce 12 stycznia w toruńskim Wyższym Seminarium Duchownym oraz Centrum Dialogu im. Jana Pawła II. Zwracając się do osób zgromadzonych w seminaryjnej kaplicy, Ksiądz Biskup podziękował za ich posługę zarówno wobec rodzin, jak i osób przygotowujących się do zawarcia sakramentu małżeństwa. – Dzisiaj duszpasterstwo rodzin nie może zostać zredukowane tylko i wyłącznie do przygotowania. Małżeństwo i rodzina potrzebują pomocy, towarzyszenia, rozeznawania i integracji na każdym etapie swojego życia. Wasze towarzyszenie i świadectwo jest niezwykle ważne.
Wręczenie dyplomów
Podczas spotkania z rąk bp. Wiesława odebrali swoje dyplomy słuchacze rocznego dwusemestralnego Diecezjalnego Studium Życia Rodzinnego, które w 2018 r. odbywało się w Grudziądzu. Podjęło je 30 osób, w tym 10 małżeństw. Słuchacze uczestniczyli w 98 godzinach wykładów i ćwiczeń. Zajęcia odbywały się w Bursie Szkolnej Caritas. Prowadzili je wykładowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a także specjaliści z dziedziny psychologii, naprotechnologii, położnictwa i metod rozpoznawania płodności oraz osoby współtworzące program dla narzeczonych „Razem ku Małżeństwu”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zadania
Reklama
Zadaniem studium jest edukacja i przysposobienie kandydatów do roli doradców życia rodzinnego. W przyszłości będą oni posługiwać w parafialnych i dekanalnych poradniach rodzinnych, czynnie uczestniczyć w prowadzeniu spotkań dla narzeczonych w ramach bezpośredniego przygotowania do sakramentu małżeństwa oraz towarzyszyć małżonkom przez poradnictwo małżeńskie i rodzinne.
Do egzaminu przystąpiły 22 osoby, które uzyskały pozytywny wynik. Ukończone studium zostało poświadczone dyplomem uprawniającym do pracy w parafialnej bądź dekanalnej poradni rodzinnej, a także do prowadzenia programu dla narzeczonych „RkM”.
Jak zaznaczył Ksiądz Biskup, misja doradcy rodzinnego jest szczególna – oni to właśnie jako świeccy docierają do tych, do których nie zawsze kapłan może dotrzeć, dobrze też rozumieją problemy, z którymi spotyka się współczesna rodzina. – Nieście wszystkim Ewangelię życia! – zachęcił.
Część formacyjna
Ostatnią częścią spotkania był wykład dr Małgorzaty Prusak, prezesa Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich. Prelegentka w drobiazgowy sposób przedstawiła negatywne skutki stosowania antykoncepcji, zwłaszcza z perspektywy medycznej. Co istotne, wiele ulotek środków antykoncepcyjnych nie zawiera informacji o oczywistych skutkach ubocznych. Zapoznała też słuchaczy z ideologiami, które od lat 60. XX wieku w drastyczny sposób wpłynęły na postrzeganie początków życia ludzkiego czy naturalnych stanów fizjologicznych.
Kolejne spotkania formacyjno-szkoleniowe dla doradców życia rodzinnego odbędą się: 8 czerwca w Grudziądzu, 15 czerwca w Brodnicy i 14 września w Toruniu. W dniach 21-22 września będzie miała miejsce doroczna Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę, podczas której odbędzie się uroczyste ślubowanie nowych doradców z wszystkich diecezji. W bieżącym roku planowane jest rozpoczęcie Studium Życia Rodzinnego dla rejonu toruńskiego