Co robić, „gdy dziecko nie chce chodzić do kościoła…”? Nad tą kwestią podczas marcowych „Dialogów z Arcybiskupem” zastanawiali się wierni z archidiecezji krakowskiej, w tym parafianie z kościoła pw. św. Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach, gdzie 21 marca odbyło się spotkanie.
Podczas ulicznej sondy, przygotowanej na potrzeby wydarzenia, jej uczestnicy odpowiadali na tytułowe pytanie, dzieląc się własnymi doświadczeniami w tym zakresie. Abp Marek Jędraszewski, odnosząc się w katechezie do tych odpowiedzi, wyznał, że jest zaskoczony, iż brak chęci chodzenia do kościoła dotyczy również małych dzieci.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Wydawać by się mogło, że to problem młodzieży, tymczasem tak nie jest – powiedział Arcybiskup. Kolejnym zaskoczeniem dla Hierarchy była wypowiedź młodej kobiety, która podzieliła się tym, że mimo wychowania w katolickiej rodzinie, nikt nie wyjaśnił jej sensu uczęszczania na coniedzielną Eucharystię. W rezultacie osoba ta odeszła od praktyk religijnych, ponieważ uznała, że dobrym człowiekiem można być i bez udziału w Mszy św. – Sednem chrześcijaństwa nie jest tylko bycie dobrym człowiekiem. Istotą jest życie w przyjaźni z Bogiem – wyjaśniał Metropolita, przywołując prawdę o tym, że Eucharystia jest centrum i szczytem życia chrześcijanina. – Jeżeli dorosły człowiek nie przeżywa w ten sposób Mszy św., trudno żeby potrafił poświęcić godzinę czasu w niedzielę na coś, czego nie rozumie – zauważał Metropolita. Przestrzegał, że niedziela dla katolika to coś znacznie więcej niż tylko „dzień wolny” przeznaczony na odpoczynek i rozrywkę. – To Dzień Pański, w którym przeżywamy tajemnicę Trójcy Świętej – mówił Arcybiskup.
Pytania nadesłane drogą internetową dotyczyły przeżywania sakramentów świętych (I Komunii św. i bierzmowania) przez dzieci i młodzież. Z kolei uczestnicy spotkania pytali o „program naprawczy” dla Kościoła lub zastanawiali się nad przyczynami odchodzenia młodych od wiary. Arcybiskup, starając się znaleźć odpowiedzi na poruszane kwestie, zwracał uwagę na rolę rodziców w przekazywaniu wiary; dawania świadectwa (lub antyświadectwa) przez ludzi z najbliższego otoczenia dziecka i podkreślał, że ogromną rolę pełni przeżywanie wiary codzienności, wspólna modlitwa w rodzinie oraz umiejętność rozmowy z młodym człowiekiem, co przeżywa w związku ze swoją wiarą lub niewiarą. Pełną relację ze spotkania można obejrzeć na stronie archidiecezji krakowskiej (www.diecezja.pl). Kolejne „Dialogi” odbędą się w Kolegiacie św. Anny 11 kwietnia i dotyczyć będą kwestii rozumienia ubóstwa.