Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

„Pierwsza Kadrowa” diecezji

Tak młodych, którzy ukończyli pierwszy kurs animatora młodzieży, nazwał bp Roman Pindel, używając porównania do historycznej kompanii z 1914 r. W Niedzielę Palmową grupa 63 osób otrzymała od Biskupa specjalne błogosławieństwo i certyfikat potwierdzający przygotowanie do pracy z kandydatami do bierzmowania

Niedziela bielsko-żywiecka 17/2019, str. 1

[ TEMATY ]

młodzi

PB

Pierwsi animatorzy młodzieży posłani przez Biskupa

Pierwsi animatorzy młodzieży posłani przez Biskupa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup przypomniał formułę programu „Młodzi na progu” składającego się z trzech etapów: ewangelizacji, spotkań w małych grupach i zaproszenia bierzmowanych do istniejących lub powstających w parafiach wspólnot. – Wiek młodzieży naszej diecezji przygotowującej się do bierzmowania jest optymalny, by zaprosić do wspólnoty. Wtedy wzorcem są rówieśnicy lub w podobnym wieku, a ten wiek skłania do szukania jakiejś grupy, z którą można się identyfikować – mówił bp Roman Pindel, porównując pierwsza grupę animatorów do kompanii kadrowej, która z czasem rosła w siłę.

Reklama

O doświadczenia związane z samym kursem animatora i pierwszymi zajęciami z rówieśnikami zapytaliśmy młodych z parafii św. Macieja Apostoła w Bielanach. – Teraz czujemy się jeszcze bardziej odpowiedzialni z tych, którzy przygotowują się do bierzmowania, mimo że są niewiele od nas młodsi. Czujemy większą odpowiedzialność, skoro pełnimy posługę animatorów – stwierdziła Natalia Orlicka. Jej kolega, Piotr Słonka, podkreślił, że posiada już jakiejś doświadczenia w pracy z grupą, które nabył we wspólnocie Oazowej. – W tym roku jednak równolegle ze szkoleniem diecezjalnym zaczęliśmy pracować z bierzmowanymi. Spotykamy się w naszej posłudze z różnymi ludźmi, jedni się bardzo zaangażowani i chętni, inni obojętni. To uczy pokory, ale także jest wyzwaniem, by rozwijać własne umiejętności, by bardziej trafiać do naszych młodszych kolegów i koleżanek – podkreślił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z kolei Kaudia Kolasa zwróciła uwagę na szansę własnego rozwoju. – Kurs animatora to dla mnie była szansa rozwoju. Wcześniej nie miałam okazji rozmawiać publicznie o swojej wierze, o Bogu. Teraz, gdy o tym mówię, sama bardziej dostrzegam Jego działanie w moim życiu. I to jest piękne doświadczenie. To szansa rozwoju – powiedziała młoda parafianka z Bielan. – W dzisiejszych czasach często ludzie nie znają Pana Boga. Naszym zadaniem jest dzielenie się tym, czego sami doświadczyliśmy i doświadczamy. Wydaje się, że jako ludzie młodzi, prawie rówieśnicy, mamy większą szansę trafić do kandydatów do bierzmowania z orędziem o Bogu, który nas kocha. Bardziej niż ludzie dorośli – zauważyli animatorzy, podkreślając, że dziś to zadanie nie jest łatwe i wymaga odwagi.

Kolejny kurs animatora młodzieży rozpoczyna się 11 maja.

2019-04-24 09:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież spotkał się z młodzieżą Azji

[ TEMATY ]

młodzi

Franciszek w Korei

Korea.net/foter.com

Do niesienia Ewangelii nadziei światu, w którym często można dostrzec duchowe spustoszenie, zachęcił papież Franciszek młodzież Azji podczas spotkania w Sanktuarium Męczenników Koreańskich w Solmoe, oddalonym 43 km od Daejeonu. Wskazał, że w zadaniu tym młodzi mogą liczyć na moc Chrystusa, jaką otrzymujemy na modlitwie i w sakramentach, a także poprzez praktykowanie dzieł miłosierdzia. Podkreślił też konieczność konfrontowania swych myśli i działań z mądrością słowa Chrystusa i mocą Jego prawdy. Zaapelował o wielkoduszną odpowiedź na powołanie, jakie kieruje Bóg do serca każdego człowieka.

Z lądowiska helikopterów w Solmoe (nazwa ta oznacza „wzgórze porośnięte lasem piniowym”) Ojciec Święty pojechał odkrytym samochodem pod zrekonstruowany dom św. Andrzeja Kima Taegona, pierwszego koreańskiego kapłana świętego. Czekali tam nie niego seminarzyści i nowicjusze zakonni.
CZYTAJ DALEJ

Pilna narada z udziałem szefa MSWiA i przedstawicieli innych resortów ws. upałów

2026-06-23 21:45

[ TEMATY ]

upały

Adobe Stock

W MSWiA odbyła się pilna narada z udziałem szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego oraz przedstawicieli resortów zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury, energii, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz klimatu i środowiska ws. fali upałów - poinformowało MSWiA. Zalecenia z narady trafiły do wojewodów.

Spotkanie, któremu przewodniczył szef MSWiA odbyło po odprawie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa w związku z prognozami IMGW dotyczącymi nadchodzących upałów. Celem narady - jak przekazał resort - jest zapewnienie sprawnej wymiany informacji i uzgodnienie wspólnej reakcji i wytycznych na nadchodzące upały.
CZYTAJ DALEJ

Sięgamy głębiej, patrzymy dalej... 100 lat „Niedzieli”

2026-06-24 14:11

[ TEMATY ]

100‑lecie

100‑lecie "Niedzieli"

Niedziela TV

Tygodnik Katolicki „Niedziela” w bieżącym roku obchodzi setny jubileusz istnienia. Przypominamy najważniejsze wydarzenia i postaci związane z jego historią.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję