Reklama

Niedziela Podlaska

Solidarni z potrzebującymi

To czego nauczyliśmy się „wczoraj”, „dziś” jest już niewystarczające, a przecież przed nami jest jeszcze „jutro”, o które trzeba zatroszczyć się właśnie „teraz”. O tym zawsze przypomina nam początek września przez rozpoczynające się zajęcia szkolne oraz rocznicę kampanii wrześniowej, kiedy trzeba było bronić się nam przed agresją wojsk III Rzeszy i ZSSR

Niedziela podlaska 35/2019, str. 6

[ TEMATY ]

pomoc

katecheci

archiwum prywatne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szybko zmieniające się warunki życia wymuszają na nas nieustanną adaptację kulturową, a panująca w edukacji zasada mówi o kształceniu ustawicznym i ciągłym rozwijaniu ważnych dla nas kompetencji. Wśród nich konieczna jest troska o rozwój życia duchowego, którego celem jest nasza świętość. Osiągamy ją współpracując z łaską Bożą przy realizacji swojego życiowego powołania, w które wpisane są powierzone nam osoby.

Kolejny rok formacji katechetycznej będziemy przeżywali pod hasłem „Solidarni z potrzebującymi”. Jako katecheci chcemy zwrócić uwagę na ważny aspekt życia duchowego, który jak to określił papież Franciszek: „jest umiejętnością oddania do dyspozycji Bogu tego, co mamy, naszych skromnych umiejętności, bo tylko w dzieleniu się z innymi, w dawaniu, nasze życie będzie bogate, przyniesie owoce” (Papież Franciszek, Rzym, Uroczystość Bożego Ciała, 2013). Doświadczenie „solidarności Boga” z człowiekiem, która nigdy się nie wyczerpuje i nie przestaje nas zadziwiać, chcemy odkrywać przez głębokie przeżywanie Eucharystii, która będzie tematem przewodnim w kolejnym roku pracy duszpasterskiej w całym Kościele. Jezus Chrystus jest solidarny z ludźmi i uczy tego swoich uczniów, czyli nas – katechetów, a przez naszą posługę chce uczyć naszych katechizowanych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W tym właśnie duchu rozwijania cnoty solidarności chrześcijańskiej rozpoczęto rok pracy katechetycznej uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem nowego pasterza bp. Piotra Sawczuka. Wykład inauguracyjny na temat: Świadectwo wiary prześladowanego Kościoła wygłosił ks. dr Mariusz Boguszewski – dyrektor warszawskiego biura Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Istotnym spotkaniem formacyjnym dla katechetów będzie dzień pastoralny poświęcony tematyce apostolstwa trzeźwości i osób uzależnionych, a także trzydniowe rekolekcje zamknięte podejmujące temat pracy misyjnej, ale też sposobów nauczania o misjach.

W temat roku wpisuje się również praca katechetów z katechizowanymi na lekcji religii przez udział w konkursach organizowanych przez Wydział Katechetyczny. Mają one już swoją tradycję. Są nimi: Ogólnopolski Konkurs na Dzień Papieski dla wszystkich grup wiekowych pod hasłem „Wstańcie, chodźmy”, konkursy diecezjalne dla uczniów szkół podstawowych: „Pokój światowy zaczyna się od pokoju naszego serca”, konkurs o Eucharystii oraz „Spotkania z Biblią”. Swój konkurs będą miały jak zwykle dzieci przedszkolne. Zorganizowany zostanie również konkurs o zasięgu regionalnym dla uczniów szkół specjalnych. Uczniowie szkół ponadpodstawowych zostaną zaproszeni do udziału w XXX edycji Olimpiady Teologii Katolickiej.

Ponadto młodzież jest zaproszona na coroczne inicjatywy duszpasterskie organizowane przez Wydział Młodzieży, a są to Diecezjalne Spotkanie Młodzieży w Serpelicach jeszcze we wrześniu oraz Diecezjalne Czuwanie Maturzystów na Jasnej Górze w Częstochowie.

Najbliższe miesiące będą obfitowały w wydarzenia, które będą podejmowane na terenie diecezji w parafiach i szkołach: IX Tydzień Wychowania „Nauczycielu, gdzie mieszkasz?”, XIX Dzień Papieski „Wstańcie, chodźmy!” i Tydzień Misyjny oraz Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

Na początku kolejnego roku posługi katechetycznej, a zarazem pracy nad sobą życzę wszystkim, a zwłaszcza katechetom i katechizowanym, twórczego i radosnego przeżywania spotkań z drugim człowiekiem w duchu solidarności chrześcijańskiej.

* * *

Ks. Krzysztof Mielnicki
Dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego

2019-08-27 12:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: przygotuj potrawy na stół sylwestrowy dla potrzebujących

[ TEMATY ]

pomoc

ubodzy

Marek Górniaczyk

Wciąż można wspomóc organizację drugiej edycji „Sylwestra z Ubogimi” w Krakowie. Dziś i jutro zbierana jest żywność na stół sylwestrowy dla potrzebujących.

Potrawy można przynosić do Gimnazjum nr 72 Zgromadzenia Sióstr Augustianek na ul. Skałeczną 10 w Krakowie. „Czekamy na wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcieliby wesprzeć naszą inicjatywę. Zachęcamy do przynoszenia ciast, krokietów, sałatek, wędlin czy bigosu. Bez dobrego jedzenia Sylwester nie może się udać” – mówi Magdalena Chyłka, koordynatorka wydarzenia.
CZYTAJ DALEJ

"Tam giną ludzie". Mocne zarzuty lekarza ze Szpitala Południowego

2026-06-24 09:02

Kanał Zero

Dr Emil Jędrzejewski

Dr Emil Jędrzejewski

Szokujące relacje lekarza ze Szpitala Południowego w Kanale Zero. – Pacjenci przyjęci na SOR umierali niezaopiekowani, pracownicy oddziału „przypominali sobie” o nich po kilku godzinach i wykonywali im tomografię, żeby coś markować. Tam giną ludzie, bo ktoś się uczy. Każdy przypadek śmierci na SORze powinien być przeanalizowany – tak opowiadał w programie Krzysztofa Stanowskiego dr Emil Jędrzejewski, były ordynator oddziału chirurgii.

Przypomnijmy: Portal Zero.pl w ujawnił dwie afery związane ze Szpitalem Południowym w Warszawie. Chodzi o sprawę lekarza-milionera Dawida Kacprzyka z Koalicji Obywatelskiej oraz saloniku VIP na SOR, w której przyjmowano polityków tej formacji bez kolejki - informują dziennikarze. Jak się okazuje, to jednak nie są najpoważniejsze zarzuty wobec polityka KO i zarządzających szpitalem.
CZYTAJ DALEJ

Wietnam: Kościół przygotowuje się do wielkiej beatyfikacji

2026-06-24 13:10

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Wietnam

pixabay.com

Po raz pierwszy w historii Kościoła katolickiego w Wietnamie ceremonia beatyfikacyjna wietnamskiego męczennika odbędzie się w jego ojczyźnie. Ks. Franciszek Ksawery Truong Buu Diep, który 80 lat temu oddał życie za swoich parafian, będzie beatyfikowany 2 lipca w sakntuarium Tac Say w diecezji Can Tho w południowym Wietnamie. Oczekuje się, że na uroczystość przybędzie ponad 70 000 osób, poinformowała agencja ucanews.com.

Liturgii przewodniczyć będzie kard. Luis Antonio Tagle, specjalny wysłannik papieża Leona XIV. Na potrzeby tego wielkiego wydarzenia przygotowano pięciohektarowy teren festiwalowy z miejscem dla 47 000 osób, a także dodatkowe obszary wokół kościoła z dużymi ekranami i infrastrukturą dla kolejnych 25 000 pielgrzymów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję