Reklama

Niedziela Rzeszowska

Święto odzyskania niepodległości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Zaczerniu

Obchody Święta Niepodległości na trwałe wpisały się w tradycje Zaczernia. Od kilkunastu już lat posiadają one charakter gminny. W tym roku główne uroczystości, przygotowywane wspólnie przez społeczność Zespołu Szkół, parafię i jednostkę OSP, odbyły się 7 listopada. Rozpoczął je przemarsz uczniów i nauczycieli wraz z pocztem sztandarowym ze szkoły do kościoła. Na trasie przemarszu dołączyły poczty sztandarowe szkół z terenu gminy Trzebownisko oraz OSP w Zaczerniu.

Mszę św. pod przewodnictwem ks. Bogusława Jaworskiego koncelebrowali ks. Piotr Szczupak, ks. Tomasz Blicharz i ks. Wiesław Kwiatkowski. Kazanie wygłosił proboszcz ks. Piotr Szczupak. W oprawę liturgii włączyli się uczniowie przygotowani przez s. Dorotę Sowę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród obecnych gości byli m.in. wójt gminy Trzebownisko, prezes Orkiestry Dętej w Zaczerniu i radny powiatowy Kazimierz Puc, radni gminni, komendant i prezes OSP w Zaczerniu Jan Pukała i Robert Sitek, sołtys Zaczernia Józef Rząsa, komendant komisariatu Policji w Trzebownisku asp. szt. Sławomir Kuźniar, dyrektor GOK w Trzebownisku, kierownik DPS w Zaczerniu oraz przewodnicząca Rady Rodziców i Stowarzyszenia „Rodzice na Medal” Monika Budnik-Niemiec. Przybyli również dyrektorzy szkół z terenu gminy Trzebownisko, przedstawicielki Towarzystwa Przyjaciół Zaczernia z prezes Grażyną Kacprzak i członkinie miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.

Reklama

Po zakończonej Eucharystii zebrani w kościele przeszli pod zaczerski Pomnik Poległych. Patriotyczną manifestację rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego. Uczestników niepodległościowego spotkania powitała dyrektor szkoły w Zaczerniu Barbara Stępkowska. Program artystyczny wykonali uczniowie Dominik Litwin i Rozalia Wróbel oraz chór szkolny przygotowany przez Annę Siedlecką i Marka Rachwała. Koordynatorem uroczystości z ramienia szkoły była Ewa Kłeczek-Walicka. Okolicznościowe przemówienie wygłosił wójt Lesław Kuźniar.

Szczególny moment obchodów stanowił Apel Pamięci odczytany przez por. Krzysztofa Dzimirę oraz salwa honorowa w wykonaniu kompanii honorowej 31. Batalionu Lekkiej Piechoty z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej z Rzeszowa. Później nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Poległych oraz krótki występ zaczerskiej orkiestry dętej. Uroczystość zakończyła defilada żołnierska.

Bartosz Walicki

* * *

W Szkole Sióstr Prezentek

Reklama

Społeczność Szkół Sióstr Prezentek w Rzeszowie już w piątek 8 listopada świętowała 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystą Mszę św. odprawił ks. dr Janusz Sądel, który w homilii mówił o drodze naszej Ojczyzny do wolności. Wskazał na ważną rolę poezji romantycznej, dzięki której w czasach niewoli stawiano pytania dotyczące wartość Ojczyzny i jej miejsca w sercach Polaków. Uświadamiał młodych ludzi, że to oni dziś tworzą piękno i siłę Ojczyzny oraz są za nią odpowiedzialni. Kolejnym ważnym punktem dnia było wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego" o godz. 11.11 w sali gimnastycznej. Prowadzący przypomnieli, że przez 123 lata Polska była pozbawiona suwerenności państwowej, mogła więc istnieć jedynie jako ojczyzna duchowa. Trwała w marzeniach Polaków o odrodzeniu, czego najlepszym wyrazem stały się pierwsze słowa „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” Józefa Wybickiego, zapisane w 1797 r.: „Jeszcze Polska nie umarła,/Kiedy my żyjemy”. Następnie uczniowie pod przewodnictwem szkolnego chóru włączyli się w śpiew polskich pieśni patriotycznych. Na zakończenie siostra dyrektor Anna Telus przywołała słowa Jana Pawła II, że każdy ma swoje Westerplatte, i zadała uczniom pytanie, co jest ich Westerplatte, czyli jakich wartości chcą bronić w swym życiu. Po uroczystości na scenie pojawili się kandydaci do szkolnego samorządu, by przedstawić swoje programy. Ten element pokazał, że każdy z nas może włączyć się w budowanie szczęśliwej Ojczyzny poprzez troskę o najbliższe otoczenie, aktywność obywatelską i odpowiedzialność za lokalną społeczność. Zwieńczeniem szkolnych obchodów Święta Niepodległości okazał się Wieczór Pieśni Patriotycznych, na który zostali zaproszeni rodzice i bliscy uczniów Szkoły. Ten dzień pokazał siłę wspólnoty oraz radość i dumę z bycia Polakami.

Magdalena Dygoń

* * *

W binarowej

W wigilię Święta Niepodległości w Binarowej odbyła się uroczystość patriotyczna, która zgromadziła licznie nie tylko mieszkańców wsi, ale i wielu gości. Udział w niej wzięła także Drużyna Zuchowa „Dzielne Niedźwiadki” oraz poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. Króla Kazimierza Wielkiego i Ochotniczej Straży Pożarnej w Binarowej. Świętowanie rozpoczęło się od Mszy św. w kościele pw. św. Michała Archanioła odprawionej w intencji Ojczyzny i binarowskich bohaterów. Po jej zakończeniu wszyscy udali się pod pomnik Bronisława Kamińskiego, ps. Golf, znajdujący się przy budynku szkoły. Tam uroczyście odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”, po czym przedstawiciele mieszkańców Binarowej złożyli kwiaty, a członkowie Samorządu Uczniowskiego zapalili znicze, oddając hołd poległym w czasie I i II wojny światowej. W ramach akcji „Młodzież Pamięta” wszyscy uczestnicy uroczystości zostali obdarowani pamiątkami z symbolami patriotycznymi i ulotkami z sylwetkami twórców Niepodległej.

Reklama

Żyjące współcześnie, w wolnym kraju, pokolenia Polaków są zobowiązane do kultywowania pamięci o naszych przodkach, ponieważ naród, który traci pamięć o przeszłości, traci swoją tożsamość. Patriotyczne wychowanie naszych przodków nakazywało stanąć do walki także i naszym binarowianom, którzy dla naszego kraju poświęcili swoje życie. Z naszej ziemi wywodzą się również tacy, którzy z dala od Ojczyzny umierali za naszą wolność. Wspomnieć należy postać ppłk. Józefa Wanata, urodzonego w 1894 r. Legionisty, uczestnika Bitwy Warszawskiej, żołnierza Wojska Polskiego, odznaczonego Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych i Krzyżem Niepodległości, zamordowanego przez Sowietów w Katyniu w 1940 r.

Drugim bohaterem jest ppor. Bronisław Kamiński, ps. Golf, urodzony w Binarowej w 1918 r. To żołnierz Wojny Obronnej Polski w 1939 r. oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Oficer Armii Krajowej, Cichociemny – zrzucony do kraju w kwietniu 1944 r. Poległ w walce z Niemcami w Łęgu pod Krakowem 8 maja 1944 r. Odznaczony pośmiertnie Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari.

Uszanowanie nasze należy się również Michałowi Sendeckiemu, ps. Grab. Urodzony 1908 r. w Binarowej – członek Batalionów Chłopskich i ZWZ. Aresztowany przez Niemców 31 grudnia 1944 r., torturowany i maltretowany przez Gestapo, rozstrzelany 13 stycznia 1945 r., na 4 dni przed wyzwoleniem Binarowej z rąk okupanta hitlerowskiego.

Pamięć o tych, którzy oddali swoje życie za naszą wolność, jest naszym patriotycznym obowiązkiem i wyrazem wdzięczności za postawę naszych lokalnych bohaterów w czasie wojny.

Małgorzata Stec

2019-11-26 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ojczyzna jest matką

Niedziela świdnicka 48/2020, str. IV

[ TEMATY ]

rocznica niepodległości

uroczystości

Krystyna Smerd

W bazylice słowa powitania do biskupa skierował również burmistrz Strzegomia

W bazylice słowa powitania do biskupa skierował również burmistrz Strzegomia

Mieszkańcy Strzegomia zgromadzili się w bazylice, aby wraz z przedstawicielami władzy duchowej i świeckiej modlić się za Polskę w 102. rocznicę odzyskania niepodległości.

Uroczystości rozpoczęły się w samo południe od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. W ten sposób mieszkańcy włączyli się w ogólnopolską akcję śpiewania hymnu państwowego jako symbolu, który jednoczy nasz naród. Tego dnia okolicznościową Mszę św. odprawił bp Marek Mendyk. Ordynariusza diecezji świdnickiej w imieniu mieszkańców powitał burmistrz Zbigniew Suchyta oraz proboszcz ks. Marek Babuśka.
CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo na zakończenie Wielkiej Nowenny w intencji Ojczyzny

2025-04-14 08:38

[ TEMATY ]

nowenna

Nowenna za Ojczyznę

Mat.prasowy

Już we wtorek, 15 kwietnia uroczyste zakończenie Wielkiej Nowenny w intencji Ojczyzny, a 27 kwietnia – zawierzenie Polski i świata Bożemu Miłosierdziu.

W Wielki Wtorek decyzją ks. bpa Krzysztofa Włodarczyka w bydgoskiej Katedrze będzie miało miejsce uroczyste zakończenie trwającej od 11 lutego Wielkiej Nowenny w intencji Ojczyzny „Polska na Skale”. Nowenna jest inicjatywą wszystkich ludzi dobrej woli, w tym kapłanów, wiernych świeckich, wiernych z wspólnot katolickich, którym na sercu leży dobro Ojczyzny. Codziennie przez 9 tygodni rzesze Polaków w kraju i za granicą, prosząc o Boże Miłosierdzie i Boską interwencję dla Polski, odmawia jedną część Różańca św, Koronkę do Miłosierdzia Bożego i modlitwę za Ojczyznę. Wg statystyk, dołączenie do Nowenny zgłosiło przez stronę polskanaskale.pl prawie 11300 osób, 177 duchownych, ponad 400 parafii i klasztorów oraz prawie 300 wspólnot modlitewnych. Wiemy, że wiele osób modli się nie zgłaszając poprzez Internet swojego udziału w tym nabożeństwie.
CZYTAJ DALEJ

Rewolucyjny dokument Watykanu? Pokazujemy prawdę

2025-04-14 16:13

[ TEMATY ]

Msza św.

Karol Porwich/Niedziela

W Niedzielę Palmową media obiegła wiadomość o rzekomo „rewolucyjnym dokumencie Watykanu”, biły po oczach „klikbajtowe” tytułu o tym, że papież czegoś zakazał, że postanowił, zdecydował, nakazał itd. A jak to jest naprawdę? Zobaczmy zatem!

W wielu miejscach przyjął się zwyczaj celebracji tzw. Mszy świętych zbiorowych, czyli takich, gdzie podczas jednej celebracji jeden kapłan sprawuje ją w kilku różnych intencjach przyjętych od ofiarodawców. Trzeba tu odróżnić ją od Mszy koncelebrowanej, gdy dwóch lub więcej kapłanów celebruje wspólnie, każdy w swojej indywidualnej intencji. Stolica Apostolska zleca, by w ramach prowincji (czyli metropolii) ustalić zasady dotyczące ewentualnej częstszej celebracji takich właśnie zbiorowych Mszy świętych. Zasady ustalone w roku 1991 na mocy dekretu Kongregacji ds. Duchowieństwa o intencjach mszalnych i mszach zbiorowych Mos iugiter przewidywały, że taka celebracja może odbywać się najwyżej dwa razy w tygodniu. Tymczasem biskupi mogą zdecydować, by można było takie zbiorowe Msze święte sprawować częściej, gdy brakuje kapłanów a liczba przyjmowanych intencji jest znaczna. Oczywiście ofiarodawca musi wyrazić wprost zgodę, by jego intencja została połączona z innymi w jednej celebracji. Celebrans może zaś pozostawić dla siebie jedynie jedno stypendium mszalne (czyli ofiarę za jedną intencję). Wszystkie te zasady – oprócz uprawnienia dla biskupów prowincji do ustalenia innych reguł – już dawno obowiązywały, zatem… rewolucji nie ma.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję