Paulini wspominają
Rok 2020 obchodzony jest w Zakonie Paulinów jako rok jubileuszowy 750. rocznicy śmierci bł. Euzebiusza, założyciela zakonu. Uroczysta inauguracja Roku Jubileuszowego miała miejsce 20 stycznia br. we wszystkich klasztorach paulińskich na świecie. Główne uroczystości odbyły się w kolebce zakonu – bazylice św. Stefana w Budapeszcie na Węgrzech z udziałem najwyższego przełożonego paulinów o. Arnolda Chrapkowskiego. Na Jasnej Górze obchody jubileuszowe zainaugurowała Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pod przewodnictwem o. Michała Lukoszka, wikariusza generalnego zakonu.
W jasnogórskiej Sali Rycerskiej można oglądać okolicznościową wystawę poświęconą bł. Euzebiuszowi, a 25 stycznia na Jasną Górę dotarła objazdowa wystawa paulińska (PALOS-BUS) przygotowana przez węgierskich paulinów. Na rok wspomnienia bł. Euzebiusza Zakon Paulinów przygotował cykl filmów pt. Promyki w zakon zebrane, które będą publikowane 11. dnia każdego miesiąca na paulińskich stronach internetowych. Projekt przygotowuje o. Michał Legan. Szczegółowy harmonogram obchodów jubileuszu można znaleźć na: www.cbe.paulini.pl w zakładce: „Rok Euzebiusza”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Radość z rozpoczętego roku jubileuszowego towarzyszyła paulinom także podczas tegorocznej nowenny ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów, trwającej w dniach 11-19 stycznia. Paulini gromadzili się także na wspólnotowych
Reklama
Eucharystiach, podczas których, w uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika, ponowili przyrzeczenia ślubów zakonnych, a w święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Pustelnili, ponowili Akt zawierzenia Zakonu Paulinów Matce Bożej.
Patriotyczna pielgrzymka kibiców
12. Ogólnopolska Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców, z udziałem fanów nie tylko największych klubów piłkarskich, ale także tych lokalnych z całej Polski, przybyła 11 stycznia br. na Jasną Górę. Przyjechało w sumie ponad 4 tys. osób. Dotarli także kibice z dawnych Kresów Rzeczypospolitej Polskiej – z Wileńszczyzny, Białorusi i Ukrainy, a także miłośnicy piłki z Węgier. Pielgrzymom towarzyszyły intencje modlitwy za Polskę, bohaterów narodowych, ludzi cierpiących i chorych oraz środowiska patriotyczne. Podczas spotkania dziękowano za Cud nad Wisłą w roku 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. – Ta pielgrzymka była pomyślana jako spotkanie ludzi skupionych wokół idei patriotyzmu, gdzie nie są już ważne barwy klubowe, gdzie na bok odstawia się animozje, które przecież w sporcie, przy sportowej rywalizacji są od zawsze obecne – to jest wszystko nieważne. Tutaj rozmawiamy o sprawach istotnych dla nas wszystkich, o Polsce, o polskiej historii – podkreślił ks. Jarosław Wąsowicz, salezjanin, duszpasterz kibiców i organizator pielgrzymki.
Eucharystii przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Podczas Mszy św. modlono się we wszystkich intencjach, które nadsyłali kibice z całej Polski. – Popatrz ku Obrazowi Najświętszej Maryi Panny. Ty jesteś człowiekiem serca, jako kibic jesteś człowiekiem serca wolnego, rozumnego, odważnego, zdolnego do poświęceń. Ucz się tej drogi po Bożemu, każdego dnia od nowa. Nie bój się być człowiekiem serca – apelował abp Dzięga. Kapłani poświęcili tradycyjne barwy klubowe i transparenty patriotyczne. >>n