Reklama

Niedziela Rzeszowska

Świadectwo obecności Boga

– Jan Paweł II swoim życiem i postępowaniem dał nam ewangeliczne świadectwo obecności Boga w myślach i decyzjach. Przywracał wiarę w realną obecność Boga w świecie i sam żył tą obecnością – powiedział bp Kazimierz Górny 18 maja podczas Mszy św. w katedrze rzeszowskiej z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

Niedziela rzeszowska 22/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Msza św.

bp Jan Wątroba

100‑lecie urodzin Jana Pawła II

ks. Tomasz Nowak

Uroczystości przewodniczył bp Jan Wątroba

Uroczystości przewodniczył bp Jan Wątroba

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba. Mszę św. koncelebrowali: bp Kazimierz Górny i bp Edward Białogłowski, infułaci: ks. Stanisław Mac i ks. Wiesław Szurek oraz księża dziekani i duchowni z różnych instytucji diecezji rzeszowskiej.

Podczas Eucharystii zebrani modlili się również w intencji bp. Jana Wątroby w 20. rocznicę konsekracji oraz w intencji bp. Kazimierza Górnego i ks. Stanisława Maca, którzy w bieżącym roku przeżywają 60. rocznicę święceń kapłańskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz służb mundurowych. W słowach wprowadzenia bp Edward Białogłowski nawiązał m.in. do pobytu papieża Jana Pawła II w Rzeszowie w 1991 r. – Na głównych drzwiach katedry widnieje napis: „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”.

Z tym hasłem św. Jan Paweł II przebywał w Polsce w 1991 r., również w Rzeszowie, gdzie ogłosił, że bp Józef Sebastian Pelczar jest błogosławionym, i konsekrował tę świątynię, a 25 marca 1992 r. podniósł ją do godności katedry diecezji rzeszowskiej. Dzisiaj, w stulecie urodzin św. Jana Pawła II Wielkiego, dziękujmy Bogu za jego życie i misję zapalania wiary i miłości w całym świecie – powiedział biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej.

Reklama

Homilię wygłosił bp Kazimierz Górny. Najpierw przypomniał biografię św. Jana Pawła II, a następnie zwrócił uwagę na dwa wymiary życia papieża z Polski – modlitwę oraz dobroć i miłosierdzie. – Niektórym z nas dane było widzieć, jak Ojciec Święty potrafił stawać w Bożej obecności na modlitwie. Sprawiał wrażenie, że jest tylko Pan Jezus i on sam. Takie były adoracje, takie były dziękczynienia po Mszach św. i inne modlitwy.

Współpracownicy papieża świadczą, że nieraz słyszeli śpiew Ojca Świętego w kaplicy, kiedy sam przebywał na modlitwie. Wierzył głęboko w obecność Chrystusa w Eucharystii – mówił hierarcha.

Omawiając dobroć i miłosierdzie św. Jana Pawła II, bp Górny podkreślił zdolność Ojca Świętego do współodczuwania z drugim człowiekiem.

– Ojciec Święty umiał pochylić się nad człowiekiem cierpiącym, głodnym, ubogim, smutnym i osamotnionym. Czynił to z szacunkiem i bez ostentacji. Dobrze wprowadzał w życie naukę z Listu św. Pawła do Filipian o kenozie Chrystusa, który „uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci krzyżowej”.

Św. Jan Paweł II przywracał wiarę w realną obecność Boga w świecie i sam żył tą obecnością.

Podziel się cytatem

Bronił świętości życia ludzkiego od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. „Drogą Kościoła jest człowiek” – mówił. Miał odwagę zabierać głos, troszcząc się o człowieka i jego prawo do życia w wolności, o prawa rodziny, o prawdę i miłość. (...) Swoim życiem i postępowaniem dał nam ewangeliczne świadectwo obecności Boga w myślach i decyzjach. Przywracał wiarę w realną obecność Boga w świecie i sam żył tą obecnością – mówił biskup senior diecezji rzeszowskiej.

Reklama

W słowach podsumowania uroczystości bp Jan Wątroba nawiązał do jubileuszu kapłaństwa bp. Kazimierza Górnego i ks. Stanisława Maca. – Biskup Kazimierz przebywał długo w szkole św. Jana Pawła II. Dziękujemy za Twoje świadectwo o życiu, posłudze i świętości papieża.

Dziękujemy za to, że przejąłeś od niego tak wiele cech, za dobroć, serdeczność i rozmodlenie (...). Księdzu Stanisławowi dziękujemy za katedrę zbudowaną na planie serca, za lata poświęcenia, wysiłki i cierpienia, za świadectwo kapłańskiej wierności i gorliwości – mówił hierarcha.

Dziękując wszystkim zebranym za przybycie, biskup rzeszowski zwrócił uwagę na ojcostwo, które w swoim życiu realizował św. Jan Paweł II.

– On promieniował ojcostwem. Jego promieniowanie wielu z nas odczuwało przez lata. Dzisiaj dziękujemy za jego życie w setną rocznicę urodzin – podkreślił duchowny.

Na zakończenie zebrani odmówili Litanię Loretańską do Najświętszej Maryi Panny i odśpiewali hymn Te Deum.

2020-05-26 18:07

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Częstochowy do Rzeszowa

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Jan Wątroba został mianowany 21 czerwca br. biskupem diecezji rzeszowskiej. Znam bp. Jana od bardzo wielu lat, zwłaszcza od czasu, kiedy przez bp. Stefana Barełę został wydelegowany do Rzymu, do posługi polskim pielgrzymom w Centro Pastorale „Corda Cordi”. W tej pracy ks. Jan trwał 4 lata i podchodził do niej w sposób niezwykle odpowiedzialny, a jednocześnie ciepły i serdeczny. Polacy wiedzieli, że mają w nim prawdziwego przyjaciela. Czasem po pielgrzymkach przychodzili do mnie ich uczestnicy, zachwyceni, że tak piękny czas spędzili w Rzymie pod kierunkiem znakomitego przewodnika ks. Jana Wątroby.
CZYTAJ DALEJ

Opole: Fałszywy ksiądz krąży po mieście. Oszukuje seniorów oferując spowiedź, wyłudza pieniądze

2026-06-21 15:00

[ TEMATY ]

fałszerstwa

Karol Porwich/Niedziela

23-letni mężczyzna, który podaje się za fałszywego księdza krąży po Opolu i okolicach - informuje portal opolska360.pl.

O fałszywym księdzu w Opolu napisał w swoich mediach społecznościowych ksiądz profesor Marek Lis. Przekazał w piątek, 19 czerwca na profilu X (dawny Twitter), że otrzymał następujący komunikat: Na terenie Opola i okolic pojawia się młody mężczyzna (ok. 23 lat), rudy, z brodą, niskiego wzrostu, krępej budowy ciała. Ubiera się w sutannę i przedstawia jako ksiądz. Oferuje możliwość spowiedzi, pod różnymi pretekstami wyłudza pieniądze od starszych.
CZYTAJ DALEJ

Poruszające świadectwa wiary na Mundialu 2026

2026-06-22 15:42

[ TEMATY ]

świadectwo wiary

mundial 2026

wikipedia/ProtoplasmaKid

Estadio Azteca (pol. Stadion Azteków) – stadion piłkarski w Meksyku, jeden z największych na świecie.

Estadio Azteca (pol. Stadion Azteków) – stadion piłkarski w Meksyku, jeden z największych na świecie.

Trwające od 11 czerwca Mistrzostwa Świata FIFA 2026, po raz pierwszy organizowane wspólnie przez Stany Zjednoczone, Kanadę i Meksyk, gromadzą miliardy widzów na całym świecie. Oprócz sportowych emocji turniej stał się także okazją do publicznego świadectwa wiary wielu zawodników. Portal EWTN News zwrócił uwagę na, jak dotąd, pięć szczególnie wymownych świadectw.

Przed pierwszym meczem Chorwacji z Anglią reprezentanci Kristijan Jakić i Igor Matanović opowiedzieli podczas konferencji prasowej o roli wiary w swoim życiu. “Wiara jest bardzo ważna w moim życiu. Kiedy modlę się do Boga, mam poczucie, że ktoś mnie słucha, a to daje mi ogromną siłę” - powiedział Matanović. Jakić podkreślił natomiast, że dla Chorwatów wiara wyznacza drogę życia: “Jesteśmy krajem katolickim i myślę, że wiara reprezentuje całą naszą drużynę narodową. Oznacza dla nas bardzo wiele”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję