Reklama

Niedziela Sandomierska

Kochać Ojczyznę

W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego warto pokazać miejsca na terenie naszej diecezji, gdzie w szczególny sposób pielęgnowana jest pamięć o Prymasie Tysiąclecia. Jednym z takich miejsc jest Zespół Szkół nr 1 w Tarnobrzegu.

Niedziela sandomierska 22/2020, str. III

[ TEMATY ]

Prymas Tysiąclecia

nauczanie

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Kardynał Stefan Wyszyński

Archiwum szkoły

Uczniowie wzorują się na nauczaniu Prymasa Tysiąclecia

Uczniowie wzorują się na nauczaniu Prymasa Tysiąclecia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wchodząc na teren szkoły, można zauważyć pomnik Prymasa Tysiąclecia, a pod nim napis: „Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce”. Dyrekcja oraz nauczyciele dokładają wszelkich starań, aby młodzież kończąca szkołę miała nie tylko zasób wiedzy i znalazła swoje miejsce na współczesnym bardzo wymagającym rynku pracy, ale – aby na wzór patrona – kochała Ojczyznę i potrafiła poświecić swoje zdolności do budowania jej wielkości. Jak często powtarza dyrektor placówki Marcin Pilarski: – Dla nas najważniejszy jest uczeń. Dlatego szkoła, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi, wdraża nowatorskie przedsięwzięcia, aby pomagać i stwarzać warunki do rozwoju i wykształcenia dobrego pracownika, ale także człowieka, który w życiu będzie się kierował wartościami, którym służył patron naszej szkoły kard. Stefan Wyszyński.

Zespół Szkół nr 1 w Tarnobrzegu potocznie zwany „Prymasówką” jest jedną z najnowocześniejszych placówek oświatowych w okolicy. Szkoła posiada nowatorskie pomoce dydaktyczne, sprzęt audiowizualny, które pozwalają na stosowanie innowacyjnych metod nauczania. Uczniowie mogą korzystać z nowoczesnej hali sportowej z widownią i siłownią. Dyrekcja szkoły zadbała również o szeroki wybór zawodów, do których przygotowuje placówka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Warte zauważenia są organizowane praktyki zawodowe. Zagraniczne praktyki są atrakcyjną formą podnoszenia przez uczniów kompetencji zawodowych, językowych i społecznych. Pozyskiwane z Unii Europejskiej środki finansowe umożliwiły blisko 300 uczniom udział w projektach i podjęcie pierwszej pracy w zagranicznych przedsiębiorstwach. Szkoła nawiązała współpracę z wieloma hotelami, restauracjami, zakładami fryzjerskimi i firmami branży komputerowej we Włoszech i Hiszpanii. Praca w międzynarodowym zespole pozwala nabyć nowe umiejętności i przełamać barierę językową. Zagraniczni pracodawcy kierują wiele pochwał w kierunku młodzieży za sumienność, zaangażowanie i jakość wykonywanej pracy oraz wyrażają nadzieję na dalszą współpracę. Uczniowie natomiast mile wspominają pobyt w różnych zakątkach świata.

Odbyte praktyki zwiększają mobilność absolwentów i ułatwią im przejście ze szkoły na rynek pracy. Jak mówi Marcin Pilarski: – Jesteśmy jedyną szkołą w południowo-wschodniej Polsce, która w ramach podpisanego porozumienia z Polską Żeglugą Bałtycką S.A. POLFERRIES w Kołobrzegu, umożliwia młodzieży odbycie praktyk na promach pasażerskich Baltivia, Cracovia, Mazovia, Nova Star i Wawel, kursujących z portów w Gdańsku i Świnoujściu do Szwecji. Praca na promach jest atrakcyjną formą praktyk zawodowych i staży – młodzież zdobywa cenne doświadczenie zawodowe, a po odbyciu praktyk ma możliwość podjęcia bardzo dobrze płatnej pracy.

2020-05-26 18:07

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Kardynał Stefan Wyszyński

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję