Reklama

Niedziela Sandomierska

Nie samym chlebem

To hasło wystawy w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu, której inspiracją jest trwający w diecezji Kongres Eucharystyczny.

Niedziela sandomierska 25/2020, str. V

[ TEMATY ]

wystawa

muzeum

diecezja sandomierska

Archiwum muzeum

Wystawa trwa do jesieni

Wystawa trwa do jesieni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak mówi pomysłodawca i autorka wydarzenia Urszula Stępień: – Na wystawie chcemy ukazać związek pomiędzy codziennością życia chrześcijańskiego a Eucharystią – wielkim darem jednoczącym nas z Chrystusem: „Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim” (J 6,56). Naszym zamiarem jest zaprezentować tajemnicę i piękno Eucharystii wyrażoną językiem sztuki.

Bardzo ważnym elementem naszej kultury i tradycji są spotkania przy wspólnym stole i spożywanie chleba.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak opowiada dalej Urszula Stępień: – W odwiecznej polskiej tradycji chleb był traktowany z wyjątkowym szacunkiem jako dar Boga. Natomiast stół, miejsce spożywania tego powszedniego chleba, to symbol domowego ogniska i więzi rodzinnych. Przyciąga ku sobie i jednoczy, stanowi serce domu. Podczas Ostatniej Wieczerzy ten codzienny chleb, a także wino, przez ustanowienie Chrystusa, stały się Jego Ciałem i Krwią. „Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki” (J 6,51). Pokolenia chrześcijan gromadzą się na Mszy św. przy stole Eucharystii, by złączyć się w Komunii św. z obecnym pod postacią chleba i wina żywym Chrystusem.

Reklama

Odwiedzający wystawę mają możliwość podziwiać ryciny datowane od XVI do XIX w. nawiązujące tematyką do Eucharystii oraz wybrane przykłady paramentów liturgicznych, na które składają się: welony kielichowe, palki, manipularze, korporały będące w bogatych zbiorach muzeum. Na wystawie nie zabrakło dzieł reprezentujących różne nurty sztuki, także współczesnej, które łączy refleksja o charakterze religijnym.

Jak wyjaśnia autorka wystawy: – Oczywiście nie zabraknie na wystawie dzieł reprezentujących różne nurty sztuki współczesnej, które łączy czytelna refleksja o charakterze duchowym i religijnym. Głównym motywem w tych dziełach jest stół. Dla większości z nich źródłem inspiracji jest tradycja sztuki sakralnej i symbolika chrześcijańskiej ikonografii.

W kilku salach zostały zaprezentowane dzieła sztuki przedstawiające stół codziennego chleba, Ostatnią Wieczerzę, ale także posiłek Chrystusa z uczniami w Emaus. – Oprócz dzieł malarskich na wystawie pokazujemy także rzeźbę wybitnego artysty Jerzego Fobera, która przedstawia zmarłego Chrystusa leżącego na ołtarzu. Podstawa tego ołtarza jest wyzłocona w środku i nawiązuje do tabernakulum. Rzeźba jest odpowiednio podświetlona, aby oddać jej wymowę – dodaje Urszula Stępień.

Odwiedzający wystawę mogą podziwiać sztukę związaną z Eucharystią.

Podziel się cytatem

W jednej z sal zaprezentowano stół z naczyniami. W gablotach wyeksponowane są także narzędzia używane przed wiekami do wypiekania chleba, sprawowania liturgii.

– Bardzo ciekawe eksponaty podarował na wystawę bp Krzysztof Nitkiewicz. Pierwszy to asterysk służący do przykrywania prosfory, chleba używanego do sprawowania liturgii wschodniej. Ma formę dwóch krzyżujących się ramion, ozdobionych w miejscu przecięcia krzyżykiem i gwiazdą. Drugi to pieczęć służąca do oznaczania prosfory. Wyżłobione litery oznaczają: „Chrystus zwycięża”. Te eksponaty komponują się z przedstawieniami naszych fresków bizantyjskich z katedry sandomierskiej – tłumaczy autorka wystawy.

Wernisaż wystawy odbył się 12 czerwca, natomiast wszyscy chętni ekspozycję mogą oglądać do jesieni. Wstęp jest bezpłatny.

2020-06-17 11:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Migotanie komór” – nowy zbiór opowiadań bp. Nitkiewicza

[ TEMATY ]

książka

bp Krzysztof Nitkiewicz

diecezja sandomierska

Karol Porwich/Niedziela

Biskup Krzysztof Nitkiewicz

Biskup Krzysztof Nitkiewicz

„Migotanie komór”, to drugi zbiór opowiadań, biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, który został wydrukowany nakładem Wydawnictwa Buk. Opowiadania, których bohaterem jest bp Bernard Włóczyński, posługujący w diecezji rzymkowieckiej, są kontynuacją książki pt. „Klucz do serca biskupa”, wydanej w ubiegłym roku.

Książka pt. „Migotanie komór” powstała w trudnym okresie pandemii związanej z koronawirusem. Kilkadziesiąt jej stron biskup napisał w listopadzie ubiegłego roku w sandomierskim szpitalu, do którego trafił z powodu zakażenia się wirusem COVID-19. Znajduje się w niej 15 opowiadań, które opisują duszpasterskie, detektywistyczne i ojcowskie zaangażowanie bp. Bernarda Włóczyńskiego w diecezji rzymkowieckiej.
CZYTAJ DALEJ

Nowy dyrektor Biura Prasowego i rzecznik Jasnej Góry

2026-06-23 12:10

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

o. Marcin Ciechanowski

o. Marcin Ciechanowski

Został nim o. dr Marcin Ciechanowski. Zastąpił na tym stanowisku o. Michała Bortnika, który obejmuje funkcję prezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Ojciec Ciechanowski paulinem jest od 30 lat. Jest teologiem, rekolekcjonistą, medioznawcą, kompozytorem. Znany jest z pogody ducha i poczucia humoru. Urodził się 12 lipca 1975 r. w Bydgoszczy. Pierwszą profesję zakonną złożył 8 września 1996 r. w Leśniowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 8 czerwca 2002 r. na Jasnej Górze. Jest magistrem teologii z zakresu teologii duchowości. W Zakonie Paulinów pełnił różne funkcje: duszpasterza akademickiego, duszpasterza dzieci, opiekuna zespołów młodzieżowych i scholi dziecięcej, prezbitera wspólnot neokatechumenalnych, rekolekcjonisty, przewodnika pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. W latach 2020-26 był podprzeorem Jasnej Góry.
CZYTAJ DALEJ

Ekumenicznie i międzykulturowo

2026-06-23 12:34

[ TEMATY ]

UKSW

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję