Reklama

Poradnictwo prawne dla najuboższych

Z prawem za pan brat

Od kwietnia ubiegłego roku Fundacja "Academia Iuris" zorganizowała 11 bezpłatnych punktów poradnictwa prawnego dla najuboższych. Podczas dyżurów prawie 100 wolontariuszy - studentów ostatnich lat prawa, pod okiem specjalistów udziela fachowych porad z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, pracy, administracyjnego i mieszkaniowego. - W ten sposób integrujemy środowisko prawnicze oraz pokazujemy, że nie zawsze musi być ono nastawione tylko i wyłącznie na osiągnięcie zysków finansowych - komentuje działalność Fundacji jej wiceprezes Piotr Bielarczyk.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

W jednej z sal Domu Pielgrzyma przy parafii św. Stanisława Kostki trwa cotygodniowe seminarium analizujące konkretne sprawy, z jakimi zwracają się do przyszłych prawników "klienci" punktu poradnictwa prawnego. Mecenas Paweł Rosiński dopytuje się o wątki referowanego przez studentkę przypadku. Opisywanie zawiłości problemu trwa zwykle jakiś czas, po którym następuje dyskusja dotycząca konkretnej sytuacji "klienta".
- Mamy zasadę, że nigdy podczas pierwszej wizyty w punkcie nie udzielamy definitywnych porad. Zawsze sytuacja jest konsultowana ze specjalistą w danej dziedzinie i dopiero podczas następnej wizyty przekazujemy nasze sugestie "klientowi" - opowiadają wolontariusze poradni, którzy dzięki cotygodniowym dyżurom zdobywają swoje pierwsze doświadczenia.
Każda z osób zwracających się z problemem przed rozmową wypełnia stosowny kwestionariusz, w którym przyjmuje do wiadomości, że poradnictwa udziela student, a nie zawodowy prawnik. Ponadto osoba udzielająca porady nie może stać się reprezentantem jej adresata przed sądem. Dodatkowo w kwestionariuszu rejestracyjnym ujęto formułę dotyczącą ochrony danych osobowych: - Nie zostawiamy nigdy w punkcie konsultacyjnym oryginałów dokumentów procesowych - wszystkie wnioski kserujemy. Każda z osób korzystająca z naszego poradnictwa może liczyć na zachowanie tajemnicy adwokackiej.
Jednym z ważniejszych zapisów kwestionariusza rejestracyjnego jest oświadczenie o braku możliwości skorzystania z profesjonalnej pomocy prawnej ze względów finansowych:
- To dla nas bardzo ważny zapis - analizuje Piotr Bielarczyk. Jesteśmy fundacją, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Chcemy i możemy pomagać jedynie najbardziej potrzebującym. Niekiedy zdarza się, że nasi wdzięczni "klienci" proponują ustawienie specjalnej puszki na dobrowolne datki. Nie wyrazimy na to zgody.
To wcale nie oznacza, że wszystkie nasze bieżące potrzeby są zaspokojone. Punktów bezpłatnego poradnictwa na terenie Warszawy przybywa, pomimo iż brakuje nam infrastruktury. Wymogiem jest, aby każda poradnia miała w swoim wyposażeniu komputer, ksero. Pomagamy pisać wnioski procesowe "klientom", każda sprawa przyjęta do konsultacji posiada u nas swoją teczkę oraz szereg dodatkowych dokumentów, które za każdym razem należy skserować.
Przyjmiemy każdą pomoc. Naszymi sponsorami, jak dotąd, są głównie zaprzyjaźnieni adwokaci. Biuro Polityki Społecznej Zarządu Miasta Stołecznego Warszawy obiecało nam dotację w wysokości 15 tys. złotych, która pozwoli nam w najbliższym czasie zatrudnić osobę do prowadzenia sekretariatu. Niedawno wydawnictwo prawnicze BECK przekazało nam kilka kodeksów przydatnych podczas praktyki konsultacyjnej. Na wiosnę pragniemy otworzyć nowe punkty konsultacyjne w Halinowie oraz Żyrardowie, w którym działa już pod naszym patronatem świetlica środowiskowa dla dzieci z rodzin patologicznych - opowiada o osiągnięciach Fundacji jej wiceprezes.
Sercem Fundacji są studenci-wolontariusze aktywnie włączający się w pracę punktów konsultacyjnych. Dyżurują zwykle 3 osoby, co pozwala na szybkie przeprowadzenie wstępnych formalności oraz zachowanie obiektywizmu sytuacji. Dla konsultantów organizowane są specjalne seminaria prowadzone przez adwokatów oraz radców prawnych. W planach są również szkolenia z psychologami, podczas których wolontariusze będą mogli zapoznać się ze skutecznymi metodami komunikacji interpersonalnej. Dzięki porozumieniu podpisanemu z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich równocześnie istnieje możliwość odbywania praktyk w Trybunale Konstytucyjnym. Do tej pory takie praktyki przeprowadzano we współpracy z Radą Komorniczą.
- Pomagamy sobie nawzajem - konkluduje Piotr Bielarczyk. Integrujemy środowisko prawnicze oraz pokazujemy, że nie zawsze musi być ono nastawione tylko i wyłącznie na osiągnięcie zysków finansowych. Nasi eksperci prawni doceniają niecodzienne studia przypadków oraz zaangażowanie, jakie w udzielanie jak najwłaściwszej porady prawnej, wkładają studenci. W końcu ci ostatni również zdobywają doświadczenie oraz mogą właściwie ocenić trudy wybranej przez siebie drogi zawodowej.

Punkty bezpłatnego poradnictwa prawnego działające na terenie Warszawy:
1. ul. Hozjusza 2 - Parafia św. Stanisława Kostki.
2. ul. Chełmska 21a - Parafia św. Kazimierza.
3. al. Szucha 27 - Fundacja "Świat na Tak".
4. Al. Jerozolimskie 11/19, Instytut Lecha Wałęsy.
5. ul. Grójecka 38 - Parafia św. Jakuba.
6. ul. Dalbora 1 - Centrum Informacji Kryzysowej.
7. ul. Marszałkowska 37 - Parafia Najświętszego Zbawiciela.
8. ul. Targowa 82 - Stowarzyszenie "Otwarte Drzwi".
9. ul. Grottgera 12a, klatka III, nr 1.
10. ul. Kobielska 10 - Parafia Nawrócenia św. Pawła Apostoła, dom parafialny, sala nr 5.
11. ul. Bażantarni 3 - Parafia bł. Władysława z Gielniowa.

Dokładne adresy, godziny otwarcia punktów konsultacyjnych dostępne są również na stronie internetowej fundacji: www.academiaiuris.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi, że nie wystarcza sama chęć pomagania

2025-07-10 21:29

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Czytamy następnie, że Samarytanin: „Podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem”. To również ważne przesłanie, które płynie do nas z dzisiejszej Ewangelii. Mówi ono, że nie wystarcza tylko sama chęć pomagania. Ważne jest, aby pomagać mądrze, aby pomoc, którą chcemy nieść, była dostosowana do warunków, sytuacji i potrzeb osoby pokrzywdzonej.

Powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Jezusa na próbę, zapytał: «Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?» Jezus mu odpowiedział: «Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?» On rzekł: «Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego». Jezus rzekł do niego: «Dobrze odpowiedziałeś. To czyń, a będziesz żył». Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?» Jezus, nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jeruzalem do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, wędrując, przyszedł również na to miejsce. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: „Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”. Kto z tych trzech okazał się według ciebie bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?» On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź i ty czyń podobnie!»
CZYTAJ DALEJ

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko polskiej granicy

2025-07-09 08:31

[ TEMATY ]

Watykan

Słowacja

Dykasteria Nauki Wiary

objawienia Maryi

Litmanowa

nihil obstat

Jerzy Opioła - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid

Litmanowa. Kaplica z obrazem Matki Boskiej Litmanowskiej

Litmanowa. Kaplica z obrazem Matki Boskiej Litmanowskiej

List Dykasterii Nauki Wiary do arcybiskupa metropolity preszowskiego obrządku bizantyjskiego: liczne owoce duchowe w miejscu domniemanych objawień Maryi, do których miało dojść w latach 1990-1995 w pobliżu niewielkiej miejscowości Litmanowa.

Dykasteria Nauki Wiary kontynuuje swoje działania i – dzięki nowym normom opublikowanym w ubiegłym roku – mogła udzielić zezwolenia (nihil obstat), po ocenie duchowych owoców, odnośnie do domniemanych objawień maryjnych, które miały wydarzyć się w latach 1990-1995 w Litmanowej, na górze Zvir na Słowacji. List prefekta kard. Victora Manuela Fernándeza skierowany jest do arcybiskupa Preszowa dla katolików obrządku bizantyjskiego, Jonáša Jozefa Maxima.
CZYTAJ DALEJ

Bp Długosz: miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać drzwi przed wszystkimi nielegalnymi emigrantami

2025-07-12 14:50

[ TEMATY ]

bp Antoni Długosz

Ruch Obrony Granic

yt.com/zrzut ekranu

Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

„Matko Boża, Ty wiesz, że Polacy zdali egzamin, kiedy trzeba było otworzyć drzwi dla milionów uciekających Ukraińców. A w imię miłości bliźniego potrafili zapłacić najwyższą cenę za pomoc Żydom” – powiedział biskup Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025.

"Kochana Matko, jak co wieczór przechodzimy do Ciebie, by powiedzieć Ci nasze małe prywatne troski, ale też i ukazać wielkie narodowe problemy. Przychodzimy, by prosić Ciebie o wstawiennictwo za nami u Twojego Syna. Dziś chcemy modlić się za obrońców naszych granic tych w mundurach strażników granicznych, żołnierzy, policjantów, celników, Wojska Obrony Terytorialnej, ale również wolontariuszy z Ruchu Obrony Granic tych, którzy bezinteresownie organizują patrole" – mówił.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję