Chorowałeś na COVID-19 i wyzdrowiałeś? Twoje osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie innych cierpiących z powodu tej choroby, z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Oddaj je w najbliższym Centrum Krwiodawstwa i uratuj zdrowie oraz życie drugiego człowieka!
Kto może oddać osocze?
Osocze może zostać pobrane od osób, które:
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– miały potwierdzony dodatni wynik badania na koronawirusa,
– przeszły leczenie i zostały uznane za osoby w pełni zdrowe,
– uzyskały dwa ujemne wyniki badania na koronawirusa, a od wykonania ostatniego badania minęło minimum 14 dni,
– są w wieku 18-60 lat,
– nie mają i nie leczą się z powodu przewlekłych chorób,
– spełniają wymagania stawiane wszystkim potencjalnym dawcom krwi i osocza.
W przypadku kobiet, które były w ciąży, albo osób, które w przeszłości miały przetaczaną krew lub jej składniki, będzie konieczne wykonanie dodatkowych badań w centrum.
Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 ml osocza.
Jak działa terapia osoczem?
Zawarte w osoczu przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2 (który powoduje COVID-19) po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno (niewspółmiernie do rozwoju zakażenia). Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem. /j.m.
Na podstawie gov.pl