Reklama

Niedziela Świdnicka

Kandydaci do święceń

W kaplicy świdnickiego seminarium duchownego bp Adam Bałabuch przewodniczył obrzędowi przyjęcia trzech kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Niedziela świdnicka 46/2020, str. I

[ TEMATY ]

wsd świdnica

alumni

WSD Świdnica

Trzej alumni, który rozpoczęli bezpośredni etap przygotowań do święceń

Trzej alumni, który rozpoczęli bezpośredni etap przygotowań do święceń

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obrzęd ten odbył się po stwierdzeniu przez seminaryjnych przełożonych, że decyzja alumnów do przyjęcia święceń jest wystarczająco dojrzała i poparta niezbędnymi uzdolnieniami. Zamiar ten zgodnie z prawem musiał być wyrażony publicznie i przyjęty przez biskupa lub jego przedstawiciela. Co zostało uczynione.

Powołanie i łaska

Ze względu na obostrzenia sanitarne uroczystość miała bardzo kameralny charakter. Udział w niej wzięli tylko przełożeni i klerycy. Nie było rodziców kandydatów i zaproszonych gości. Tradycyjna Msza św. i obrzęd, które zazwyczaj odbywały się w katedrze świdnickiej, w ostatniej chwili zostały przeniesione do kaplicy seminaryjnej. Wszystko przez koronawirusa, który pokrzyżował już niejedno wydarzenie w tym roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jeśli Bóg do czegoś nas powołuje i stawia konkretne zadania, to daje nam także łaskę, dzięki której można te zadania wypełnić.

Podziel się cytatem

W okolicznościowej homilii bp Bałabuch wyjaśnił kandydatom, że jeżeli Bóg do czegoś nas powołuje i stawia konkretne zadania, to daje nam także łaskę, dzięki której można te zadania wypełnić, a pozytywna odpowiedź na powołanie jest dowodem miłości ku Panu Bogu i bliźnim. – Nie bójcie się iść za Chrystusem! Nie zamykajcie się przed Nim! Otwórzcie Mu swoje serca. Ofiarujcie Chrystusowi nie cząstkę swego życia, ale całe. Ofiarujcie Jemu samych siebie na wierną i uczciwą służbę. Chrystus przyjmie was jako swoje sługi, jako głosicieli ewangelicznej prawdy, ale tylko wówczas, gdy wypowiecie Jemu swoje „tak” – zachęcił przyszłych kapłanów.

Potwierdzenie decyzji

– Słowa „Pójdź za Mną”, bracia akolici, powiedział Jezus do każdego z was kilka lat temu. Dziś po raz kolejny potwierdzacie waszą decyzję i za chwilę przyjmiecie kandydaturę do święceń diakonatu i prezbiteratu. Wielu nie potrafi zrozumieć, dlaczego młodzi ludzie stają się kapłanami, siostrami zakonnymi czy misjonarzami. Dzisiaj trzeba być rzeczywiście zakochanym w Bogu, by iść za Jego głosem. Wy jesteście takimi osobami i bądźcie nimi, gdy będziecie bezpośrednio przygotowywać się do święceń. A w przyszłości bądźcie jako diakoni oddani szczególnie służbie Miłości miłosiernej, a potem jako prezbiterzy bądźcie oddani modlitwie, posłudze Słowa i posłudze sakramentalnej – powiedział biskup pomocniczy.

Następnie w specjalnym obrzędzie swoją gotowość do dalszej formacji i chęć służenia Kościołowi wyrazili: Marcin Kirkiewicz z parafii Chrystusa Króla w Dzierżoniowie, Paweł Kruk z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z Idzikowa i Krystian Stasiak z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Boguszowie-Gorcach. Kościół potwierdza tym samym, że ci kandydaci są przez Kościół uznani za godnych przyjęcia święceń, potrzeba jednak czasu, aby dobrze przygotowali się oni do tego wielkiego zadania, którym jest kapłaństwo.

2020-11-10 10:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Klerycy a internet. We Włoszech prawie wszyscy mają profil w społecznościówkach

[ TEMATY ]

klerycy

Włochy

alumni

media społecznościowe

Archiwum prywatne

Rektor seminarium wraz z klerykami na polach festiwalu

Rektor seminarium wraz z klerykami na polach festiwalu

99 proc. włoskich alumnów ma profil w mediach społecznościowych. Tymczasem kiedy wstępowali do seminarium, nie miał go co dziesiąty kandydat do kapłaństwa (9,1 proc.). Wyniki trzyletnich badań ujawnił Fabio Bolzetta, przewodniczący Stowarzyszenia Włoskich Katolickich Stron Internetowych (WeCa).

Wynika z nich, że dla 88 proc. kleryków konta w mediach społecznościowych „mogą być narzędziami użytecznymi w duszpasterstwie” i zamierzają ich używać w pełnieniu swojej przyszłej posługi. Najczęściej korzystają oni z WhatsAppa (96,2 proc.), Facebooka (74,2 proc.), Instagrama (70,8 proc.), YouTube’a (67,5 proc.) i TikToka (15,3 proc.).
CZYTAJ DALEJ

Kazachstan: Z pożaru kościoła ocalało jedynie drewniane tabernakulum i krzyż!

2026-06-25 09:18

[ TEMATY ]

Kazachstan

Mat.prasowy

Uratowany krzyż

Uratowany krzyż

W pożarze trwającym kilka dni spłonęło wszystko poza drewnianym tabernakulum i krzyżem. Ks. Łukasz Chłopek, misjonarz w Kazachstanie, odczytał to jako znak i postanowił odbudować kościół w formie… jurty.

Dariusz Dudek: W nocy z wtorku na środę, 7 maja 2025 roku, o godzinie 23:53 rozdzwonił się Twój telefon. Usłyszałeś cztery słowa: „pali się nasz kościół”. Co czułeś?
CZYTAJ DALEJ

89. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na JG

2026-06-26 18:43

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nauczyciele

#Pielgrzymka

wychowawcy

Krajowe Duszpasterstwo Nauczycieli i Wychowawców

89. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców odbędzie się na Jasnej Górze 1–2 lipca, pod hasłem „Uczniowie – Nauczyciele – Misjonarze”. W ramach pielgrzymki odbędzie się także sympozjum poświęcone podmiotowości uczniów. Centralnym punktem będzie Msza św., odprawiona 2 lipca na jasnogórskim Szczycie przez abp. Andrzeja Przybylskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców.

Zostanie zainaugurowana nowenna (dziewięciu) tygodni – modlitwa w intencji uczniów, rodziców, czyli pierwszych nauczycieli nowego pokolenia oraz całe środowisko oświatowe, za tych, którzy mają wpływ na wychowanie dzieci i młodzieży.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję