W ciągu minionych miesięcy świat zmienił się w tak szerokim zakresie, że zmiany te dotknęły także tak delikatnej sfery, jak kwestie wiary. Od wiosny mamy do czynienia z obostrzeniami sanitarnymi, które niebagatelnie wpłynęły na sposób wyznawania wiary. Przypadki zamykania kościołów, kwarantann nakładanych na parafie, ograniczanie liczby uczestników Mszy św. czy nawet biskupie dyspensy zwalniające z obowiązku uczestnictwa w niej, stały się codziennością. U wielu katolików stan ten budzi poważne obawy, tym bardziej że Adwent i Boże Narodzenie to czas niezwykły dla wierzących.
Niepokoje te stara się uspokoić Prezydium Konferencji Episkopatu Polski, publikując apel na czas Adwentu (26 listopada). Hierarchowie: abp Stanisław Gądecki, abp Marek Jędraszewski i bp Artur G. Miziński piszą: „W porównaniu z poprzednimi tegoroczny Adwent będzie wyjątkowy. Właśnie dlatego prosimy, aby w nadchodzącym czasie otworzyć nasze serca na nadzieję, którą przynosi Chrystus”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Apel jest zachętą do przeżycia ostatnich tygodni przed Bożym Narodzeniem w miarę normalnie. Trzeba wrócić do codziennych Mszy św. roratnich, przystępować do przedświątecznych spowiedzi, do prywatnej bądź wspólnotowej adoracji Najświętszego Sakramentu – oczywiście wszystko to przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych.
Biskupi specjalny apel kierują do kapłanów – proszą o jeszcze większą gorliwość duszpasterską, zwłaszcza „odnośnie do celebracji Eucharystii, posługi konfesjonału i innych sakramentów oraz duszpasterskiego towarzyszenia wiernym w ich codziennych zmaganiach”. Co więcej, tam, gdzie jest taka możliwość, należy organizować rekolekcje adwentowe nie tylko w kościele, ale także przygotować ich wersję internetową, czyli on-line.
A to wszystko w celu obrony Adwentu przed pandemią, tak, by – jak piszą księża biskupi – „adwentowy czas oczekiwania stał się dla nas zadatkiem tej nadziei, która spełni się wraz z ostatecznym przyjściem Bożego Syna”.