Reklama

Wiadomości

Inspirujące zielone projekty

Caritas Laudato si, odpowiadając na apel papieża Franciszka, rozpoczęła w roku 2019 program ekologicznej aktywizacji lokalnych społeczności.
Swoje zielone projekty już realizuje dwanaście diecezji, a ich działania mogą stać się inspiracją dla każdej parafii, szkoły czy wspólnoty!
Zapraszamy do odwiedzenia wybranych miejsc razem z nami.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Diececja Zielonogórsko-Gorzowska

Reklama

Animatorzy zielonych krajobrazów w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zainwestowali swój czas w zagospodarowanie naturalnych zasobów wody. W regionie winnic i ogrodów znaczenie ma zrównoważony rozwój, balans między urbanizcją terenu i rozwojem rolnictwa a zachowaniem naturalnych walorów środowiskowych. Równie ważne jest codzienne życie diecezji od kuchni – niemarnowanie jedzenia, zagospodarowanie resztek, prawidłowe segregowanie i recykling śmieci. Na gruntach parafialnych w Jaczowie, dostępnych dla społeczności lokalnej, parafianie zorganizowali modelowy ogród deszczowy. Wykonanie instalacji na plebanii stanowi dobry przykład dla mieszkańców, jak wykorzystać deszczówkę do podlewania ziół, kwiatów, krzewów, drzew. To pomysł na małą retencję, który przynosi też konkretne oszczędności. W przyparafialnym ogrodzie są uprawiane kwiaty i krzewy. Dzieci i nauczyciele ze szkoły i przedszkola wykonali grządki, posadzili drzewa i wysiali rośliny miododajne oraz łąkę kwietną. W ogrodzie odbyły się pierwsze lekcje przyrody i zajęcia warsztatowe dla dorosłych z zakresu ogrodnictwa ekologicznego. Na tym etapie w projekt zaangażowało się 45 osób dorosłych i kilka lokalnych firm. W kolejnych latach w ogrodzie planowane są dalsze prace polegające na zwiększaniu bioróżnorodności i budowaniu siedlisk dla zwierząt. Parafialny Zespół Ekologiczny wspiera także powstanie sześciu mniejszych ogrodów ekologicznych św. Franciszka w każdej sołeckiej wsi gminy Bytnica. Dumą projektu jest wirydarz ziołowy w ogrodzie parafialnym. Zioła wieloletnie wysadzono do pojemników drewnianych posadowionych na ziemi (z pozyskanych starych desek). „Mieszkańcy mają okazję przekonać się, że warto pielęgnować zioła w swoich przydomowych lub parapetowych ogródkach. Takie własne przyprawy są smaczniejsze niż z torebki i zdecydowanie tańsze” – tłumaczy Anna Kobylińska, animator diecezjalny programu Caritas Laudato si. Dodatkowo zioła będą wykorzystywane podczas warsztatów zielarskich, a wysuszone będą rozdawane w postaci mieszanek.

Diecezja Kielecka

Mural inspirowany „Pieśnią Słoneczną”

Szkolne Koło Caritas w Brzezinach w wakacje rozpoczęło działania w ramach projektu „Pochwalony bądź, mój Panie, przez matkę naszą Ziemię”. W niewielkiej podkieleckiej gminie Morawica powstał mural i ogródek pełen roślin użytkowych. — Dzięki naszej inicjatywie mieszkańcy Brzezin będą mieli możliwość zapoznać się na nowo z dobroczynnym działaniem roślin użytkowych. Przestrzeń, którą zagospodarowujemy, znajduje się w centrum wsi, w pobliżu szkoły i kościoła, jest częstym miejscem spotkań społeczności lokalnej — mówi Aleksandra Głodek, opiekun SKC i koordynator projektu. Mural inspirowany „Pieśnią słoneczną” św. Franciszka powstał w ciągu tygodnia, a w jego powstanie zaangażowanych było 8 wolontariuszy. Mural zostanie uwieczniony na pocztówkach, które trafią do każdego mieszkańca tego sołectwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ozdoby pachnące lasem i wymiana odzieży w Wesołej

Reklama

Święta Bożego Narodzenia stały się okazją, by pielęgnując tradycje naszych dziadków pięknie przyozdobić mieszkanie. Często jednak znajdujemy w sklepach plastikowe, sztuczne dekoracje, które nie wpisują się w przesłanie troski o nasz wspólny dom. Jest wiele możliwości zrobienia naturalnych i pachnących wianków. Z tego względu w Centrum Duszpasterskim Wesoła odbyły się warsztaty ekologicznego rękodzieła, podczas których tworzono stroiki bożonarodzeniowe i ozdoby świąteczne – bez farbowania, bez plastiku, pachnące lasem. Zainteresowanie jest tak duże, że zaplanowano już 5 następnych edycji warsztatów.

Duszpasterstwo postanowiło też zatroszczyć się o potrzebujących w trudnym, zimowym czasie. Przed kościołem stanął wielki namiot z wieszakami, a obok niego szyld „WYMIANA CIEPŁA! Potrzebujesz ciepła? Weź sobie ubranie. Chcesz pomóc? Zostaw coś na wieszaku.” Akcja spotkała się z szerokim odzewem mieszkańców, którzy ochoczo włączyli się w działania.

Archidiecezja Warmińska

Co wiemy o ziołach?

Archidiecezja warmińska rozpościera się na malowniczych terenach jezior, lasów i parków. Troską mieszkańców powinno być roztoczenie opieki nad okoliczną przyrodą i budowanie świadomości znaczenia natury i bioróżnorodności oraz pozostawianie zielonej przestrzeni wokół siedlisk i domów. W ten cel wpisuje się „Ekologiczny ogród ziołowy” – projekt uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Nidzicy. Ogród jest w trakcie realizacji, ale posadzono już w nim zioła. Uczniowie mają okazję zapoznać się z właściwościami i zastosowaniem tych ziół w kuchni, w lecznictwie oraz w kosmetologii. Projekt ma zmieniać nawyki i zachęcać uczniów i ich rodziców do zakładania przydomowych ogródków ziołowych. Z zebranej w ogródku lawendy powstały pachnące woreczki, a środki pozyskane z ich rozprowadzania będą przekazane na pomoc charytatywną.

[zdjecie id="103161"][/zdjecie]
2021-01-13 14:49

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dyrektor Caritas Polska zachęca proboszczów do działań na rzecz ekologii

[ TEMATY ]

ekologia

Laudato si'

Caritas Polska

stock.adobe.com

Do podejmowania wysiłku w trosce o Ziemię zachęcił proboszczów dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki. Dziś, w Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia, rozpoczyna się “Czas dla stworzenia” - międzynarodowe święto ekumeniczne, które łączy setki tysięcy chrześcijan w modlitwie i działaniach na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Inicjatywa ta kończy się 4 października, w dzień św. Franciszka.

Animację tegorocznego Czasu dla Stworzenia Konferencja Episkopatu Polski powierzyła Zespołowi Caritas Laudato Si’. Zespół od 3 lat rozwija działania w zakresie ekologii integralnej i dzieli się swoim doświadczeniem, popartym wiedzą specjalistów związanych z ochroną przyrody.
CZYTAJ DALEJ

W całym kraju alerty RCB. Temperatury osiągną nawet 42 st. C

2026-06-27 13:20

[ TEMATY ]

Alert RCB

upały

Adobe Stock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydały ostrzeżenia przed upałem dla całego kraju, które będą obowiązywały w najbliższych dniach. Temperatury w dzień wyniosą do 42 st. C, a w nocy do 24 st. C.

IMGW wydał ostrzeżenia II stopnia przed upałem dla województwa warmińsko-mazurskiego, części zachodniopomorskiego i pomorskiego, a także północy podlaskiego. Tam temperatura maksymalna w sobotę i poniedziałek wyniesie od 30 st. C do 34 st. C, a w niedzielę od 34 st. C do 37 st. C. W nocy termometry wskażą od 19 st. C do 23 st. C.
CZYTAJ DALEJ

Nie wiesz co robić w wakacje? Zobacz, gdzie i jak będzie się bawić młodzież katolicka

Blisko 120 tys. młodych weźmie udział w wydarzeniach ewangelizacyjnych, nie liczących tych, którzy pójdą na pielgrzymki - powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk. W czasie wakacji odbędą się m.in. Jezuickie Dni Młodzieży, Paradiso czy Festiwal Życia w Kokotku.

W okresie wakacyjnym duszpasterstwa diecezjalne i zakonne przygotowały dla młodych szereg propozycji w różnych częściach kraju.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję