Kongresmeni od jezuitów
Co dziesiąty amerykański kongresmen został wykształcony w szkołach i uczelniach prowadzonych przez jezuitów. Na 535 członków, czy to Senatu, czy Izby Reprezentantów, 55 ukończyło jezuickie kolegia i uniwersytety. Trzynastu z nich zasiada w izbie wyższej parlamentu USA, a 42 w izbie niższej. Politycy najczęściej kończyli Georgetown University i Boston College.
Orthodox Times
Rosja atakuje patriarchę Bartłomieja
Relacje wewnątrz prawosławia, od chwili przyznania przez patriarchę Konstantynopola autokefalii prawosławnej Cerkwi na Ukrainie, są napięte. Szczególnie iskrzy na styku z najsilniejszą, także ze względów politycznych, Cerkwią moskiewską. Kroków w stronę załagodzenia sporu nie widać. Można nawet powiedzieć, że jego temperatura wręcz rośnie. W ostatnim czasie lider ortodoksów z Moskwy, patriarcha Cyryl, pozwolił sobie nawet na stwierdzenie, że zamiana Hagii Sophii na meczet przez sojusznika Rosji – prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana jest Boską karą za przyznanie autokefalii Ukraińcom. Cyrylowi w sukurs przyszedł rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, który również wziął na celownik honorowego przywódcę świata prawosławnego – patriarchę Bartłomieja, sugerując niemalże, że ten jest agentem USA i z inspiracji tego światowego supermocarstwa prowadzi politykę, która ma na celu marginalizację prawosławia na świecie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
SIR
Wylewanie dziecka z kąpielą
Cel niby jest dobry, ale narzędzie do jego osiągnięcia bardzo groźne. W Danii, w ramach przeciwdziałania terroryzmowi i przemocy wykorzystującej religię, powstał pomysł, aby niemal każde słowo wypowiedziane w kontekście religijnym, czyli podczas nabożeństw albo zgromadzeń o charakterze religijnym, mogło być wypowiadane tylko w języku duńskim albo dostępne w tłumaczeniu. Owszem – zapewni to kontrolę nad komunikacją wewnątrz grup religijnych, ale ponieważ każdy kij ma dwa końce, uniemożliwi de facto mniejszym wspólnotom, często składającym się z nieznających języka duńskiego imigrantów, praktykowanie swojej wiary. Pomysł duńskich władz skrytykował przewodniczący COMECE kard. Jean-Claude Hollerich. Jego zdaniem, godzi on w samo jądro Unii Europejskiej, która jest wspólnotą zbudowaną na poszanowaniu fundamentalnych praw człowieka, w tym też prawa do swobody wyznania.
Herder Korrespondenz
O „drodze synodalnej”
Ciekawego wywiadu magazynowi Herder Korrespondenz udzielił przewodniczący niemieckiej konferencji biskupiej bp Georg Bätzing. W rozmowie hierarcha opowiedział o swoim życiu. Największa część jest poświęcona kontrowersyjnej, wzbudzającej także niepokój u samego Ojca Świętego, tzw. drodze synodalnej, którą kroczy Kościół w Niemczech. Biskup Bätzing podtrzymuje, że decydujący głos Watykanu, w rozumieniu papieża, dotyczy tylko i wyłącznie ścisłych i wyraźnie zdefiniowanych spraw wiary, a Kościoły lokalne, w tym biskupi, którzy stanowią zarząd Kościoła cum Petro et sub Petro w określonych granicach, mogą podejmować decyzje na pozostałych polach, nawet gdyby były niezrozumiałe w Kościele powszechnym. Hierarcha widzi miejsce dla kobiet w przepowiadaniu w trakcie liturgii, bo świadectwo świeckich wzmacnia przekaz duchownych. Ponadto uważa, że Kościół nie jest w stanie się przeciwstawić procesowi sekularyzacji, a zsekularyzowane społeczeństwo jest po prostu nowym polem jego działalności.