Liturgicznym uroczystościom tego dnia w katedrze świdnickiej przewodniczył bp Ignacy Dec, dla którego była to też kolejna rocznica święceń biskupich.
Pierwszy dar – obecność
Wraz z Pierwszym Biskupem Świdnickim dziękczynną Eucharystię sprawował bp Marek Mendyk i bp Adam Bałabuch, a także ks. prał. Jan Bagiński i ks. prał. Piotr Śliwka, były i aktualny proboszcz świdnickiej katedry. Nie zabrakło także przedstawicieli Świdnickiej Kurii Biskupiej oraz delegatów Świdnickiej Kapituły Katedralnej na czele z prepozytem ks. prał. Stanisławem Chomiakiem, a także sióstr zakonnych, kleryków, parafian i mieszkańców Świdnicy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wśród przybyłych gości warto podkreślić obecność ministra Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Jarosława Kresy, wicewojewody dolnośląskiego, Andrzeja Jarocha, przewodniczącego Semiku Dolnośląskiego wraz z delegacją. Przybycie przedstawicieli władz państwowych i samorządowych związane było z prestiżowym wyróżnieniem dla bp. Ignacego Deca.
Posłuszeństwo Maryi
Reklama
W wygłoszonej homilii bp Ignacy przypomniał, że uroczystość Zwiastowania, często nazywana jest przez niektórych teologów „małym Bożym Narodzeniem”. – Wszak to właśnie w Nazarecie, podczas zwiastowania, Słowo Ciałem się stało i zamieszkało między nami – mówił. Dalej biskup podkreślił wolność i posłuszeństwo Maryi. – W Ewangelii zwiastowania, oprócz wszechmocy i pokory Boga są także uwydatnione: wolność i posłuszeństwo Maryi. Bóg umiłował sobie Maryję, chce jej okazać łaskę, jakiej żadna kobieta przed nią ani po niej nie otrzymała, chce ją uczynić matką swojego Jednorodzonego Syna. Maryja miała świadomość, że jest zaproszona przez Boga do szczególnego udziału w dziele zbawienia świata. Wiedziała, że trzeba Bogu dać odpowiedź na Jego plan i propozycję. Tę odpowiedź dała, odpowiedź o doniosłym znaczeniu dla dziejów świata i człowieka – zauważył biskup senior.
Bóg jest dawcą życia. Żaden człowiek nie ma prawa go niszczyć.
Obrona życia
Reklama
Hierarcha przypomniał wiernym, że od 23 lat w Polsce obchodzony jest Dzień Świętości Życia. Dlatego warto pochylić się z wdzięcznością nad darem życia, jaki w sobie nosimy, by modlić się o poszanowanie każdego życia, zwłaszcza ludzkiego życia w okresie jego największego zagrożenia: na początku i na końcu. Biskup przestrzegł, że pierwszy etap życia jest zagrożony przez aborcję, a końcowy przez eutanazję. – Na ziemi toczy się walka o życie. Z jednej strony środowiska lewicowe, lewackie, wspomagane przez dobrze zorganizowane ruchy feministyczne, w imię rzekomej nowoczesności i wolności, forsują środki antykoncepcyjne i prawo do aborcji. Z drugiej strony prawdziwi chrześcijanie jednoczą się w modlitwie i podejmują działania na rzecz obrony i ochrony życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci – tłumaczył biskup, upominając się o obronę życia poczętego, które w dzisiejszej cywilizacji jest ciągle zagrożone i niestety, w wymiarach dotąd niespotykanych – niszczone. – Bóg jest dawcą życia. Żaden człowiek nie ma prawa go niszczyć. W parlamentach wielu krajów toczą się dyskusje na temat dopuszczalności aborcji. W wielu krajach uchwalono już dawno ustawy proaborcyjne i w majestacie prawa niszczy się niewinne, bezbronne, ludzkie życie. Zabija się je nie z nakazu, ale na życzenie często zdesperowanych rodziców. Raporty o rozmiarze aborcji są przerażające. Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowi w 2020 r. przeprowadzono na świecie 42 mln aborcji. To o ponad 40 mln więcej niż ofiar COVID-19, z powodu, którego w 2020 r. zmarło około 1,8 mln osób – przytaczał statystki biskup senior.
Dzień narodzin wielu diecezji
Kaznodzieja wspomniał o rocznicowych wydarzeniach, które miały miejsce w roku 1992 oraz 2004. Były to lata zmiany struktury administracyjnej i terytorialnej Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce. – Dnia 25 marca 1992 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mocą bulli apostolskiej Totus Tuus Poloniae Populus dokonał reorganizacji struktury administracyjnej Kościoła katolickiego w Polsce. Ustanowił wówczas 13 nowych diecezji oraz 8 nowych metropolii. Była to największa w historii Polski reorganizacja administracyjna Kościoła. Jej dopełnieniem było utworzenie w roku 2004 diecezji bydgoskiej i świdnickiej oraz metropolii łódzkiej. W Polsce istnieje ponad 10 tys. parafii i około 800 innych ośrodków duszpasterskich. Nasza diecezja świdnicka 190 parafii, które przynależą do 24 dekanatów. Szacuje się, że ma ponad 600 tys mieszkańców i ponad 530 tys. katolików – mówił biskup, przywołując dane statystyczne. Na koniec bp Dec zawierzył Maryi, Matce Kościoła całą diecezją świdnicką, aby wsparta opieką świętych patronów była miejscem, gdzie żyje i działa Chrystus.
Wielkie wyróżnienie
Po Mszy św. Andrzej Jaroch – przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, wręczył Akt Nadania tytułu Honorowego Obywatela Dolnego Śląska CIVI HONORARIO bp. Ignacemu Decowi. W wygłoszonej laudacji samorządowiec podkreślił dokonania, dorobek i wszelkie dobro w wymiarze duszpasterskim, naukowym i dydaktycznym, które ma wielkie znaczenie dla rozwoju wspólnoty samorządowej i województwa dolnośląskiego.