Reklama

Niedziela Podlaska

Światło z Fatimy

Na pamiątkę objawień Matki Bożej w Fatimie oraz o potrzebne łaski modlono się 13 maja w węgrowskiej bazylice.

Niedziela podlaska 21/2021, str. I

[ TEMATY ]

objawienia fatimskie

Nabożeństwo fatimskie

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Nabożeństwu przewodniczy bp Piotr Sawczuk

Nabożeństwu przewodniczy bp Piotr Sawczuk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszy św. w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Węgrowie oraz nabożeństwu fatimskiemu przewodniczył bp Piotr Sawczuk. Eucharystię poprzedziło odczytanie intencji skierowanych do Pani Fatimskiej oraz nabożeństwo majowe.

Nawiązanie do historii

W słowach powitania miejscowy proboszcz i kustosz sanktuarium ks. prał. Leszek Gardziński podkreślił kolejną 104. rocznicę objawień fatimskich oraz nawiązał do 40. rocznicy zamachu na św. Jana Pawła II. Wydarzenie to miało miejsce na placu św. Piotra 13 maja 1981 r. Wyraził również radość, że zgodnie z ponad 25-letnią tradycją pierwszemu nabożeństwu fatimskiemu przewodniczy pasterz diecezji drohiczyńskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W wygłoszonej homilii biskup przypomniał kontekst wydarzeń fatimskich sprzed ponad stu lat. W tym czasie trwała jeszcze I wojna światowa, Portugalia pogrążona była w różnych kryzysach gospodarczych i ustrojowych, które doprowadziły m.in. do prześladowań Kościoła. Rok 1917 to również czas rewolucji bolszewickiej. W takim właśnie momencie przychodzi Maryja, aby przez proste dzieci z prowincjonalnej Fatimy przekazać światu orędzie wzywające do nawrócenia, pokuty, wynagradzania za grzechy, przesłanie dające nadzieję. – Jesteśmy pewni – mówił biskup – że Maryja jest gotowa do pomocy swoim dzieciom również dzisiaj. Prosimy ją zatem tu, w Węgrowie, o pomoc. Niech światło z Fatimy przeniknie nasze życie. Niech nam pokaże pewną drogę. Ekscelencja wskazał, że nabożeństwo jest dobrą okazją, aby rozpocząć praktykowanie pięciu pierwszych sobót miesiąca oraz odkryć piękno modlitwy różańcowej.

Lokalna tradycja

Ołtarze wokół kościoła przyozdobili parafianie wyznaczeni z poszczególnych ulic. W procesji różańcowej nieśli figurę Matki Bożej Fatimskiej. Rozważania części światła Różańca św. prowadził biskup diecezji. Poszczególne dziesiątki odmawiali kapłani z dekanatu węgrowskiego.

Na zakończenie nabożeństwa, miłym akcentem było wręczenie Krystynie Skibińskiej brązowego medalu Benemerenti diecezji drohiczyńskiej. Jak głosi treść dołączonego dyplomu, odznaczenie to zostało przyznane „w dowód uznania za świadectwo chrześcijańskiego życia, wspierania działalności misyjnej Kościoła oraz zaangażowanie w rozwój życia religijnego Kółek Żywego Różańca Dekanatu Węgrowskiego”. Zasłużoną zelatorkę odznaczył bp Sawczuk, natomiast okolicznościowy dyplom wręczyła diecezjalna zelatorka Kół Żywego Różańca Renata Przewoźnik.

Nabożeństwa fatimskie w bazylice w Węgrowie organizowane są nieprzerwanie od 1994 r. Rozpoczynają się zawsze 13 maja. Trzynastego dnia każdego miesiąca, aż do października, duchowni i wierni gromadzą się w diecezjalnym sanktuarium, aby modlić się za wstawiennictwem Pani Fatimskiej. Kolejne nabożeństwo już 13 czerwca.

2021-05-18 10:57

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęcie nabożeństw fatimskich – Rok Jubileuszowy

Metropolita przemyski abp Adam Szal przewodniczył pierwszemu w tym roku nabożeństwu fatimskiemu w sanktuarium św. Michałom Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza.

Podczas wydarzeń z 1917 r. Matka Boża złożyła obietnicę dzieciom fatimskim, że w następnych miesiącach dokona się objawienie, które będzie polegało na tym, że ludzie otrzymają znak od Pana Boga. 13 września 1917 r. Matka Boża zapowiedziała pojawienie się św. Józefa z Dzieciątkiem, obiecywała wtedy, że powie, kim Ona jest. Obiecywała, że oznajmi to, jakie są Jej oczekiwania i dokona się znak szczególny, znak na słońcu, który nazywamy cudem słońca, który będzie związany z tym, by ludzie, którzy będą świadkami tego znaku uwierzyli w to, co dzieje się w Fatimie. Uwierzyli w objawienia, by uwierzyli w Jezusa Chrystusa. Zapowiedziała więc pojawienie się Świętej Rodziny. Ta zapowiedź spełniła się 12 października wspomnianego roku, kiedy ponad 100 tys. ludzi oglądało cud słońca.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Nocne czuwanie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego oraz Ruchu Czystych Serc 27/28 czerwca

2026-06-26 20:13

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nocne czuwanie

Karol Porwich/Niedziela

Nocne czuwanie w intencji kanonizacji bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, za Kościół i Polskę już jutro. Oprócz Instytutu Prymasa Wyszyńskiego modlitwę podejmą przedstawiciele Ruchu Czystych Serc oraz redaktorzy i czytelnicy czasopisma „Trwajcie w miłości” w ramach swojego dorocznego spotkania na Jasnej Górze. Nocne czuwanie rozpocznie Apel Jasnogórski, a zakończy Msza św. o północy.

Jak przypomina Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, tegoroczne czuwania wpisują się w 70-lecie Jasnogórskich Ślubów Narodu, a nawiązując do obecności osób związanych z Ruchem Czystych Serc zwróciła uwagę, ze drugi z punktów przyrzeczeń związany jest właśnie z czystością serca, czyli wiernością łasce uświęcającej. Jasnogórskie Śluby Narodu to nie tylko historyczny akt z 26 sierpnia 1956 roku, ale konkretne zobowiązanie – osobiste i wspólnotowe, stąd tematyka czuwań.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję