Reklama

Niedziela Lubelska

Wołanie o miłość

W ramach pielgrzymki symboli Światowych Dni Młodzieży przez Polskę, krzyż i ikona Matki Bożej dotarły do naszej diecezji.

Niedziela lubelska 36/2021, str. VII

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

Paweł Wysoki

Procesja z symbolami Światowych Dni Młodzieży

Procesja z symbolami Światowych Dni Młodzieży

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krzyż Roku Świętego 1983, dar Jana Pawła II dla młodzieży, i ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego towarzyszą centralnym wydarzeniem kolejnych ŚDM. Między kolejnymi spotkaniami symbole peregrynują po świecie, przypominając pokoleniom młodzieży prawdziwy cel ŚDM, jakim jest coraz głębsze poznawanie Jezusa oraz zawierzenie życia opiece Matki Bożej. W niedzielę 22 sierpnia, zaledwie przez kilka godzin symbole gościły w naszej archidiecezji. Krzyż, na którym widnieją słowa św. Jana Pawła II: „Droga młodzieży, powierzam wam krzyż Chrystusa! Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie”, adorowali w Garbowie uczestnicy IX Spotkania Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.

Wpatrzeni w krzyż

Reklama

Wraz z bp. Adamem Babem i duszpasterzami, w zadumie i na kolanach kilkaset młodych osób adorowało znak zbawienia i jednocześnie symbol ŚDM. Jego historię i znaczenie przybliżył ksiądz biskup. Chociaż dla osób, które przyszły na świat w nowym tysiącleciu, twórca ŚDM Jan Paweł II jest postacią z filmów i książek, mają serca otwarte na jego ideały, a przede wszystkim na Chrystusa. – Podejdźcie do krzyża, a zobaczcie, że jest na nim pełno blizn. Przemierzył już wiele tysięcy kilometrów i wciąż przypomina o Chrystusie, który po śmierci i zmartwychwstaniu stanął przed apostołami i pokazał im swoje rany, zadane przez ludzi. Jednak nie po to, by rozliczyć się z tymi, którzy Go skrzywdzili, ale by wszystkim przypomnieć, jak bardzo kocha każdego człowieka. Ten krzyż jest nieustannym wołaniem o miłość. Jeśli przejmiecie się Chrystusową miłością, po powrocie ze SMAL będziecie swoim rówieśnikom opowiadać: spotkałem Chrystusa, którego miłość jest większa od moich słabości, na Nim chcę oprzeć moje życie – mówił do młodych bp Bab i zapraszał ich do bycia misjonarzami tej miłości, o której przypomina krzyż.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przyjaźń pond granicami

Celem pielgrzymki symboli ŚDM jest także zaproszenie młodych ludzi do udziału w kolejnym spotkaniu pod przewodnictwem papieża, jakie odbędzie się w 2023 r. w Lizbonie. Do wyjazdu do Portugalii przygotowuje się już młodzież z naszej archidiecezji. O tym, że warto brać udział w takich wydarzeniach, przekonywał bp Adam Bab, który od 1997 r. nie opuścił ani jednych ŚDM. O przyjaźni z Bogiem, a także z ludźmi z różnych stron świata, mówili uczestnicy dotychczasowych spotkań, w tym Bernadeta z Francji, która w 1997 r. jako wolontariuszka opiekowała się w Paryżu pielgrzymami z naszej archidiecezji. Przed laty myślała, że Polacy to „smutny naród”, ale czas spędzony z grupą wówczas kleryka Adama Baba zmienił jej opinię. Wspólna modlitwa, rozmowy i wszechogarniająca radość sprawiły, że z kilkudniowego spotkania zrodziła się prawdziwa przyjaźń na długie lata.

– Wiara łączy ludzi niezależnie od narodowości. To, że mamy wspólnego Ojca w niebie czyni nas nie tylko przyjaciółmi, ale prawdziwymi braćmi – mówiła Francuzka, która przyjechała do Garbowa z mężem i trzema córkami. /buk

2021-08-31 12:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczyna się 5. wizyta symboli ŚDM w Polsce

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

PAP

Symbole Światowych Dni Młodzieży

Symbole Światowych Dni Młodzieży

Od soboty 21 sierpnia do niedzieli 1 września krzyż ŚDM i ikona Maryi Ocalenia Ludu Rzymskiego - symbole spotkań młodych z Ojcem Świętym - pielgrzymują przez polskie diecezje. To piąta wizyta tych symboli w Polsce i pierwsza od czasu ŚDM Kraków 2016.

- Nawiązując do słów hymnu ŚDM w Lizbonie, czujemy, że "powietrze już drga". To znaczy: towarzyszą nam takie same wrażenia, jak wtedy, kiedy symbole przyjechały do Polski przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Mam głęboką nadzieję, że ich pielgrzymka przez polskie diecezje będzie momentem, który pozwoli nam jeszcze bardziej obudzić się i zaangażować się w to, by przygotowania do spotkania w Lizbonie nabrały bardzo głębokiego duchowego wymiaru. Mam nadzieję, że przełoży się to na to, że Pan Bóg nam pobłogosławi i będziemy mogli spotkać się wszyscy razem już za dwa lata w Lizbonie - mówi w rozmowie z KAI dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Mariusz Wilk.
CZYTAJ DALEJ

Opole: Fałszywy ksiądz krąży po mieście. Oszukuje seniorów oferując spowiedź, wyłudza pieniądze

2026-06-21 15:00

[ TEMATY ]

fałszerstwa

Karol Porwich/Niedziela

23-letni mężczyzna, który podaje się za fałszywego księdza krąży po Opolu i okolicach - informuje portal opolska360.pl.

O fałszywym księdzu w Opolu napisał w swoich mediach społecznościowych ksiądz profesor Marek Lis. Przekazał w piątek, 19 czerwca na profilu X (dawny Twitter), że otrzymał następujący komunikat: Na terenie Opola i okolic pojawia się młody mężczyzna (ok. 23 lat), rudy, z brodą, niskiego wzrostu, krępej budowy ciała. Ubiera się w sutannę i przedstawia jako ksiądz. Oferuje możliwość spowiedzi, pod różnymi pretekstami wyłudza pieniądze od starszych.
CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Przyjaźń w jedności

2026-06-21 21:22

[ TEMATY ]

służba liturgiczna

Bielawa

mlodzież

ks. Aksel Mizera

#wjedności

Archiwum wspólnoty: Młodzi Świdniccy

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie młodzieży i służby liturgicznej z cyklu #wjedności zgromadziło w Bielawie uczestników z różnych części diecezji. Tym razem motywem przewodnim była przyjaźń – ta między ludźmi i ta najważniejsza, z Bogiem.

Czwarte i zarazem finałowe spotkanie #wjedności odbyło się w piątek 19 czerwca w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie. Po wcześniejszych wydarzeniach w Świdnicy, Wałbrzychu i Kłodzku młodzież ponownie spotkała się na wspólnej modlitwie, konferencji i integracji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję