Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wzór do naśladowania

W dąbrowskim Pałacu Kultury Zagłębia odbyła się uroczystość nadania imienia Zofii Książek-Bregułowej czterem szkołom wchodzącym w skład Specjalnego Ośrodka Szkolno--Wychowawczego w Dąbrowie Górniczej.

Niedziela sosnowiecka 41/2021, str. VI

[ TEMATY ]

uroczystość

Archiwum organizatorów

W uroczystości wziął udział bp Grzegorz Kaszak

W uroczystości wziął udział bp Grzegorz Kaszak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedawno odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru Specjalnego Ośrodka Szkolno--Wychowawczego w Dąbrowie Górniczej. Miało to miejsce w sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu. W obecności dyrekcji placówki, nauczycieli, uczniów i rodziców, poświęcenia sztandaru dokonał o. Sebastian Tracz, franciszkanin konwentualny. Ceremonię uświetniły występy wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

Reklama

Podczas nadania imienia Zofii Książek-Bregułowej czterem szkołom wchodzącym w skład Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dąbrowie Górniczej obecni byli przedstawiciele władz miejskich, oświatowych, kościelnych, Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, przyjaciele i rodzina Zofii Książek--Bregułowej oraz przyjaciele szkoły. Przyjmując akty Nadania Imienia dyrektor Violetta Trzcina podkreśliła, że spośród wielu kandydatów wybrano osobę, która doskonale znała problemy osób z niepełnosprawnościami i niewidomych, uczestniczkę Powstania Warszawskiego, więźniarkę niemieckiego obozu, ociemniałą aktorkę i poetkę, kobietę o wielkiej charyzmie. Przemawiający podczas uroczystości goście gratulowali ośrodkowi patronki, która będzie drogowskazem i doskonałym wzorem do naśladowania nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także dla dorosłych, gdyż całym swoim życiem Pani Zofia udowodniła, że można pokonać ból, cierpienie i zrealizować marzenia. Uzupełnieniem uroczystości był wzruszający występ uczniów i nauczycieli, którzy poprzez muzykę, taniec i poezje przedstawili portret swojej niezwykłej patronki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Corocznie, wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, uczniowie naszego ośrodka udają się na grób patronki, który znajduje się na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach, aby zapalić znicze i oddać hołd Zofii Książek-Bregułowej. W tym roku uczniowie Branżowej Szkoły przygotowali kompozycje z jesiennych kwiatów, uporządkowali grób, zapalili znicze i oddali się zadumie w tym wyjątkowym miejscu – opowiada dyrektor ośrodka, Violetta Trzcina.

Początki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego to rok 1990 r., gdy Kuratorium Oświaty i Wychowania w Katowicach bezpłatnie wydzierżawiło obiekt miastu Dąbrowa Górnicza z przeznaczeniem na Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidzących i Słabowidzących. W 2005 r. zdecydowano o budowie nowego gmachu na ośrodek dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. W 2010 r. ówczesny prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza, pierwsza dama RP Jolanta Kwaśniewska, pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak i dyrektorzy Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 wbili tzw. „pierwszą łopatę” pod budowę nowego ośrodka. Nowy obiekt otwarto w 2013 r., w obecności władz państwowych, miejskich, oświatowych i kościelnych. Priorytetem ośrodka jest łączenie nauczania z rewalidacją, podmiotowe i indywidualne podejście do każdego ucznia oraz wszechstronne przygotowanie wychowanków do życia i pracy w społeczeństwie.

2021-10-05 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najświętsza Maryja Panna Częstochowska

26 sierpnia to dzień Częstochowskiej Prowincji Kościelnej oraz święto patronalne Pomocników Maryi Matki Kościoła, ale to przede wszystkim uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej zawdzięczamy staraniom bł. Honorata Koźmińskiego. Po upadku powstania styczniowego pragnął on zjednoczyć Polaków wokół Matki Najświętszej – Królowej Polski. Razem z ówczesnym przeorem Jasnej Góry o. Euzebiuszem Rejmanem wyjednali u papieża św. Piusa X ustanowienie święta Matki Bożej Częstochowskiej. Stało się to w roku 1904. Papież zaś Pius XI w 1931 r. pozwolił, by obchodzono je w całej Polsce. Zatwierdził też tekst Mszy św. i modlitwy brewiarzowej.
CZYTAJ DALEJ

Abp Górzyński: możliwa beatyfikacja s. Barbary Samulowskiej przez papieża w Gietrzwałdzie

2026-06-21 07:09

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

Barbara Samulowska

pl.wikipedia.org

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Zdaniem metropolity warmińskiego abp. Józefa Górzyńskiego możliwa jest beatyfikacja siostry Barbary Samulowskiej przez papieża Leona XIV w Gietrzwałdzie wiosną 2028 r. Według niego Kościół i administracja państwowa powinny robić wszystko, by ten scenariusz był możliwy.

– To są dwa tematy, które są mi bardzo bliskie. Oba na dzisiaj są przeze mnie pozytywnie postrzegane, to znaczy jako całkiem realne i możliwe, ponieważ taki mamy przekaz z Watykanu. Zaproszenia zostały skierowane do Ojca Świętego zarówno przez Episkopat Polski, jak i władze państwowe – powiedział PAP abp Józef Górzyński. Metropolita warmiński zastrzegł, że ostateczne decyzje co do wizyty Leona XIV w Polsce i w Gietrzwałdzie jeszcze nie zapadły.
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Krakowie

2026-06-22 12:39

[ TEMATY ]

oświadczenie

Archidiecezja Krakowska

Oświadczenie w sprawie wyników eksperckiej analizy finansowo-organizacyjnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie

W pierwszym kwartale br., z inicjatywy kard. Grzegorza Rysia, w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej została przeprowadzona ekspercka analiza finansowo-organizacyjna. Przygotował ją pro bono dr Jarosław Bauc, ekonomista i menedżer, minister finansów w rządzie prof. Jerzego Buzka w latach 2000–2001.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję