Reklama

Kościół

Dialog, nie krytyka

Ewangelizacja, pomoc ubogim, migrantom i uchodźcom, duszpasterstwo po pandemii COVID-19, kwestia nadużyć seksualnych oraz ochrona dzieci i młodzieży, a także rola mediów – to niektóre tematy poruszone podczas wizyty ad limina polskich biskupów w Watykanie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 4 października wizyta ad limina odbywała się w trzech grupach. W chwili, gdy oddajemy niniejszy numer Niedzieli do druku, wizytę w Stolicy Apostolskiej rozpoczyna czwarta grupa biskupów.

Przede wszystkim rozmowa

Ważne były spotkania z papieżem. – Poprosił nas, abyśmy usiedli wokół niego, i zachęcił nas do mówienia o wszystkim, co chcemy, zapewnił, że możemy go pytać, o co chcemy, mieliśmy pełną dowolność poruszania różnych tematów – podkreślił w rozmowie z KAI metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Jak zauważył, papież niczego nie narzucał ani nie krytykował biskupów. – Wykazywał za to duże zrozumienie dla naszych problemów, wiedział, że sytuacja nie jest prosta – dodał arcybiskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Celem wizyty nie był jedynie problem nadużyć seksualnych. – Ten temat pojawiał się w różnych dykasteriach, ale nie był on dominujący. Był jednym z ważnych. Mówiliśmy, co już zrobiliśmy w sprawie walki z nadużyciami, ukarania sprawców, prewencji oraz opieki nad ofiarami – przyznał w rozmowie z KAI bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz diecezji sandomierskiej.

Pomoc ubogim i migrantom

Temat dotyczący pomocy ubogim, potrzebującym oraz migrantom i uchodźcom pojawił się m.in. w kontekście sytuacji uchodźców na granicy polsko-białoruskiej. Mówiono również o tworzeniu korytarzy humanitarnych. – Mamy świadomość, jak ten problem jest skomplikowany przez swoje polityczne uwikłanie – przyznał bp Jerzy Mazur, ordynariusz diecezji ełckiej.

Ewangelizacja i misje

Reklama

Zauważony i doceniony został wkład polskiego Kościoła w dzieło misyjne. – Mamy ponad 1,8 tys. misjonarzy i misjonarek w całym świecie. W seminariach prowadzone są wykłady z misjologii, mamy Papieskie Dzieła Misyjne, które pięknie działają od lat 60., mamy Komisję Episkopatu Polski ds. Misji, mamy cały szereg inicjatyw ad gentes – zaznaczył metropolita gdański abp Tadeusz Wojda, pallotyn.

Kardynał Kazimierz Nycz podkreślił z kolei, że pytano o to, jak powinna wyglądać nowa ewangelizacja, żeby nie stać się sloganem. – Mówiliśmy o relacji nowej ewangelizacji do katechezy Kościoła, która jest adresowana do ludzi wierzących w środowisku kościelnym, a także do nauki religii w szkole, która musi być nastawiona na swoistą formę inkulturacji – powiedział KAI kard. Nycz.

Prostowanie obrazu Polski

Polscy biskupi starali się prostować fałszywe wyobrażenia o sytuacji społeczno-politycznej w Polsce. – Starałem się korygować ten obraz lansowany przez media liberalne, który panuje od jakiegoś czasu, jakobyśmy byli powiązani z jedną partią polityczną – oznajmił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Rola mediów

Jednym z ważniejszych tematów była kwestia roli mediów. – Media są szansą na dotarcie z Ewangelią do młodzieży i dzieci, z którymi coraz trudniej nawiązać pierwszy kontakt w rzeczywistym świecie – zauważył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w rozmowie z KAI po spotkaniu w Dykasterii ds. Komunikacji. Zaznaczył, że przekazywanie przez media w Polsce informacji o polskim Kościele i społeczeństwie za granicą wciąż jest polem do coraz skuteczniejszych działań. – Przygotowując się do spotkań w Watykanie, musieliśmy się zmierzyć z opiniami mediów, które mówiły, że jedziemy tu tylko po to, aby papież krytykował nas na różnych odcinkach naszej odpowiedzialności, a zwłaszcza w kwestii wykorzystywania osób małoletnich i bezbronnych. Naszym obowiązkiem jest, by nie pozostawać obojętnym ani nie uciekać przed konfrontacjami i trudnymi tematami, ale cierpliwie wyjaśniać każdy temat – podsumował abp Depo.

Za KAI, PAP, niedziela.pl

2021-10-26 12:17

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódzcy biskupi rozpoczęli wizytę ad limina Apostolorum

[ TEMATY ]

ad limina

ad limina Apostolorum

Episkopat News

Poranną Eucharystią celebrowaną w grotach bazyliki św. Piotra w Watykanie - rozpoczęła się pielgrzymka łódzkich księży biskupów do grobów Apostołów Piotra i Pawła w Rzymie. Wraz z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem, biskupem Ireneuszem Pękalskim i biskupem Markiem Marczakiem w liturgii uczestniczyli księża kardynałowie i biskupi przybyli do Wiecznego Miasta w trzeciej turze wizyty ad limina apostolorum - do progów apostolskich.

W tych dniach przybyli do Rzymu księża biskupi z archidiecezji białostockiej, częstochowskiej, łódzkiej, warszawskiej, oraz diecezji łowickiej, radomskiej, płockiej, sosnowieckiej, warszawsko-praskiej oraz Eparchii Olsztyńsko – Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego.
CZYTAJ DALEJ

Poruszające świadectwa wiary na Mundialu 2026

2026-06-22 15:42

[ TEMATY ]

świadectwo wiary

mundial 2026

wikipedia/ProtoplasmaKid

Estadio Azteca (pol. Stadion Azteków) – stadion piłkarski w Meksyku, jeden z największych na świecie.

Estadio Azteca (pol. Stadion Azteków) – stadion piłkarski w Meksyku, jeden z największych na świecie.

Trwające od 11 czerwca Mistrzostwa Świata FIFA 2026, po raz pierwszy organizowane wspólnie przez Stany Zjednoczone, Kanadę i Meksyk, gromadzą miliardy widzów na całym świecie. Oprócz sportowych emocji turniej stał się także okazją do publicznego świadectwa wiary wielu zawodników. Portal EWTN News zwrócił uwagę na, jak dotąd, pięć szczególnie wymownych świadectw.

Przed pierwszym meczem Chorwacji z Anglią reprezentanci Kristijan Jakić i Igor Matanović opowiedzieli podczas konferencji prasowej o roli wiary w swoim życiu. “Wiara jest bardzo ważna w moim życiu. Kiedy modlę się do Boga, mam poczucie, że ktoś mnie słucha, a to daje mi ogromną siłę” - powiedział Matanović. Jakić podkreślił natomiast, że dla Chorwatów wiara wyznacza drogę życia: “Jesteśmy krajem katolickim i myślę, że wiara reprezentuje całą naszą drużynę narodową. Oznacza dla nas bardzo wiele”.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej. Kogo powołał na stanowiska kard. Grzegorz Ryś?

2026-06-23 09:02

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

- Chciałbym, żebyśmy wszyscy w tej sali teraz mieli oczy Izajasza. Żebyśmy widzieli Tego, którego tak po ludzku nie widać, który jest Najwyższy, który jest Święty – powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas wręczania nominacji księżom Archidiecezji Krakowskiej w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Spotkanie rozpoczęto od odczytania fragmentu Księgi Proroka Izajasza.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję