Reklama

Kościół

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 44/2021, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie o mury chodzi
Poświęcenie

24 października nowej kaplicy św. Jana Pawła II uwieńczyło na Jasnej Górze dni papieskie obchodzone w październiku w związku z rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i jego liturgicznym wspomnieniem. – To ma być miejsce żywej modlitwy pielgrzymów, którzy za przyczyną Maryi, wzorem Jana Pawła II, chcą docierać do Boga, aby odkrywać Jego uzdrawiające oblicze – podkreślają paulini.

Centrum stanowią relikwiarz z krwią papieża i jego Totus Tuus, a także pastorał oraz duży obraz z wizerunkiem Ojca Świętego w ornacie z logo VI Światowych Dni Młodzieży, który został namalowany przez o. Stanisława Rudzińskiego, paulina.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Prosimy, aby to miejsce było odnajdywaniem duchowej drogi Jana Pawła II i zawierzenia Bożej Matce – modlił się podczas Mszy św. poprzedzającej poświęcenie kaplicy generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski. Zauważył, że papieskie słowa zawierzenia Totus Tuus, które tak mocno wybrzmiewają tu, przed obliczem Jasnogórskiej Maryi, były nie tylko programem całego jego życia, ale także jego sposobem na życie.

Reklama

Kaplica św. Jana Pawła II znajduje się między Wieczernikiem a kaplicą Sakramentu Pokuty. Ta lokalizacja, zdaniem przeora Jasnej Góry – o. Samuela Pacholskiego, dobrze wkomponowuje się w to, co papież mówił o tym miejscu – że Jasna Góra to konfesjonał i ołtarz narodu: zadaniem każdego sanktuarium, a zwłaszcza tego o zasięgu międzynarodowym, jest tworzenie warunków do nawrócenia i przemiany życia. – Pragniemy, by to dziedzictwo Jana Pawła II, jego nauczanie nigdy nie zostało zapomniane bądź pomniejszone – powiedział jasnogórski przeor.

Kaplica św. Jana Pawła II ma charakter sakralny. Jej centrum stanowią więc ołtarz i ambona. Na ścianie umieszczone są stacje drogi krzyżowej.

– Nowa przestrzeń powstała dzięki zaangażowaniu wielu osób. Jej inicjatorem jest o. Marian Waligóra, były przeor Jasnej Góry, który do współpracy zaprosił Węgrów. Pan Dabróka Lászlo, konfrater Zakonu Ojców Paulinów, wraz z rodziną ufundował ołtarz i stacje drogi krzyżowej, wykonane przez węgierskiego artystę rzeźbiarza Varga Gábor. Wśród ofiarodawców są też państwo Anna i Kazimierz Wolscy.

Gala wręczenia medali zasłużonym dla misji

O tym, że misyjność to DNA Kościoła, przypomnieli uczestnicy uroczystości wręczenia medalu Benemerenti in Opere Evangelizationis ustanowionego przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji. Wyróżnienia odebrało piętnaście osób i instytucji.

– Misje są jednym z podstawowych wymiarów chrześcijańskiego powołania, które dotyczy każdego z ochrzczonych – powiedział bp Jerzy Mazur, przewodniczący komisji. Wyjaśnił, że może być ono realizowane przez bezpośredni udział w pracy misyjnej bądź też wspieranie jej modlitwą, cierpieniem, a także materialnie. Podkreślił, że wszyscy potrzebujemy duszpasterskiego i misyjnego nawrócenia.

Reklama

Medal dla najbardziej zasłużonych przypadł w tym roku nestorom misji: o. Tadeuszowi Grucy, werbiście, s. Judycie Bożek ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny oraz s. Leokadii Popławskiej ze Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus. W kategorii I – „Za zasługi w misyjnym dziele Kościoła” nagrodzeni zostali: Ewa Gawin, o. Mieczysław Tlaga i ks. Stanisław Hoinka. W kategorii II – „Pomoc modlitewna i duchowa” wyróżnieni to: Wiktor Grychnik, Elżbieta Anna Czarnota i s. Samuela Prajsnar. W kategorii III „Pomoc finansowa i materialna misjom” kapituła nagrodziła: ks. Mariana Szostaka, ks. Adama Kalinę oraz Fundację Salvatti.pl . W kategorii IV – „Promocja medialna misji” medale otrzymali: o. Feliks Poćwiardowski, Sekcja Polska Radia Watykańskiego oraz Radio Jasna Góra.

Przewodniczący Kapituły Medalu bp Jan Piotrowski podkreślił, że „powołanie do misji nie jest czymś z przeszłości ani romantycznym wspomnieniem minionych czasów”. – Miejmy świadomość, że świat – daleki i bliski – ciągle potrzebuje Bożej łaski i nadziei – powiedział.

Jasnogórski flesz

• 1 listopada – możliwość nawiedzenia (tylko raz w roku) kaplicy św. Relikwii;

Nieszpory z wypominkami za zmarłych z procesją, godz. 16.15;

• 3-5 listopada – modlitwa za zmarłych paulinów, rodziców i krewnych oraz przyjaciół i dobrodziejów Jasnej Góry, członków III Zakonu św. Franciszka, godz. 7;

• 5-7 listopada – forum świeckich w Kościele „Impuls”;

• 6-7 listopada – pielgrzymka kolejarzy.

2021-10-26 12:17

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: I Ogólnopolskie Spotkanie Ludzi Oddanych Matce Bożej

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

facebook.com/Jasna Góra

Ktoś wyznaje, że wiele lat nosił w sobie pustkę, ktoś inny był daleko od Boga, komuś życie się sypało, choć do bólu starał się mieć wszystko „pod kontrolą”, innego paraliżował lęk. Wszystkie historie łączy jedno - gdy wydawało się, że już nie ma nadziei, oddanie siebie Maryi stało się początkiem nowego życia. Dziś na Jasnej Górze odbyło się I Ogólnopolskie Spotkanie Ludzi Oddanych Matce Bożej.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy Ruchu Pomocników Matki Kościoła. To wspólnota powstała z inspiracji kard. Stefana Wyszyńskiego w 1969 r. U podstaw ruchu znalazły się idee Soboru Watykańskiego II i polska droga maryjna; Jasnogórskie Śluby Narodu i Akt Milenijny Oddania Maryi. Głównymi filarami działalności Pomocników są: eklezjalność, czyli odnalezienie siebie we wspólnocie Kościoła, maryjność, czyli działanie na wzór Maryi i pomocniczość, czyli bycie otwartym dla drugiego człowieka, troska o Ojczyznę, rodzinę i małżeństwo.
CZYTAJ DALEJ

W KL Ravensbrück zginęło blisko 40 tys. Polek. Dziś trudno znaleźć tam cokolwiek po polsku

2026-06-22 06:47

[ TEMATY ]

KL Ravensbrück

Piotr Myśliński

Grupa Kobiet - pomnik autorstwa Willa Lammerta w KL Ravensbrück

Grupa Kobiet - pomnik autorstwa Willa Lammerta w KL Ravensbrück

Położony nad jeziorem Schwedtsee w Brandenburgii, niespełna 90 km od Berlina, obóz koncentracyjny Ravensbrück był najokrutniejszym niemieckim obozem koncentracyjnym przeznaczonym dla kobiet i jednym z największych miejsc zagłady Polek w czasie II wojny światowej. Tymczasem opisy ekspozycji i tablic dostępne są wyłącznie w języku niemieckim i angielskim. Brak także tłumaczeń na język polski filmów, które opisują te straszne wydarzenia.

Szacuje się, że przez ten obóz zagłady przeszło niemal 40 tys. polskich kobiet i stanowiły one najliczniejszą grupą narodowościową spośród około 140 tys. kobiet i dzieci z 27 krajów, które przeszły przez KL Ravensbrück.
CZYTAJ DALEJ

Siostra aresztowana za handel ludźmi. Po latach została uniewinniona

2026-06-23 11:53

[ TEMATY ]

handel ludźmi

Siostra zakonna

uniewinniona

Karol Porwich /Niedziela

Sąd w indyjskim stanie Jharkhand uniewinnił zakonnicę ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości i dwie inne oskarżone w nagłośnionej na całym świecie sprawie o domniemany handel ludźmi. Kończy to ośmioletnie postępowanie prawne, które doprowadziło do poważnych oskarżeń wobec zgromadzenia założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty (1910-1997).

Decyzja Sądu Rejonowego w Ranchi z 18 czerwca dotyczy Siostry Concilii MC, która została aresztowana w 2018 roku wraz z dwiema pracownicami domu dla niezamężnych matek w mieście Ranchi. W oparciu o skargę złożoną przez lokalną agencję ochrony dzieci, zostały one oskarżone o nielegalne przekazanie 14-dniowego niemowlęcia. W trakcie postępowania oskarżona została początkowo tymczasowo aresztowana, a zwolniono ją za kaucją dopiero po 14 miesiącach. Wcześniej wniosek o przedterminowe zwolnienie odrzucił Sąd Najwyższy Indii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję