Reklama

Kościół

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 46/2021, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jasnogórskie wołanie

By nie było wśród nas „ludzi niewidzialnych” – to intencja wielu pielgrzymek, inicjatyw modlitewnych i bardzo konkretnych dzieł pomocy najuboższym na Jasnej Górze. Szczególny apel, by chrześcijanie nie tracili zmysłu miłosierdzia, towarzyszy obchodom Światowego Dnia Ubogich. Przy Jasnej Górze działa punkt charytatywny, w którym wydawane są podstawowe produkty żywnościowe i który w ciągu roku inicjuje różne akcje pomocowe. Caritas Polska od lat organizuje pielgrzymki osób bezdomnych. Spotkania te są przede wszystkim zwróceniem uwagi na bezdomność jako najbardziej dramatyczną odmianę ubóstwa. Jasna Góra to również od lat stałe miejsce modlitwy przedstawicieli Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w intencji najbiedniejszych.

Osoby w kryzysie bezdomności pielgrzymują na Jasną Górę także pieszo. Pomagają np.w czasie pieszej pielgrzymki świata osób słabych i ubogich organizowanej przez Międzynarodowy Katolicki Ruch Dobroczynny „Betel”. Sławek przyszedł na Jasną Górę po raz pierwszy. – Długo żyłem z dala od Kościoła, od Boga; teraz jestem w trakcie nawracania się, to taka forma pokuty, ale też wielka radość – przyznał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Od prawie 30 lat na Jasnej Górze działa punkt charytatywny – nawet w czasie pandemii paulini, choć z ograniczeniami, nie zaprzestali tu swojej posługi. To wydawanie chleba i innej żywności, ubrań czy środków czystości. Do ich zakupu, obok zakonnych pieniędzy, mnisi przeznaczają też te składane przez pielgrzymów do specjalnych skarbonek.

Śp. o. Konstancjusz Kunz – „przeor sześćsetlecia”

Swoim zakonnym życiem rozsławiał Maryję i Jej szczególne miejsce – Jasną Górę. 29 października w wieku 87 lat zmarł o. Konstancjusz Kunz, paulin. Był przeorem Jasnej Góry w latach 1978-84. To on organizował obchody 600-lecia fundacji klasztoru w 1982 r. Był inicjatorem wielu dzieł, przede wszystkim: odnowienia ołtarza głównego w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, powstania Muzeum 600-lecia, Arsenału, wydawania czasopisma Jasna Góra. Wśród licznych inicjatyw, które zachowały się już jako „pomniki historii”, były: przygotowanie I Pielgrzymki Jana Pawła II na Jasną Górę oraz Jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry, zlecenie pracy nad wykonaniem monstrancji 600-lecia, sprowadzenie gobelinów do Sali Papieskiej. Przez wiele lat był zaangażowany w trud rozwijania założonego przez siebie wydawnictwa Zakonu Ojców Paulinów Paulinianum, które dzięki niemu stało się narzędziem apostolstwa w szerzeniu kultu Jasnogórskiej Bogarodzicy oraz propagowaniu znaczenia Jasnogórskiego Sanktuarium Narodu nie tylko w Polsce, ale i w USA. Był autorem modlitewników, m.in. jasnogórskiego – Wielbi dusza moja Pana.

Jasnogórska nekropolia

Reklama

Paulińska krypta w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, krypty w bazylice pod ołtarzem głównym i w prezbiterium, kaplice nagrobne w bocznych nawach „dużego kościoła”, kaplica Pamięci Narodu – to tylko niektóre miejsca wchodzące w skład tzw. jasnogórskiej nekropolii. Przybywający na Jasną Górę pielgrzymi mają teraz wyjątkową okazję, by nawiedzić znajdujące się w podziemiach Kaplicy Cudownego Obrazu miejsce pochówku zakonników. Spoczywają tam m.in.: o. Pius Przeździecki, niezłomny wobec władz carskich, aż trzykrotnie przez te władze usuwany z Jasnej Góry; o. Piotr Markiewicz, wybitny kaznodzieja i społecznik; o. Alojzy Wrzalik, który był generałem Zakonu Ojców Paulinów w najtrudniejszym dla Polaków czasie komunistycznych prześladowań lat 50. XX wieku i który stanął w obronie uwięzionego prymasa Wyszyńskiego.

Przez cały listopad krypta jest udostępniona wiernym.

Jasnogórski flesz

• 15-18 listopada – pielgrzymka i rekolekcje Unii Apostolskiej Kapłanów Najświętszego Serca Jezusa; rekolekcje Konferencji Episkopatu Polski.

• 18-19 listopada – zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

• 19 listopada – nabożeństwo w intencji beatyfikacji ks. Dolinda Ruotola; nocne czuwanie modlitewne Rodziny Oriońskiej; ogólnopolska pielgrzymka wiernych tradycji łacińskiej.

• 20 listopada – pielgrzymka klubów inteligencji katolickiej; koncert w hołdzie bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu.

• 21 listopada – pielgrzymka górników; Msza św. w intencji ofiar wypadków, zmarłych dobroczyńców MIVA Polska i Krajowego Duszpasterstwa Kierowców.

2021-11-09 08:59

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski o pielgrzymowaniu na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

o. Samuel Pacholski

Karol Porwich /Niedziela

Trzeba męstwa, żeby jednoznacznie się określić, wyruszyć w pielgrzymkę, to identyfikacja i mocne utożsamienie się z Kościołem - zauważa przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski. Nie ma praktycznie rodziny, w której ktoś kiedyś nie brał udziału w pielgrzymce, wynika to z wielkiej potrzeby bliskości z Bogiem. Pielgrzymi przychodzą, by prosić nie tylko w swoich indywidualnych potrzebach, ale także Kościoła i Ojczyzny, w tym pokoju na świecie.

Każdego roku o tej porze jasnogórskie sanktuarium przeżywa prawdziwe pielgrzymkowe oblężenie. To właśnie w sierpniu dociera tu największa liczba pątników. Na Jasną Górę wiedzie ponad 55 szlaków pielgrzymkowych, liczących w sumie ponad 15 tys. km. Ojcowie paulini, korzystając z doświadczeń lat poprzednich, starają się jak najlepiej przygotować do ich przyjęcia. Wiedzą, jak wielka spoczywa na nich odpowiedzialność i jak ważne jest, by każdy z pątników czuł się w domu Matki Bożej Królowej Polski, jak u siebie.
CZYTAJ DALEJ

Bp Marek Solarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji radomskiej

2026-06-23 14:21

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Diecezja radomska

Nominacje otrzymali również nowi proboszczowie i wikariusze zmieniający parafie oraz tegoroczny neoprezbiter. Dekrety odebrali również księża wyznaczeni do urzędów diecezjalnych. Uroczystość odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

Ks. Kałuziński Zdzisław, proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Głowaczowie
CZYTAJ DALEJ

Ekumenicznie i międzykulturowo

2026-06-23 12:36

[ TEMATY ]

UKSW

UKSW

Ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, z uczestnikami uroczystości inauguracji

Ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, z uczestnikami uroczystości inauguracji

– Uniwersytet powinien być obecny wszędzie tam, gdzie buduje się wspólnotę. Chcemy, aby Kołobrzeg stał się miejscem spotkań naukowców, nauczycieli akademickich, studentów, doktorantów, przedstawicieli różnych wyznań i religii, różnych kultur i środowisk społecznych – powiedział w czasie inauguracji działalności Centrum Dialogu Międzykulturowego i Ekumenizmu UKSW w Kołobrzegu ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.

Uroczysta inauguracja działalności Centrum po długim dostosowywaniu terenu odbyła się z udziałem władz uczelni, przedstawicieli władz kościelnych, środowiska naukowego, lokalnego samorządu oraz partnerów UKSW. Jednym z najważniejszych punktów wydarzenia było poświęcenie obiektu przez biskupa dr. Krzysztofa Zadarko, biskupa ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję