Reklama

Niedziela w Warszawie

W klinice czystych serc

To już 107 lat od męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny. Czy dzisiaj udałoby się jej przywrócić modę na czystość?

Niedziela warszawska 46/2021, str. IV

[ TEMATY ]

bł. Karolina Kózkówna

Archiwum TS

Wspólna modlitwa i adoracja przypomina, kto jest Jedynym Ekspertem w szkole miłości

Wspólna modlitwa i adoracja przypomina, kto jest Jedynym Ekspertem w szkole miłości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Okazuje się, że błogosławiona z podtarnowskiej Zabawy znalazłaby i dziś kompanów na drodze walki o czystość. To ci, którzy podjęli formację w szkole miłości i klinice czystych serc, jak mówią o Ruchu Czystych Serc, któremu patronuje bł. Karolina.

Źródłem są Sakramenty

W warszawskiej grupie RCS, w cotygodniowych spotkaniach bierze udział ok. 70 osób. W każdą środę uczestniczą we Mszy św., po której jest adoracja lub rozważanie Pisma Świętego albo konferencja prowadzona przez zaproszonego gościa. Nie brakuje też czasu na integrację i wspólną zabawę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ci, którzy podejmują wysiłek w trosce o czystość serca, wiedzą, że jest ona darem i zadaniem. I jak wskazuje ks. Andrzej Gos, moderator RCS w Warszawie, Bóg ze swej strony daje wszelkie łaski, aby ten plan człowiek realizował.

– Czystość serca związana jest z czuwaniem, aby podejmować walkę z grzechem, troszczyć się o bliską relacje z Panem Bogiem przez modlitwę. Na pierwszym miejscu dla wierzącego, największym źródłem łask są sakramenty – Eucharystia i spowiedź. Miłosierny Bóg zawsze jest pragnie przebaczać nam grzechy, dawać Siebie, uzdrawiać i błogosławić – podkreśla duszpasterz. A wezwanie do towarzyszenia młodym na drodze życia w czystości, odczytuje jako przypominanie o Bożym planie i Jego hojnych darach.

Reklama

– Błogosławiona Karolina przeżywała zwyczajną codzienność z Bogiem dlatego gdy przyszła heroiczna próba – oddania życia w obronie czystość była gotowa. Myślę, że to jest cenna wskazówka dla młodego pokolenia dziś – przeżywać codzienność z Bogiem – wierzyć, trwać z Nim w relacji, polecać Mu wszystko i doświadczać Jego opieki – akcentuje ks. Gos.

Od abstrakcji do fascynacji

Karolina i Tomek poznali się na rekolekcjach RCS. Teraz są animatorami warszawskiej wspólnoty i szczęśliwą parą przygotowującą się do sakramentu małżeństwa.

– Można powiedzieć, że trafiłam tu przez „przypadek” – opowiada Karolina. – Poznałam tu osoby z wartościami, którymi sama się kieruję, a jest to przede wszystkim czystość. Poznawaliśmy się w atmosferze modlitwy, adoracji, wspólnego pielgrzymowania do Medjugorje. To było dla mnie ogromnym umocnieniem, także w czasie trudnych chwil, np. kiedy młodzi ludzie wychodzili na ulice strajkować przeciwko wartościom tak bardzo mi bliskim – dodaje.

Tomek przez lata traktował czystość abstrakcyjnie, jako motyw żartów. Jednak po rekolekcjach, podczas których zawierzył się Jezusowi przez Maryję, to właśnie Ona przyprowadziła go do RCS, aby podejmował walkę o czystość i ją pielęgnował. Towarzyszy mu w tym patronka RCS bł. Karolina.

– Jest dla mnie bohaterką, która mimo młodego wieku była gotowa oddać życie za wartości, które były głęboko zakorzenione w jej sercu. Przez to łamie stereotyp, który mówi, że osoby wierzące, nie mają w sobie odwagi ani radości. Jeśli osoba oddana Bogu jest gotowa oddać życie za swoje wartości, to jest to najbardziej odważna osoba na świecie – przekonuje Tomek.

Więcej o działalności RCS w Warszawie na stronie: https://rcs.org.pl/warszawa

2021-11-09 08:59

Oceń: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najpobożniejsza dziewczyna w parafii - bł. Karolina Kózkówna

[ TEMATY ]

bł. Karolina Kózkówna

Mat.prasowy

Bł. Karolina Kózkówna

Bł. Karolina Kózkówna

Zgłębiając publikowane teksty kaznodziejskie o bł. Karolinie Kózce, można dojść do stwierdzenia, że niejednokrotnie głosiciele starali się w swoich kazaniach znaleźć klucz albo klucze w postaci słów, określeń, wyrażeń, które stawały się zwornikami w przybliżaniu postaci błogosławionej, jej życia i drogi do świętości. Niewątpliwie takimi słowami, wyrażeniami-kluczami opisującymi bł. Karolinę Kózkę są wielorakie tytuły, jakie ją charakteryzują.

Co znamienne, wiele z nich funkcjonowało już za życia bł. Karoliny w świadomości jej współczesnych. Tytuły te bardziej odżyły w świadomości wiernych i zostały przekazane do współczesnych czasów jako „świadkowie” osobowości i świętości bł. Karoliny Kózki. W publikowanych kazaniach bardzo często pojawiają się odniesienia do świadków życia bł. Karoliny Kózki, którzy niejako na co dzień mieli możliwość obserwacji jej dążenia do świętości. Na tej kanwie pojawiły się bardzo szybko określenia – wyrażenia, jak: „Gwiazda ludu”, „prawdziwy anioł”, „najpobożniejsza dziewczyna w parafii”, „pierwsza dusza do nieba”, które były odzwierciedleniem jej dobroci, pobożności, uczynności, dobrego serca i otwartości na innych. To przekonanie o świętości bł. Karoliny Kózki wyrażone tytułami z czasów jej współczesnych także znajduje wyraz w przepowiadaniu kaznodziejskim.
CZYTAJ DALEJ

Polityka ślepego

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Najgroźniejsza w polityce zagranicznej nie jest tylko zdrada, ale i ślepota. Z taką ślepotą mamy do czynienia, gdy państwo przestaje myśleć kategoriami własnego interesu i zaczyna funkcjonować jako element cudzego projektu – większego, głośniejszego, bardziej elegancko opakowanego. A co z jego zawartością?

Wystąpienia sejmowe Donalda Tuska (przed kamerami na korytarzu) i Radosława Sikorskiego (z mównicy) nie były tylko ostrą retoryką wobec USA. Były sygnałem, że znów ustawiamy się w pierwszym szeregu nie swoich wojenek. Zamiast usiąść do stołu i wykorzystać zmianę układu sił w relacji USA-UE, wolimy demonstrować moralną wyższość, a nawet wrogość wobec najważniejszego sojusznika.
CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Przyjaźń w jedności

2026-06-21 21:22

[ TEMATY ]

służba liturgiczna

Bielawa

mlodzież

ks. Aksel Mizera

#wjedności

Archiwum wspólnoty: Młodzi Świdniccy

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie młodzieży i służby liturgicznej z cyklu #wjedności zgromadziło w Bielawie uczestników z różnych części diecezji. Tym razem motywem przewodnim była przyjaźń – ta między ludźmi i ta najważniejsza, z Bogiem.

Czwarte i zarazem finałowe spotkanie #wjedności odbyło się w piątek 19 czerwca w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie. Po wcześniejszych wydarzeniach w Świdnicy, Wałbrzychu i Kłodzku młodzież ponownie spotkała się na wspólnej modlitwie, konferencji i integracji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję