Podczas Mszy św. prezentowali główne obszary swojej działalności i zachęcali mężczyzn z Biłgoraja i okolic do wstąpienia w ich szeregi. Główne obszary działalności Rycerzy Kolumba to Kościół czyli ewangelizacja, apostolat świeckich i prace przy kościele; działalność na rzecz społeczności lokalnej, kultury życia, na rzecz rodzin i młodzieży, aby wzmacniać więzi rodzinne, formować młodych ludzi poprzez formację religijną i patriotyczną. Rycerze Kolumba w lokalnej społeczności włączają się w organizację wielu wartościowych akcji. – Przyświeca nam przede wszystkim miłosierdzie, chodzi o pomoc potrzebującym, chorym, cierpiącym. Ponadto tworzymy Kościoły Domowe, pikniki rodzinne, organizujemy różne koncerty o charakterze charytatywnym czy zbieramy np. na jakiś remont przy naszym kościele. Chcemy włączać się w życie naszych społeczności i nieść pomoc tam, gdzie jest potrzebna. Mamy również stałe coroczne akcje i np. w Tomaszowie Lubelskim robimy Dzień Męża i Żony, Duchową Adopcję Dziecka Nienarodzonego, Orszak Trzech Króli czy Misterium Męki Pańskiej – tłumaczył Robert Delanowski.
Jesteśmy braćmi
Reklama
Jednym z kapelanów Rycerzy Kolumba w naszej diecezji jest ks. Andrzej Chilewicz, obecnie wikariusz parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, który w rozmowie wyjaśniał, co daje mężczyznom przynależność do tej organizacji i zachęcał biłgorajskich mężczyzn do przyłączenia się do Rycerzy Kolumba. – Mężczyźni zrzeszeni w szeregach Rycerzy Kolumba stają się braćmi. W tym jest jedność i wielka siła. Zawsze mężczyznom jest raźniej, gdy jest ich kilku, gdy razem działają i się uzupełniają. Pogłębia się przy tym ich wiara, modlitwa, to jest piękne świadectwo, gdy widzą innych mężczyzn, którzy potrafią klęknąć i się modlić, trzymać w rękach różaniec – wskazał.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Służyć ludziom
Brat Bronisław Umiński wyjaśniał, co daje mu bycie w tym zakonie. – Działalność wśród Rycerzy Kolumba rozwija osobowość, pogłębia wiedzę. Mam satysfakcję, iż mimo 74 lat mogę każdego dnia służyć innym, czy to w parafii, czy wśród sąsiadów. Najważniejsze jest to, że mogę pomagać bliźnim. Mamy spotkania raz w miesiącu, omawiamy różne sprawy, uwzględniając potrzeby parafii czy też lokalnej społeczności. No i oczywiście staramy się je w miarę możliwości realizować – zaznaczał.
Aby zostać Rycerzem Kolumba, trzeba być mężczyzną, mieć ukończone 18 lat, a także być praktykującym katolikiem przystępującym do sakramentów świętych. Więcej informacji na temat zakonu Rycerzy Kolumba można znaleźć na stronie rycerzekolumba.com .