List do uczestników uroczystości skierował bp Józef Guzdek, który nie mógł wziąć udziału w obchodach osobiście. – Jesteście przykładem doskonałego wyszkolenia i gotowości na nowe wyzwania, co wielokrotnie dowiedliście służąc w misjach zagranicznych. Nie wahacie się, gdy trzeba położyć na szali własne zdrowie i życie w obronie człowieka i Ojczyzny – napisał bp Guzdek.
Msza św. odprawiona została z ceremoniałem wojskowym. Obecny był sztandar jednostki, a liturgię słowa przygotowali żołnierze żandarmerii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W kazaniu ks. płk Wątroba podkreślił znaczenie jedności w życiu każdego chrześcijanina. To właśnie jedność – mówił - jest znakiem, że jesteśmy uczniami Chrystusa. Przypomniał, że żołnierze OSŻW są elitą w siłach zbrojnych, żeby wstąpić w szeregi jednostki trzeba spełnić szereg wysoko postawionych kryteriów.
Wikariusz generalny biskupa polowego przypomniał, że OSŻW działał wielokrotnie w niezwykle trudnych warunkach poza granicami kraju: w Afganistanie, Kongu, Bośni, Syrii, Libanie i Gruzji.
– Wszędzie dawaliście świadectwo świetnego przygotowania i znajomości swojej profesji i to zostało zauważone i docenione przez najwyższe władze wojskowe i państwowe. Zasłużyliście na te wyróżnienia, ale sami wiecie ile to kosztowało waszego wysiłku, poświęcenia, ćwiczeń i pracy wewnętrznej każdego z was – powiedział.
Powstały w 2004 roku Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie jest specjalistyczną jednostką ŻW, bezpośrednio podległą Komendantowi Głównemu ŻW. Posiada szczególną specjalizację: wykonywanie zadań ochronnych wobec najważniejszych osób w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz działania antyterrorystyczne. Oddział jest wojskowym odpowiednikiem Biura Ochrony Rządu oraz policyjnych jednostek antyterrorystycznych.
W ubiegłym roku z inicjatywy żołnierzy Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie jednomyślnie podjęto uchwałę w sprawie przejęcia dziedzictwa tradycji Oddziału Dyspozycyjnego „A" Kedywu Okręgu Warszawa Armii Krajowej. Przejęcie dziedzictwa tradycji tego pododdziału ma na celu zachowanie w pamięci chlubnych tradycji polskich pododdziałów specjalnych z okresu okupacji, wchodzących w struktury Armii Krajowej.