Reklama

Niedziela Rzeszowska

Bądź nam przykładem swojego męstwa!

W 2021 r. parafia bł. Karoliny Kózkówny w Rzeszowie przeżywała jubileusz 25-lecia swego istnienia.

Niedziela rzeszowska 12/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Dariusz Gąska

Świątynia została ukończona w 2007 r.

Świątynia została ukończona w 2007 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia, pod wezwaniem drugiej patronki diecezji, powstawała wraz z nowym osiedlem budującym się w zachodniej części miasta. Jest ona przykładem wielkiego zaangażowania wiernych, ale i siły wspólnototwórczej, jaką generuje powstanie parafii na nowym osiedlu.

Historia powstania

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku rozwój Rzeszowa znacząco przyspieszył. Miasto zaczęło się poszerzać, powstawały nowe dzielnice mieszkaniowe. Na osiedlu Krakowska Południe w 1985 r. powstała parafia Świętej Rodziny. Plany budowy nowego osiedla dalej na zachód, pomiędzy Staroniwą a Przybyszówką sprawiły, że zaczęto myśleć o potrzebach duszpasterskich jego mieszkańców. Dlatego bp Kazimierz Górny, biskup rzeszowski, dekretem z dnia 10 listopada 1995 r. powołał tutaj parafię bł. Karoliny Kózkówny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W związku z tym, że trwała jeszcze budowa nowego osiedla, decyzja ta miała przede wszystkim na celu stworzenie warunków do zorganizowania podstawowych struktur parafialnych. Prace organizacyjne trwały kilka lat. W tym czasie m.in. pozyskano działkę budowlaną pod przyszły kościół. Faktyczne zaistnienie tej parafii nastąpiło w 1998 r. Najpierw, 24 sierpnia, objął ją pierwszy proboszcz ks. Jan Krynicki, następnie określono szczegółowo jej terytorium, a wreszcie w ciągu niespełna miesiąca, od 15 października do 21 listopada, wzniesiono tymczasową kaplicę, którą poświęcił bp Kazimierz Górny, nadając jej wezwanie bł. Karoliny Kózkówny.

Tymczasowy charakter kaplicy zadecydował o szybkim podjęciu decyzji o budowie trwałej świątyni parafialnej. Wkrótce rozpoczęto wstępne przygotowania do jej realizacji. Najpierw architekci Marcin Smoczeński i Maciej Łobos oraz konstruktor Stanisław Syrek opracowali projekt kościoła. Następnie w 1999 r., po spełnieniu wymogów administracyjnych, otrzymano pozwolenie na jego budowę. Świątynię wzniesiono w latach 2001-2007. Równocześnie prowadzono budowę parafialnego Centrum Duszpasterskiego im. bł. Karoliny i św. Floriana oraz plebanii. Dziś wszystkie te obiekty są ukończone, w pełni wyposażone w niezbędną infrastrukturę i służą wspólnocie. Na terenie parafii od 2005 r. funkcjonuje Publiczna Szkoła Podstawowa i Publiczne Liceum Ogólnokształcące Sióstr Pijarek im. Pauli Montal.

Architektura i wyposażenie

Budynek kościoła o nieregularnych kształtach ma wiele płaszczyzn wzajemnie się przecinających. Pomimo to, jego bryła jest scalona. Główne drzwi wejściowe wykończono ozdobną blachą miedzianą. Wnętrze kościoła jest funkcjonalne, a układ ławek jest amfiteatralny, co pozwala wiernym na lepsze przeżywanie liturgii. W kościele jest kaplica, oddzielona kruchtą od całości świątyni, dzięki czemu adoracja Najświętszego Sakramentu możliwa jest w dowolnym czasie.

Reklama

Wnętrze jest estetyczne, a wszystkie elementy harmonijnie dobrane. Wystrój przygotował prof. Kazimierz Rochecki. Posadzka w całym kościele jest granitowa, podobnie jak wiele elementów wykończenia wnętrza. Ołtarz, ambonka, chrzcielnica i nastawa ołtarzowa są także z granitu, a w centralnym punkcie każdego z tych elementów jest wstawka alabastrowa podświetlana od wewnątrz.

Nastawa ołtarzowa jest w formie wzgórza Golgoty, gdzie w podstawie tej sceny znajduje się tabernakulum, a na zwieńczeniu jest duży krzyż pasyjny, pod którym znajdują się figury Matki Bożej i św. Jana. Zamknięcie tej sceny stanowią postacie: bł. Karolina z jednej strony i św. Floriana z drugiej. Kamień węgielny wmurował bp Kazimierz Górny 18 czerwca 2006 r. Poświęcenie świątyni odbyło się 10 czerwca 2007 r. Konsekracji kościoła i ołtarza dokonał także bp Kazimierz Górny 18 listopada 2012 r.

Kapłani

Budowniczym kościoła i pierwszym proboszczem parafii jest ks. dr Jan Krynicki. Kapłan ten przez 24 lata organizował od podstaw życie duchowe i modlitewne nowej parafii oraz zajmował się budową kościoła i zaplecza duszpasterskiego. Od 1999 r. do 2011 r. pełnił funkcję kapelana Wojewódzkiej Straży Pożarnej Województwa Podkarpackiego, a od 2011 r. pełni posługę kapelana krajowego Straży Pożarnych. W parafii obecnie pracują: ks. Marian Godek, który jest kapelanem Szpitala MSWiA w Rzeszowie, ks Paweł Płaziak, ks. Michał Piętka, ks. dr Mateusz Rachwalski oraz ks. płk. Tomasz Anisiewicz. W parafii pracowało 15 księży wikariuszy.

Powołania

Z parafii pochodzą: ks. Robert Śliwa, ks. Mariusz Mariuszyc oraz br. Jakub Drzewicki, jezuita.

Duszpasterstwa

Reklama

W parafii rozwija się kult bł. Karoliny Kózkówny. Każdego 18. dnia miesiąca odbywa się nowenna ku czci patronki wraz z modlitwą o jej kanonizację. Ponieważ proboszcz parafii jest krajowym duszpasterzem Straży Pożarnej, przy parafii integruje się Duszpasterstwo Strażaków RP, a w kościele szerzony jest kult św. Floriana. Popularnością cieszy się też nabożeństwo fatimskie, które odbywa się każdego 13. dnia miesiąca od maja do października.

Parafia bł. Karoliny powstała na nowym osiedlu, dlatego we wspólnocie jest duża liczba dzieci i młodzieży. Duszpasterze od początku kładli nacisk na duszpasterstwo dzieci i młodzieży. W parafii działa wiele grup duszpasterskich i stowarzyszeń katolickich. Są tutaj Liturgiczna Służba Ołtarza, Ruch Światło-Życie, kręgi Domowego Kościoła, Rada Duszpasterska, Róże Różańcowe (6), Stowarzyszenie bł. Karoliny, Parafialny Zespół Caritas, Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, parafialny chór Caroliceantus, schola i grupa biblijna, Duszpasterstwo Straży Pożarnych.

W parafii jest centrum duszpasterskie, gdzie odbywa się wiele ciekawych wydarzeń i imprez kulturalnych. Przy centrum działa świetlica parafialna, która dzięki zaangażowaniu wielu wolontariuszy, obejmuje opieką dzieci z osiedla. Parafia organizuje także zimowy i letni wypoczynek dla uczniów, m.in. w formie półkolonii.

Z okazji 25-lecia parafii ukazała się Księga Jubileuszowa pod redakcją ks. Jana Krynickiego, która jest ciekawym dokumentem powstawania nowej parafii i jej żywotności na nowym osiedlu Rzeszowa.

2022-03-15 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Są dla Niepokalanej

Niedziela częstochowska 13/2023, str. VI

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

J. Banik, NSZZ „Solidarność”

Rycerstwo jest w parafii od 2002 r.

Rycerstwo jest w parafii od 2002 r.

Bez formacji i bez wiary moglibyśmy pozostać obumarli duchowo – przyznaje ks. Jan Batorski, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie.

Parafia jest ubogacona duchowo działalnością wspólnot i zaangażowaniem w nich wiernych. – W naszej parafii jest kilka wspólnot. Każda z nich ma swoją Mszę św. i własną formację. W pierwszą środę – Pomocnicy Maryi Matki Kościoła, w drugą środę na modlitwie o nawrócenie grzeszników, aby Matka Boża nie płakała nad człowiekiem, gromadzi się Apostolstwo Rodziny Saletyńskiej. Rycerstwo Niepokalanej natomiast przychodzi na swoją modlitwę w trzecią środę miesiąca. Przed Mszą św. członkowie Rycerstwa Niepokalanej odmawiają Różaniec, a po Eucharystii odbywa się spotkanie, podczas którego odczytywany jest i komentowany konkretny fragment Pisma Świętego, a także z konferencji św. Maksymiliana Marii Kolbego. Zdarza się, że jest to spotkanie wspólne z Akcją Katolicką, gdy przypada 16. dzień miesiąca. Bardzo ważną rolę w naszej parafii spełnia również kaplica wieczystej adoracji, w której nasze wspólnoty mają dyżury modlitewne – mówi ks. Batorski.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Samarytanie w sercu Argentyny

2025-07-07 14:58

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Mariusz Rosik

źródło: pixabay.com

W książce pt. "Jezuita. Papież Franciszek" dwoje argentyńskich dziennikarzy przedstawiło zapis wielogodzinnych rozmów przez dwa lata prowadzonych z prymasem Argentyny kardynałem Bergoglio. Książka jest bardzo osobista i odsłaniająca nie tylko fakty biograficzne papieża, ale nade wszystko jego wrażliwość, sposób postrzegania świata, odwagę i bezkompromisowość w podążaniu za Bogiem, któremu on ufa i który jemu zaufał.

Odpowiadając na wiele pytań kardynał powtarza, że utrata poczucia grzechu utrudnia spotkanie z Bogiem. Mówi, że są ludzie, którzy uważają się za sprawiedliwych, na swój sposób przyjmują katechezę, wiarę chrześcijańską, ale nie mają doświadczenia bycia zbawionymi. „Bo co innego – tłumaczy – gdy ktoś opowiada, że pewien chłopak topił się w rzece i jakaś osoba rzuciła mu się na ratunek, co innego, gdy to widzę, a jeszcze co innego, gdy to ja jestem tą osoba, która się topi i ktoś mnie ratuje. Są osoby, którym ktoś opowiedział, co się działo z chłopcem. One jednak same tego nie widziały, nie doświadczyły więc na własnej skórze, co to oznacza. Myślę, że tylko wielcy grzesznicy mają taką łaskę. Mam zwyczaj powtarzać za św. Pawłem, że chlubić się możemy tylko z naszych słabości” – mówił przyszły papież Franciszek.
CZYTAJ DALEJ

Nie stracić oczu miłosierdzia do drugiego człowieka

2025-07-12 20:19

ks. Łukasz Romańczuk

Dziś w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzegu Eucharystię oraz nabożeństwo fatimskie odprawił biskup Jacek Kiciński CMF.

Witając wszystkich obecnych na wspólnej modlitwie ks. Marcin Czerepak wprowadził w to wieczorne, modlitewne spotkanie. - W tym miesiącu nasze nabożeństwo fatimskie jest niczym w samej Fatimie, gdy odbywa się ono tak uroczyście w wieczór przed 13 dniem miesiąca - mówił kapłan, wskazując także na objawienia z Fatimy z 1917 roku i wizję Piekła, którą przedstawiła tam Maryja trójce pastuszków: - Łucja aż krzyknęła, gdy to zobaczyła. Musimy sobie przypominać, że jest Niebo i jest Piekło i musimy być bardzo rozważni na naszych drogach. Jest to ważne objawienie i cieszymy się, że możemy razem z Maryją sprawować to nasze kolejne nabożeństwo.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję