Ten dom jest darem dla diecezji – mówił abp Mieczysław Mokrzycki podczas otwarcia i poświęcenia Domu „Szilo” w Czeladzi, w roku jubileuszu 30-lecia diecezji sosnowieckiej.
W uroczystość św. Józefa został oficjalnie otwarty i poświęcony Dom „Szilo” w Czeladzi. Wprowadzono tam także relikwie św. Jana Pawła II i bł. Stefana Wyszyńskiego. Uroczystościom przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. Poświęcenie domu to znak trwającego w tym roku jubileuszu 30-lecia diecezji sosnowieckiej. Mszę św. wraz z metropolitą sprawowali bp Grzegorz Kaszak, bp Piotr Skucha oraz księża dziekani i zaproszeni goście. Przed Eucharystią odbyła się konferencja prasowa, w czasie której abp Mieczysław Mokrzycki mówił o pomocy dla cierpiącej Ukrainy, napadniętej przez Rosję Putina i ogarniętej straszną wojną. Dziękował wszystkim niosącym pomoc, a także wołał o pokój.
– Ten dom jest darem dla diecezji, czyli dla ludzi zamieszkujących na jej terytorium lub przybywających do niej w poszukiwaniu wartości duchowych. Niech zatem stanie się on domem, w którym słyszane będą słowa św. Jana Pawła II, którego relikwie dziś wprowadzamy: „Bracia i siostry, nie bójcie się przygarnąć Chrystusa i przyjąć Jego władzę. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Nie bójcie się, Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie” – mówił abp Mieczysław Mokrzycki. Po zakończonej Eucharystii została odsłonięta pamiątkowa tablica i pobłogosławiony cały gmach.
Dom „Szilo” w Czeladzi przeszedł na przestrzeni ostatnich lat kapitalny remont, który pozwolił na dostosowanie obiektu do najwyższych standardów sanitarnych, bezpieczeństwa i ekologicznych. Jest też przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Głównym celem podjętych prac było stworzenie w diecezji nowego miejsca, w którym różne instytucje, wspólnoty, ruchy i stowarzyszenia mogłyby odbywać swoje cykliczne lub okazjonalne spotkania. Dom „Szilo” jest jednak również otwarty na organizację wydarzeń o charakterze świeckim. W obiekcie znajduje się kaplica z tabernakulum, 33 miejsca noclegowe, aula na ponad 100 osób oraz 3 sale konferencyjne na ok. 20 osób każda.
Modlitwę za wszystkich ofiarodawców i dobrodziejów kościoła poprowadził
bp Jan Wątroba
W parafii św. Judy Tadeusza w Dąbrówce odprawiona została Msza św., podczas której poświęcono nowy ołtarz oraz mury kościoła. Nabożeństwu przewodniczył bp Jan Wątroba. W poświęceniu kościoła, które odbyło się w niedzielę 29 października, wzięli udział duchowni, przedstawiciele władz państwowych, województwa, powiatu, parafianie oraz zaproszeni goście
Pierwszy kościół w Dąbrowie został wzniesiony w latach 1974-75. W tymczasowej kaplicy poświęconej osobie św. Judy Tadeusza tutejsi czciciele oraz mieszkańcy pobliskich wiosek przez lata powierzali Chrystusowi wszystkie swoje troski i radości. Z czasem podjęto decyzję o rozbudowie kościoła. W roku 1998 biskup rzeszowski Kazimierz Górny dokonał wmurowania kamienia węgielnego. Nadzór nad pracami związanymi z tworzeniem nowej świątyni do 2009 r. pełnił ks. Stanisław Ulaszek, pierwszy proboszcz parafii. Dzięki ofiarom mieszkańców parafii oraz ludziom o wielkim sercu otwartym na sprawy Boże udało się wznieść i wykończyć nowy kościół. Powstała świątynia stała się pięknym symbolem religijnej żarliwości i gorliwości w służbie Bożej, w wyznawaniu wiary świętej.
Od dwóch dni w Caracas przebywa s. Marzena, która dzisiaj przeżyła trzęsienie ziemi. Oto, co przekazała Salezjańskiemu Ośrodkowi Misyjnemu: „W życiu nie przeżyłam czegoś takiego. To, co teraz widzimy, to mniej więcej to, co wy widzicie w wiadomościach. Nie ma komunikacji, więc nie możemy stąd się ruszyć”.
W dzielnicy, w której położony jest dom inspektorialny salezjanek zawalił się jeden wieżowiec. Budynki sióstr czyli ich dom, szkoła, duży collage i dom dla sióstr starszych mają popękane ściany. Spadły figury Matki Bożej w kaplicy i w kościele, ale nikt z ludzi nie ucierpiał. „To nic w porównaniu z tym co stało się w Wenezueli (…). Żyjemy i to jest najważniejsze. Ale strach był całą noc, aż do piątej czyli jakby ostatnie trzęsienie. W porównaniu z tym co było wcześniej, to było już tylko drganie ziemi, choć ponoć było ok 4 czy 5 w skali Richtera”.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.