Reklama

Niedziela Sandomierska

Inwestycja serca

– Stara maksyma mówi, że dobro czynione z sercem powraca. To przyświecało nam w organizowaniu „Dnia Dobra”. Mamy nadzieję, że to dobro będzie owocowało w przyszłości – podkreślał ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii.

Niedziela sandomierska 19/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Caritas

Dzień Dobra

Ks. Tomasz Lis

Gotowi, by w Dniu Dobra uczynić coś dobrego

Gotowi, by w Dniu Dobra uczynić coś dobrego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzięki inicjatywie podjętej przez Caritas, aby w Tygodniu Miłosierdzia w parafiach zorganizować „Dzień Dobra” w wielu miejscach zainicjowano wiele działań na rzecz dobroczynności i inicjatyw charytatywnych. – Wspólnie z księżmi, siostrami i wolontariuszami podjęliśmy decyzję, że warto wejść w ten projekt, choć i poza nim podejmujemy bardzo wiele działań na rzecz ubogich, potrzebujących i starszych. Jednak to było pewne nowe zadanie, które inspirowało – podkreśla ks. proboszcz. Przy janowskim sanktuarium podjęto, że „Dzień Dobra” obejmie kilka obszarów, gdzie będą mogły się wykazać konkretne zespoły wolontariuszy i ludzi dobrej woli.

Aleja lip dla pokoleń

Reklama

Pierwszą z nich była akcja ekologiczna. Dobro czynione dla środowiska i dla przyszłych pokoleń. – Parafia posiada kilka areałów nieużytków, między innymi pięknie położony plac, gdzie odbywała się koronacja janowskiego wizerunku maryjnego. Od wielu lat był nieużywany i trochę zapomniany. Stąd pomysł aby obsadzić go aleją lip. Kolejnym argumentem było to, że janowskie strony słyną z tradycji pszczelarskich, dlatego obsadzenie lipami to inwestycja w przyszłość, bo na kwitnących drzewach pszczoły będą miały wyśmienity pożytek miodny – podkreśla proboszcz. W inicjatywę włączyło się Nadleśnictwo Janów Lubelski, fundując sadzonki oraz miejscowe koła pszczelarskie, które zaangażowały się w samo sadzenie drzewek. – Lipa to niezwykle cenne drzewo. Podczas kwitnienia pszczoły znajdują w jej kwiatach cenny nektar, z którego powstaje miód, napar z suszonych kwiatów lipy jest naturalnym lekiem, a i spacer między kwitnącymi lipami jest niezapomniany ze względu na piękny zapach jaki wydzielają drzewa podczas kwitnienia. Stąd pomysł, aby w „Dniu Dobra” uczynić coś dla przyszłych pokoleń i posadzić aleję tych dobroczynnych drzew – wyjaśnił ks. Tomasz Lis, proboszcz. W akcji sadzenia drzew wzięło udział kilkanaście osób. Nad właściwą technologią sadzenia czuwali pracownicy nadleśnictwa. Sadzonki zabezpieczono także przed szkodnikami i płową zwierzyną. – Mamy nadzieję, że już za kilka lat nasze rodziny pszczele będą miały tutaj obfity pożytek podczas kwitnienia lip. Miód uzyskiwany z kwiatu lipy ma właściwości lecznicze i charakteryzuje się bardzo subtelnym smakiem – podkreślał jeden z pszczelarzy. – Takie zagospodarowanie placu, gdzie odbywała się koronacja obrazu Matki Bożej Janowskiej jest bardzo trafnym pomysłem, bo pozwoli to w przyszłości zorganizować tutaj jakieś imprezy plenerowe – dodawali parafianie. Wokół placu zasadzono 70 sadzonek lipy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kawiarenka dla Seniora

Była to kolejna parafialna inicjatywa w „Dniu Dobra”. – Na wspólne spotkanie zaprosiliśmy seniorów, osoby starsze, naszych kochanych dziadków i babcie. Młodzi wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas działającego przy Zespole Szkół im. Wincentego Witosa zatroszczyli się o przygotowanie oprawy artystycznej i kulinarnej spotkania, które miało mieć charakter integracyjny, ale także chcieliśmy połączyć czas wspomnień osób starszych z entuzjazmem, który charakteryzuje młodych. Myślę, że wspólnie spędzony czas był niezwykle cenny dla jednych i dla drugich – powiedział ks. Ireneusz Rząsa, wikariusz odpowiedzialny za organizację „Kawiarenki dla Seniora”. Spotkanie rozpoczęło się od zawiązania wspólnoty i powitania szanownych gości, czyli seniorów. Następnie przed zebranymi wystąpił Dziecięcy Zespół Taneczny pod kierunkiem Edyty Biały. Kolejnym elementem spotkania był program satyryczny przygotowany przez uczniów z janowskiego „Witosa”, którzy w humorze przedstawili blaski i cienie życia seniora. Podczas spotkania nie zabrakło czasu na słodki poczęstunek. Obecni na spotkaniu goście mogli zakosztować pysznych wypieków z Piekarni „Bochen”. Kolejnym elementem spotkania było wspólne śpiewanie piosenek dawnych i biesiadnych. Śpiew animowali wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas przy Zespole Szkół im. Wincentego Witosa. – Takie spotkania są nam bardzo potrzebne, czujemy się docenieni i dowartościowani, mimo upływających lat. Miło, że młodzi o nas pamiętają. Dziękujemy za to spotkanie i mamy nadzieję, że ono stanie się początkiem takich inicjatyw – podkreślał jeden z uczestników. – Cieszę się, że mogliśmy uczynić takie obopólne dobro. Seniorzy są wdzięczni za taką formę spotkania, a młodzi uczą się bycia dla innych, dania czegoś, co mają najcenniejsze, czyli swojego czasu i talentów. To wspaniała i praktyczna lekcja miłości bliźniego – podsumował ks. Ireneusz Rząsa.

Od serca do serca

To tytuł koncertu charytatywnego jaki zorganizowali ks. Tomasz Kopeć, wikariusz oraz siostra księdza Tomasza, ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej wraz z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim. – Na naszą propozycję uczniowie odpowiedzieli bardzo pozytywnie oferując pomoc, ale także sam udział w koncercie. W ramach koncertu wytypowane osoby oraz zespoły przygotowywały konkretne utwory o Bożym Miłosierdziu, pomocy potrzebującym oraz samej idei „bycia dla innych”, a także utwory muzyki dowolnej i klasycznej. Koncert był swego rodzaju finałem akcji, podczas której przez tydzień uczniowie I LO zbierali przybory szkolne dla podopiecznych janowskiego domu dziecka – wyjaśnił ks. Tomasz Kopeć, współorganizator akcji. Do specjalnego kosza ustawionego w szkole zbierano zeszyty, kredki, długopisy, zestawy przyborów szkolnych itp. które trafiły do Placówki Opiekuńczo-wychowawczej „Promyk” i „Słoneczny dom” w Janowie Lubelskim. – To świetna inicjatywa, dzięki której nasi podopieczni czują się dowartościowani i zauważeni. Przybory bardzo się przydadzą, bo są potrzebne do nauki, ale i rozwijania zdolności – podkreśliła Anna Pecka, dyrektor placówki. Koncert wieńczący akcję charytatywną odbył się w Janowskim Domu Kultury, gdzie młodzi artyści prezentowali przygotowane utwory przed zgromadzoną publicznością. Na scenie wystąpiło 36 osób. – Jestem bardzo wdzięczny młodzieży, która włączyła się w zbiórkę oraz tej, która wystąpiła na scenie. Dzięki wspólnym wysiłkom mogliśmy otworzyć nasze serca na potrzebujących. Dodam, że to już kolejny koncert dobroczynny w naszej szkole. W okresie Bożego Narodzenia odbył się koncert charytatywny na rzecz podopiecznych oddziału dziecięcego janowskiego szpitala – dodał ks. Tomasz Kopeć. Podczas kwesty zebrano wiele artykułów szkolnych, które trafiły do janowskiej placówki opiekuńczo-wychowawczej.

2022-05-02 11:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień Dobra w Zielonej Górze

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

Dzień Dobra

Archiwum diecezjalnej Caritas

W parafii Matki Bożej w Zielonej Górze rozpoczął się Dzień Dobra, organizowany przez diecezjalną Caritas

W parafii Matki Bożej w Zielonej Górze rozpoczął się Dzień Dobra, organizowany przez diecezjalną Caritas

W parafii Matki Bożej Częstochowskiej 16 kwietnia w Zielonej Górze odbył się Dzień Dobra.

Przypadająca 16 kwietnia Niedziela Miłosierdzia Bożego to święto patronalne Caritas. W tym roku po raz kolejny była ona obchodzona jako Dzień Dobra. - Nasza diecezjalna Caritas włącza się w ogólnopolskie obchody Dnia Dobra. Organizowane w tym dniu pikniki, warsztaty, pokazy, biegi i koncerty, będą okazją, aby pokazać, jak dużo dobra dzięki wolontariuszom Caritas wydarza się na co dzień, a także podziękować wszystkim tym, którzy wspierają dzieła Caritas. Przy organizacji wydarzenia pomagają nam wolontariusze Szkolnych Kół Caritas wraz ze swoimi opiekunami – mówi Dominika Łapucha z caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Ukraina/ 34 osoby zginęły w rosyjskim ataku rakietowym na Sumy

2025-04-13 18:54

[ TEMATY ]

Niedziela Palmowa

atak rakietowy

Sumy

34 osoby

PAP/EPA

Rosyjski atak rakietowy na Sumy

Rosyjski atak rakietowy na Sumy

Co najmniej 34 osoby zginęły, a 117 zostało rannych w Niedzielę Palmową w rosyjskim ataku rakietowym na Sumy na północnym wschodzie Ukrainy. Wojska rosyjskie zaatakowały centrum miasta dwoma rakietami balistycznymi z głowicami kasetowymi. Uderzenie potępili przywódcy m.in. Polski, Unii Europejskiej, Francji, W. Brytanii, Niemiec i Włoch.

Pociski spadły na centrum miasta około godz. 10.15 (godz. 9.15 w Polsce), gdy ludzie m.in. wracali bądź udawali się do cerkwi z okazji Niedzieli Palmowej lub spacerowali po bulwarze w centralnej części miasta.
CZYTAJ DALEJ

„Monarchia polska” – monumentalne dzieło prof. Grzegorza Kucharczyka na Millennium Królestwa Polskiego!

2025-04-14 12:29

[ TEMATY ]

historia

książka

Polska

Polska

Biały Kruk

monarchia

mat. prasowy

„Nic tak nie wyraża wolności Polski jak monarchia i korona” – pisze znakomity historyk i poczytny autor prof. Grzegorz Kucharczyk w swojej najnowszej książce pt. „Monarchia polska” (wyd. Biały Kruk). Starannie wydana, bogato ilustrowana lektura – pamiątka wielkiego millennium Korony Polskiej, stanowi nieocenione źródło wiedzy, siły i inspiracji dla narodu polskiego, by w czasach wszechogarniającego zamętu odnaleźć determinację, wzmocnić ducha walki i przypomnieć nam o tym, co najcenniejsze.

Nie byłoby królestwa w Polsce, gdyby nie chrzest Mieszka I oraz ustanowienie w 1000 roku hierarchicznego ładu polskiego Kościoła – pisze prof. Grzegorz Kucharczyk. Zjednoczenie ziem polskich pod berłem królewskim przez Bolesława Chrobrego w roku 1025 było dowodem wielkości państwa oraz jego suwerenności. Od początków nasi władcy, tak samo jak ich poddani, zorientowani byli na współpracę z papieskim Rzymem, a rola Kościoła jako gwaranta nie tylko szerzenia i pogłębiania nauki ewangelicznej, ale także jedności narodowej nigdy nie była podważana. Aż do czasów komunistycznych i do dnia dzisiejszego, kiedy władza oświadcza wprost, że będzie katolików „opiłowywać”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję