Reklama

Niedziela plus

Katowice

Mikołów zakwitł muzyką

Już po raz 30. wiosna w Mikołowie zakwitła cudownymi dźwiękami, a świątynie zamieniły się w sale koncertowe.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wszystko za sprawą Mikołowskich Dni Muzyki – wydarzenia, które od ponad 30 lat daje mieszkańcom szansę na kontakt ze sztuką w najlepszym wydaniu. Festiwal, który odbywał się pod patronatem honorowym metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, powrócił po 2-letniej pandemicznej przerwie w wielkim stylu – w ciągu 3 tygodni, od 23 kwietnia do 14 maja, odbyło się aż czternaście zróżnicowanych koncertów, na które ściągali melomani z całego województwa.

Trzydziestolecie festiwalu to niejedyny jubileusz. Tegoroczna edycja przypadła w roku 800-lecia Mikołowa i 200. rocznicy wydania Ballad i romansów Adama Mickiewicza, czyli początku polskiego romantyzmu. Cztery koncerty postanowiono połączyć z recytacją poezji narodowego wieszcza przez aktorów młodego pokolenia. Wybrzmiały ballady takie jak: Romantyczność, Świteź, Świtezianka, To lubię i Lilije, ale także pieśni wybitnych kompozytorów epoki romantyzmu i późniejszych, skomponowane do słów wielkich romantyków. Organizacja koncertów była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Ballady i romanse”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Choć zasadniczo koncerty odbywały się w świątyniach, melomanów zaproszono także do Miejskiego Domu Kultury, gdzie popis folkowych brzmień dała grupa Etnos Ensemble, oraz do Śląskiego Ogrodu Botanicznego, gdzie dźwięki instrumentów Koncertowej Orkiestry Dętej Power of Winds mieszały się ze śpiewem ptaków, a majowa zieleń i rozkwitłe kwiaty stanowiły niesamowite tło koncertu, który był hołdem dla Zbigniewa Wodeckiego.

Koncerty inauguracyjny i finałowy odbyły się w stanowiącej serce miasta bazylice św. Wojciecha. Kompozycje Mozarta, Schuberta, Beethovena, Knippera i Griega zagrały Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus i Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. Bazylika była także miejscem recitali organowych – na największych zabytkowych organach na Górnym Śląsku, zbudowanych w 1862 r. przez Johanna M.V. Haasa, grali wirtuozi tego instrumentu z Włoch, Czech i Belgii.

Przejmujący charakter miał koncert mikołowskiego Chóru Harmonia, który wraz z orkiestrą i solistami wykonał w kościele św. Antoniego Requiem d-moll Gabriela Fauré oraz Modlitwę o pokój Norberta Blachy, zaśpiewaną po polsku i po ukraińsku.

Dwa koncerty odbyły się także w ewangelickim kościele św. Jana – austriacka grupa Unicorn Ensemble na historycznych instrumentach prezentowała muzykę średniowieczną i wczesnorenesansową, zaś Chór Synagogi Pod Białym Bocianem z Wrocławia zaśpiewał modlitewne pieśni żydowskie – Muzykę zamordowanych synagog.

2022-05-17 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śladami Mistrza z Nazaretu

Niedziela Plus 13/2026, str. II

[ TEMATY ]

Katowice

M. Lubecka/Foto Lubecki

Chwalebne Misterium Męki Pańskiej to żywa katecheza, istota chrześcijaństwa – podkreśla ks. kan. dr Mirosław Godziek, proboszcz Parafii Imienia Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich.

Współcześnie misterium odbywa się w plenerze Kalwarii Piekarskiej, czyli na prawie 10 hektarach, gdzie znajduje się 46 kaplic, w tym 15 kaplic różańcowych, 17 kaplic pasyjnych połączonych z obchodami kalwaryjskimi (m.in. pałace: Piłata, Annasza, Kajfasza i Heroda) i 14 kaplic drogi krzyżowej. Misterium jest jednym z największych tego typu wydarzeń pasyjnych w Polsce. Stanowi połączenie inscenizacji, modlitwy i elementów liturgicznych. Tradycja jego przedstawiania sięga 1900 r. Zostało reaktywowane w 2015 r. Pokazuje sceny od wjazdu Jezusa do Jerozolimy (Niedziela Palmowa), przez wieczerzę Pańską, drogę krzyżową i śmierć na Golgocie (Wielki Piątek) do Zmartwychwstania w poranek wielkanocny.
CZYTAJ DALEJ

Uroczystość święceń biskupich ks. Przemysława Szulca

2026-06-27 11:02

[ TEMATY ]

uroczystość

święcenia biskupie

ks. Przemysław Szulc

Diecezja pelplińska

Święcenia biskupie

Święcenia biskupie

W sobotę, 27 czerwca 2026 roku, w uroczystość Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Kościół Pelpliński przeżywa doniosłe wydarzenie. O godzinie 11.00 w bazylice katedralnej w Pelplinie odbyły się święcenia biskupie ks. kan. dr. Przemysława Szulca, mianowanego przez Ojca Świętego Leona XIV biskupem pomocniczym tej diecezji.

Głównym konsekratorem nowego pasterza był biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Jako współkonsekratorzy posługiwali: nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi oraz metropolita szczecińsko-kamieński abp Wiesław Śmigiel.
CZYTAJ DALEJ

Nie wiesz co robić w wakacje? Zobacz, gdzie i jak będzie się bawić młodzież katolicka

Blisko 120 tys. młodych weźmie udział w wydarzeniach ewangelizacyjnych, nie liczących tych, którzy pójdą na pielgrzymki - powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk. W czasie wakacji odbędą się m.in. Jezuickie Dni Młodzieży, Paradiso czy Festiwal Życia w Kokotku.

W okresie wakacyjnym duszpasterstwa diecezjalne i zakonne przygotowały dla młodych szereg propozycji w różnych częściach kraju.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję