Reklama

Niedziela Rzeszowska

Jubileusz 30-lecia diecezji rzeszowskiej

Wieś dwóch parafii

Łukawiec położony jest niedaleko Rzeszowa. To wieś z wielowiekowym rodowodem.

Niedziela rzeszowska 21/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii w Łukawcu Dolnym

Elewacja kościoła w Łukawcu

Elewacja kościoła w Łukawcu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Miejscowość rozciąga się na przestrzeni blisko 9 km. Duża odległość od świątyni sprawiła, że w 1978 r. powstała tu parafia Miłosierdzia Bożego, 23 lata później erygowano parafię w dolnej części wsi.

Historia

Malowniczy Łukawiec położony jest wzdłuż prawego brzegu Wisłoka przy drodze z Trzebowniska przez Terliczkę do Czarnej k/Łańcuta. Łukawiec został ulokowany przed 1409 r. przez Jana Feliksa Rzeszowskiego. Wcześniej była to wieś królewska. Przed wiekami Łukawiec należał do parafii w Rzeszowie-Staromieściu. W 1409 r., a więc na rok przed bitwą pod Grunwaldem, został przyłączony do parafii w Łące.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 1978 r. w górnej części Łukawca powstała parafia Miłosierdzia Bożego. Dolna część miejscowości nadal należała do parafii w Łące. Znaczny dystans dzielący tę część miejscowości od świątyni parafialnej utrudniał jej mieszkańcom udział w nabożeństwach. Toteż w latach osiemdziesiątych XX wieku ówczesny proboszcz w Łące ks. Władysław Kopociński wyszedł z inicjatywą budowy w Łukawcu kościoła dojazdowego. Zamiar ten oficjalnie ogłosił 19 sierpnia 1984 r. Inicjatywa proboszcza spotkała się z życzliwym przyjęciem wśród parafian, a wkrótce przy pomocy członków Komitetu Budowy Kaplicy rozpoczęto jej realizację. Budowę kościoła według projektu architekta Romana Orlewskiego i konstruktora Władysława Jagiełły rozpoczęto w październiku 1985 r.

Reklama

Kilka miesięcy później, 22 czerwca 1986 r., bp Ignacy Tokarczuk, ówczesny biskup przemyski, dokonał poświęcenia kamienia węgielnego. Dalsze prace budowlane zajęły jeszcze kilka lat. 19 czerwca 1989 r., ku radości wspólnoty, bp Ignacy Tokarczuk poświęcił świątynię, nadając jej wezwanie Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Kościół wzniesiono dzięki zaangażowaniu i ofiarom całej parafii w Łące, a zwłaszcza dzięki pracy i nakładom własnym mieszkańców Łukawca Dolnego. Przez kilkanaście lat świątynia służyła jako kościół filialny parafii Łąka. Mieszkańcy jednak pragnęli mieć także parafię w Łukawcu Dolnym. Biskup Kazimierz Górny, widząc zaangażowanie wiernych, 18 sierpnia 2001 r. erygował w Łukawcu Dolnym parafię, nadając jej wezwanie Świętych Piotra i Pawła, takie samo jak wezwanie świątyni.

Architektura

Jednonawowa świątynia ma kształt namiotu z ciekawie przełamaną bryłą. W nastawie ołtarza głównego umieszczono płaskorzeźby postaci patronów. Zbudowano także zaplecze duszpasterskie dla prowadzenia katechezy, a także dla działalności grup i stowarzyszeń.

Księża

Wielkie zasługi dla powstania parafii w Łukawcu Dolnym ma śp. ks. Władysław Kopociński, długoletni proboszcz parafii w Łące (1974-2002). To dzięki jego zaangażowaniu i wszechstronnej pomocy było możliwe wybudowanie tej świątyni.

Pierwszym proboszczem parafii został ks. Jerzy Kowal, który pełni tę funkcję do dziś. Proboszcz podjął się organizowania parafii, zakładania grup duszpasterskich oraz organizacji katolickich. Dba również o duszpasterstwo parafialne. Ksiądz Kowal zbudował plebanię i kontynuuje prace upiększające w świątyni.

Powołania

Z parafii pochodzi dwóch księży: ks. Wojciech Miś, pracujący w archidiecezji przemyskiej i ks. Wojciech Dragan, który pracuje w diecezji rzeszowskiej.

Duszpasterstwo

W parafii prężnie działa Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Liturgiczna Służba Ołtarza, dziewczęca Służba Maryjna, schola parafialna oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie. Mieszkańcy angażują się w działalność Parafialnego Zespołu Caritas, Rady Duszpasterskiej, Róż Różańcowych. Ostatnio powstały dwie nowe grupy: Grupa Misyjna i Wspólnota Intronizacyjna. Co kwartał wydawana jest gazetka parafialna Opoka.

2022-05-17 08:34

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zbudowana na Słowie i pracy

Niedziela częstochowska 21/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Karol Porwich/Niedziela

Proboszcz ks. Tomasz Nowak

Proboszcz ks. Tomasz Nowak

Chodząc po ulicach Zawiercia, doświadczam ogromnej ludzkiej życzliwości – mówi ks. Tomasz Nowak, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki.

W historii tej placówki znamienna jest data 13 czerwca 1985 r. Wtedy ks. Kazimierz Bednarski otrzymał propozycję utworzenie nowej parafii na terenie Zawiercia. Efektem jego ewangelicznego fiat jest obecna świątynia i wspólnota licząca ok. 7 tys. wiernych. Od trzech lat duszpasterzuje jej ks. Tomasz Nowak, który w latach 90. był w parafii wikariuszem. – To był bardzo dynamiczny moment w dziejach parafii. Kościół był już wybudowany, a ja szczęśliwie doczekałem jego konsekracji – wspomina.
CZYTAJ DALEJ

Papież wręczy paliusze trzem polskim metropolitom

2026-06-22 11:36

[ TEMATY ]

Watykan

paliusz

BP KEP

Jak informuje Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, Ojciec Święty Leon XIV pobłogosławi paliusze i nałoży je nowym metropolitom z całego świata. Wśród nich będą trzej metropolici z Polski: kard. Konrad Krajewski - metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś - metropolita krakowski i abp Andrzej Przybylski - metropolita katowicki.

CZYTAJ DALEJ

To było spontaniczne spotkanie

2026-06-22 16:59

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Joanna Popławska

Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Po zakończeniu czuwania modlitewnego w solidarności z osobami zranionymi w Kościele, które odbyło się w kaplicy ojców dominikanów przy ul. Zielonej w Łodzi, kard. Konrad Krajewski wraz z ks. Hieronimem Wróblewskim, sekretarzem metropolity łódzkiego, niespodziewanie odwiedzili wspólnotę kobiet OlaBoga.

W tym samym czasie uczestniczki wspólnoty miały swoje spotkanie formacyjne w jednej z sal przy kaplicy dominikanów. Wizyta kardynała była całkowicie spontaniczna i stała się dla kobiet miłym zaskoczeniem. Spotkanie przebiegało w ciepłej, rodzinnej i bardzo swobodnej atmosferze. Przy herbacie i cieście kard. Krajewski rozmawiał z uczestniczkami o ich wierze, codzienności oraz działalności wspólnoty.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję