Reklama

Niedziela Kielecka

Ołtarz oznacza Chrystusa

W Kościele jesteśmy dla świata, aby go leczyć naszą ufną modlitwą i otulać go w jego niedostatkach miłością, prawdą i nadzieją i pokojem – mówił bp Jan Piotrowski w parafii Ducha Świętego w Kielcach w 35. rocznicę jej istnienia.

Niedziela kielecka 25/2022, str. I

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

K.D.

Obrzęd namaszczenia ołtarza

Obrzęd namaszczenia ołtarza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego 5 czerwca bp Jan Piotrowski dokonał poświęcenia kościoła Ducha Świętego w Kielcach. W homilii bp Jan podkreślał, że „ten kościół od dziś przez uroczyste poświęcenie będzie wyłącznym miejscem oddawania czci Bogu”.

Do źródła miłości i prawdy

Mówiąc o symbolice obrzędu namaszczenia ołtarza powiedział, że „jest najważniejszym miejscem w świątyni. On oznacza Chrystusa, który jest kamieniem węgielnym swojego Kościoła. Na ołtarzu, jak na skale Golgoty, składana jest paschalna ofiara Ciała i Krwi Zbawiciela”. Tłumaczył, na czym ma polegać rozwijanie w sobie życia wiary. – To znaczy żyć Chrystusem w każdych okolicznościach, będąc otwartym na działanie Ducha Świętego. On bowiem jest naszą pamięcią o Bogu, który w Jezusie Chrystusie objawia swoją miłość – mówił. – Pozwólmy więc, aby Duch Święty był naszym nauczycielem i życiowym przewodnikiem. On prowadzi człowieka do źródła miłości i prawdy. Niech On nas napełnia swoim światłem, leczy serca rany, rozgrzewa twarde serca i daje szczęście bez miary – nauczał biskup. Podkreślał również rolę kościołów i kaplic, które „nie są miejscem spisku przeciw światu ani miejscem, aby się w nich ukrywać”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Najcenniejsze kamienie

Historię parafii na os. „Na Stoku” przybliżył ks. proboszcz Marek Czarnota. Powstała ona dekretem bp. Stanisława Szymeckiego 20 grudnia 1986 r. dla blisko 12 tys. jego mieszkańców.

Reklama

Szybko zorganizowano katechezę i wzniesiono kaplicę. Budowę kościoła rozpoczęła się w 1994 r. z inicjatywy śp. ks. Józefa Dońca. Pomagał mu Społeczny Komitet Budowy kościoła, który wybrał projekt architektów Jacka i Tomasza Kwiecińskich. Większość prac wykonywali sami parafianie społecznie, a ich ofiarność pozwoliła przezwyciężyć trudności. Prace we wnętrzu, związane z wyposażeniem kościoła prowadził już ks. kan. Marek Czarnota, proboszcz od 12 lat. Wyraził on wdzięczność budowniczym, architektom, projektantom i ofiarodawcom, kapłanom, dobrodziejom, parafianom oraz Wspólnocie Sióstr Służek Maryi Niepokalanej, którzy przez długie lata pracowali i tworzyli ten kościół. – Wkład i życie ich wszystkich kryje się za widzialnym wymiarem tej świątyni i to są jej żywe i najcenniejsze kamienie – powiedział.

W poświęconym ołtarzu złożone zostały relikwie męczenników z Pariacoto – bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego.

Podczas Mszy św. zabrzmiała skomponowana na tę uroczystość pieśń „Kamień węgielny” ze słowami ks. Jana Kaczmarka w wykonaniu artystów: Renaty Drozd – sopran, Adriana Janusa – baryton, Pawła Łukowca – organy i chóru Adoramus pod jego dyrekcją.

Duchowe przygotowanie do uroczystości stanowiły tygodniowe wieczorne spotkania lectio divina „Biblijne obrazy Kościoła”, które prowadził ks. dr hab. Tomasz Siemieniec.

Radość ze świątyni

W rozmowie z „Niedzielą” inżynier Danuta Zabielska powiedziała: – Uroczystość poświęcenia kościoła jest dla mnie wyjątkowym dniem. Zwieńczeniem wielu lat pracy, trudu wielu osób i całej parafii, która razem z budową naszej świątyni jednoczyła się i wzrastała duchowo. Wierzymy, że Duch Święty nas wspierał i nadal prowadzi. Czasy były trudne, jednak kościół był bardzo potrzebny. Jesteśmy wdzięczni budowniczemu kościoła śp. ks. prob. Dońcowi, który podjął się dzieła i doprowadził do powstania świątyni. Ks. Marek Czarnota pracujący jako proboszcz od 12 lat w parafii przy wsparciu specjalistów, architektów, budowniczych zajął się ukończeniem wnętrza i wystrojem. Dziś możemy się cieszyć z tej pięknej świątyni. Razem z innymi parafianami działałam wiele lat w Społecznym Komitecie Budowy Kościoła, dzieląc się swoim doświadczeniem i wiedzą jako inżynier. Do pracy były wyznaczane bloki i ludzie chętnie przychodzili, aby pomóc w budowie, porządkowaniu terenu. Była wielka mobilizacja. Parafianie dołożyli również starań aby zagospodarować plac wokół kościoła. Najbardziej cieszy nas to, że parafia rozwija się duchowo, że jest tak wiele wspólnot, które otaczają parafian, chorych, rodziny i zmarłych modlitwą. Jest m.in. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich działające od wielu lat, liczne koła różańcowe, Apostolstwo Pomocy Duszom w Czyśćcu Cierpiącym, wspólnota „W Imię Jezusa” i inne . Ta modlitwa jednoczy nas.

2022-06-14 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krajno dziękuje za stulecie parafii

Niedziela kielecka 47/2020, str. I

[ TEMATY ]

100‑lecie

Jubileusz parafii

Ks. M. Glin

Kościół pw. Chrystusa Króla w Krajnie

Kościół pw. Chrystusa Króla w Krajnie

Jubileusz odbędzie się 22 listopada w uroczystość Chrystusa Króla, kiedy przypada odpust parafialny. Mszy św. będzie przewodniczył bp Jan Piotrowski.

W dobrym przeżyciu roku jubileuszowego pomaga peregrynacja Obrazu Jezusa Miłosiernego, która jest okazją do wspólnej modlitwy w rodzinach. W kościele odbywają się także cykliczne nabożeństwa dedykowane różnym świętym z adoracją Najświętszego Sakramentu. Katechezy koncentrują się wokół życia i charyzmatów świętych i błogosławionych, których relikwie zostały sprowadzone do parafii. Chodzi o rozbudzenie autentycznego kultu tych świętych wśród mieszkańców, których życie może być wciąż wzorem i inspiracją. O owoce jubileuszu modlili się również uczestnicy pielgrzymek parafialnych do Włoch, Ziemi Świętej, Medjugorie oraz Fatimy, skąd przywieźli ufundowaną przez nich figurę Matki Bożej Fatimskiej.
CZYTAJ DALEJ

Atak w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju; cztery osoby poszkodowane

2026-06-25 21:18

[ TEMATY ]

szpital

atak

Adobe Stock

Do ataku z użyciem ostrego narzędzia doszło w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Jastrzębiu-Zdroju w czwartek. Rzeczniczka szpitala Marcelina Twardowska poinformowała o czterech osobach poszkodowanych. Napastnik został zatrzymany.

– Cztery osoby zostały poszkodowane: lekarz, pielęgniarka i dwie pacjentki – powiedziała Marcelina Twardowska. Zaznaczyła, że według wstępnych informacji ich życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
CZYTAJ DALEJ

Lwów: władze regionu podkreśliły znaczenie pielgrzymki Jana Pawła II w 2001 roku

2026-06-25 18:08

[ TEMATY ]

Lwów

św. Jan Paweł II

#Pielgrzymka

Vatican Media

24 czerwca w siedzibie Rady Obwodowej we Lwowie odbyła się uroczystość upamiętniająca historyczną wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II na Ukrainie w 2001 roku. W wydarzeniu uczestniczyli arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich, duchowni, reprezentanci władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, naukowcy, artyści oraz działacze społeczni.

Jak informuje Archidiecezja Lwowska, uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego Ukrainy. Następnie uczestnicy uczcili minutą ciszy pamięć poległych obrońców Ukrainy oraz odmówili wspólną modlitwę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję