Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Muzyczna uczta

To było wielkie święto muzyki. 26 czerwca w bazylice św. Andrzeja w Olkuszu odbył się I Zlot chórów diecezji sosnowieckiej.

Niedziela sosnowiecka 28/2022, str. III

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Chór Lutnia

Piotr Lorenc/Niedziela

Chór Lutnia z parafii Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu

Chór Lutnia z parafii Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początkowo w zlocie miało uczestniczyć 7 chór, ostatecznie wzięło w nim udział 5 zespołów. Pomysł zorganizowania zlotu wyszedł od ks. Mieczysława Miarki, proboszcza olkuskiej parafii. – Zaproponowałem ks. Robertowi Żwirkowi – diecezjalnemu duszpasterzowi organistów, który nomen omen prowadzi w naszej parafii chór – by w ramach 30. rocznicy powstania naszej diecezji, zorganizować zlot chórzystów. Pomysł ten bardzo mu się spodobał i od razu przystąpił do realizacji – powiedział ks. Mieczysław Miarka.

– Zaproszenia do udziału w zlocie wysłałem do wszystkich 16 chórów, które działają w naszej diecezji. Udział w zlocie potwierdziło 7 chórów, ostatecznie przybyło 5. Jak na pierwszy raz to zupełnie przyzwoita frekwencja – podkreślił ks. Robert Żwirek. I zapowiedział, że wydarzenie znajdzie kontynuację w następnych latach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

I tak 26 czerwca w olkuskiej bazylice zaprezentowały się następujące zespoły: chór Lutnia z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu pod dyrekcją Pawła Kocha, chór Angelus z sanktuarium św. Antoniego Padewskiego z Dąbrowy Górniczej-Gołonoga pod dyrekcją Tadeusza Barylskiego, Męski Chór Parafialny z bazyliki mniejszej św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu pod dyrekcją Jana Kućmierczyka, chór Cantamus Domino z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie pod dyrekcją Małgorzaty Kostki i chór Cantores Minores Basilica Sancti Andreae z parafii św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu pod dyrekcją ks. Roberta Żwirka.

Poszczególne chóry zaprezentowały dwa dowolnie wybrane utwory o charakterze religijnym, a następnie wspólnie zaśpiewały „Modlitwę o pokój” w intencji ustania wojny na Ukrainie. Później wspólne śpiewanie przeniosło się na olkuski Rynek, gdzie członkowie chórów śpiewali wspólnie pieśni patriotyczne: „Pieśń Konfederatów Barskich”, „Czerwone Maki na Monte Cassino” oraz „Rotę”.

Tak duża liczba chórzystów była także okazją do tego, aby zaprezentować przybyłym gościom krótką historię bazyliki. Z tej sposobności skorzystał ks. Mieczysław Miarka. – Najcenniejszym zabytkiem olkuskiej bazyliki jest gotycki poliptyk z końca XV wieku, jeden z czterech takich ołtarzy w całej Polsce. Ponadto warto zwrócić uwagę na renesansowy ołtarz z początku XVII wieku z obrazem św. Andrzeja Apostoła – patrona kościoła. Kolejnym niezwykłym zabytkiem są późnorenesansowe organy, których budowę rozpoczął w 1611 r. wybitny organomistrz Hans Hummel. Warto podkreślić, że olkuskie organy, jako jedne z nielicznych w Europie zachowały do dziś oryginalny mechanizm i znaczną część piszczałek. W bazylice można oglądać również cenne zabytki, jak np. półtorametrowej wysokości pochodzący z XVII wieku srebrny krzyż gwarków. Wnętrze kościoła zdobią nagrobki mieszczan z charakterystycznymi gmerkami i gotyckie stalle – powiedział ks. proboszcz.

Jako pierwszy wystąpił, najstarszy w gronie, chór Lutnia z Sosnowca. Lutnię założył w 1904 r. ks. Roch Milbert, budowniczy i pierwszy proboszcz parafii przy sosnowieckiej katedrze. Chór przetrwał dwie wojny światowe i okres PRL. – Początkowo śpiewało w nim 23 młodzieńców. Na przestrzeni lat chór ulegał przeobrażeniom. Dziś śpiewają w nim kobiety i mężczyźni, ludzie młodzi i dojrzali. Obecnie prowadzi go Paweł Koch. Chór ma w swoim repertuarze ponad 200 pieśni na każdy okres roku kościelnego: kolędy, pieśni wielkopostne, pieśni wielkanocne, pieśni maryjne, pieśni eucharystyczne i okolicznościowe; ma też pieśni patriotyczne, śpiewane w czasie uroczystości religijno-patriotycznych. Od trzydziestu lat chórzyści śpiewają ubrani w jednolite, galowe stroje. Występują nie tylko w swojej parafii, lecz także bardzo często zapraszani są do wspólnot sąsiednich, aby ubogacać wydarzenia religijne.

2022-07-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zwykły-niezwykły Papież

W Poniedziałek Wielkanocny rankiem świat obiegła informacja, że zmarł papież Franciszek. Wierni, którzy dowiadywali się o tym w kościołach, z telewizji lub internetu, spontanicznie włączali się w modlitwę za Ojca Świętego.

Biskup sosnowiecki Artur Ważny już następnego dnia zaprosił księży, siostry zakonne i wiernych świeckich na Mszę św. w intencji zmarłego Papieża. Eucharystia została odprawiona 22 kwietnia o godz. 20 w bazylice katedralnej.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej. Kogo powołał na stanowiska kard. Grzegorz Ryś?

2026-06-23 09:02

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

- Chciałbym, żebyśmy wszyscy w tej sali teraz mieli oczy Izajasza. Żebyśmy widzieli Tego, którego tak po ludzku nie widać, który jest Najwyższy, który jest Święty – powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas wręczania nominacji księżom Archidiecezji Krakowskiej w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Spotkanie rozpoczęto od odczytania fragmentu Księgi Proroka Izajasza.
CZYTAJ DALEJ

Czym jest wiara? Odpowiada Jan Paweł II

2026-06-23 20:45

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wiara

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Wiara to przede wszystkim odpowiedź na wezwanie, od Tego, który jest godny zaufania, który przekonuje do wejścia na drogę wiary i po niej nas prowadzi – mówił Jan Paweł II w homilii na polskiej Mszy w Castel Gandolfo 10 sierpnia 1980 r. Zamieszczamy archiwalne nagranie wygłoszonych wówczas słów.

10 sierpnia 1980 r. do letniej rezydencji papieża w Castel Gandolfo przybyli kapłani, rocznikowi koledzy Jana Pawła II, oraz polska młodzież. Homilia była długą medytacją nad wiarą. Odwołując się do liturgicznego czytania z Listu do Hebrajczyków, Papież przyznał, że jest ona „poręką rzeczy, których się spodziewamy, dowodem rzeczywistości, której nie widzimy”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję