Reklama

Głos z Torunia

Idź i głoś

250 młodych ludzi, należących do duszpasterstw redemptorystowskich w 12 różnych krajach Europy, m.in. we Francji, Czechach, Słowacji, Hiszpanii, Irlandii, Portugalii, Włoszech, Niemczech i Albanii przez kilka wakacyjnych dni oblegało Toruń.

Niedziela toruńska 34/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Europejskie Spotkanie Młodych

Paulina Widlak

Młodzież z całej Europy jednoczyła się na wspólnej modlitwie

Młodzież z całej Europy jednoczyła się na wspólnej modlitwie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Europejskie Dni Młodzieży Redemptorystowskiej pod hasłem: „Go&Share – Idź i głoś” odbyły się w dniach 27-31 lipca w parafii św. Józefa w Toruniu.

Koncertowo

Wydarzenie zainaugurowała Msza św. pod przewodnictwem redemptorysty o. Janusza Soka, przełożonego Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. Liturgię uświetniła również ponad 60-osobowa Or_kiestra. Po Mszy św. odśpiewano Apel Jasnogórski, a następnie odbył się koncert uwielbieniowy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Całe spotkanie było poświęcone charyzmatowi redemptorystowskiemu, czyli głoszeniu Dobrej Nowiny, kerygmatowi i Kościołowi jako wspólnocie. Każdego dnia odbywały się modlitwy, Eucharystia, katechezy głoszone w grupach, dyskusje. Nie zabrakło również czasu na integrację.

Europa w kościołach

Głównym miejscem wydarzenia była parafia św. Józefa, ale młodzież odwiedziła także inne toruńskie świątynie. W czwartek odbyła się pielgrzymka różańcowa do katedry Świętych Janów, gdzie Eucharystii przewodniczył bp Wiesław Śmigiel. Zwieńczeniem czwartkowego dnia były wspólne tańce.

Reklama

Nie zapomniano także o wizycie w toruńskim sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji oraz w pobliskim Parku Pamięci czy kampusie Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. W sanktuarium wybrzmiała modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego w różnych językach, co było szczególnym doświadczeniem jedności wspólnotowej. Odbył się także Wieczór Miłosierdzia, podczas którego uczestnicy adorowali Jezusa w Najświętszym Sakramencie i mieli okazję do pojednania.

Kolejne dni wypełnione były modlitwą, ale także warsztatami medialnymi, podczas których poruszano temat, jak korzystać z mediów społecznościowych w ewangelizacji. Uczestnicy nauczyli się tańca celtyckiego, a wieczorem odbyła się prezentacja poszczególnych duszpasterstw redemptorystowskich Europy.

Wspomnień czas

Młodzi z toruńskiego duszpasterstwa redemptorystów bardzo owocnie wspominają ten czas. – Szczególnie wzruszającym momentem na tego typu wydarzeniach jest dla mnie modlitwa „Ojcze nasz”, kiedy każdy modli się w swoim języku tą jedną modlitwą, znaną każdemu na całym świecie. Jest to dla mnie piękny moment świadectwa, jak bardzo jesteśmy zjednoczeni w Chrystusie – opowiada Julia. – Podziwiam radość wielu narodowości, ich otwartość. Myślę, że powinniśmy się od nich uczyć pozytywnego nastawienia i prostoty w miłości do Boga i w codziennym życiu.

Paulina z toruńskiego duszpasterstwa Redemptorystów bardzo się cieszy, że jest częścią tej wielkiej redemptorystowskiej rodziny. – Razem z nią jestem posłana, aby nieść Chrystusa dalej. Myślę, że to był piękny czas dzielenia się wiarą, swoim świadectwem i wspólnym charyzmatem. Teraz tylko czas wyruszyć dalej i podzielić się wiarą z innymi.

– Tak się złożyło że poszedłem wieczorem do parafii św. Józefa na koncert Or_kiestry z okazji Europejskich Dni Młodzieży Redemptorystowskiej – wspomina Stefan. – Wchodząc, poczułem się, jakbym stanął przed chórem anielskim, który uwielbia Stwórcę. Już po pierwszych brzmieniach na twarzy pojawił się uśmiech. Pieśni uwielbienia poruszyły serce i nóżką tupałem do rytmu, lekko nucąc.

EDMR sprawiły radość wielu osobom, a następnym razem młodzież redemptorystowska spotka się w Dublinie.

2022-08-16 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Taizé Warszawa” już dziś

Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, Duszpasterstwo Akademickie DĄB oraz Taizé Warszawa zapraszają na wspólną ekumeniczną modlitwę.

Europejskie Spotkanie Młodych w stolicy odbędzie się 30 grudnia, o godz. 20.30 w kościele jezuitów przy ul. Rakowieckiej 61. Z powodu pandemii w sanktuarium może być tylko 80 osób, które zgłosiły swój udział poprzez specjalny formularz. Jednak dla wszystkich, chcących wspólnie się modlić, organizatorzy wydarzenia przygotowali transmisję on-line na: https://www.facebook.com/taizewarsaw
CZYTAJ DALEJ

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy św.

2026-06-23 16:28

[ TEMATY ]

kazanie

homilia

Adobe. Stock.pl

Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką. Niemniej jednak prawo kanoniczne przewiduje liczne możliwości poza Mszą św., w których świeccy mogą głosić Słowo Boże i je komentować.

Swoje stanowisko watykańska instytucja, zajmująca się m.in. troską o właściwe sprawowanie sakramentów i liturgii, oraz objaśnianie dotyczących ich przepisów, przypomina w związku z prośbą, dotyczącą Kościoła katolickiego w Niemczech.
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję