Reklama

Niedziela Lubelska

Święto plonów

W gminnych dożynkach w Żyrzynie wzięli udział mieszkańcy kilkunastu miejscowości.

Niedziela lubelska 35/2022, str. III

[ TEMATY ]

dożynki

Paweł Wysoki

Poświęcenie wieńców dożynkowych

Poświęcenie wieńców dożynkowych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielne popołudnie w parku nad stawem zgromadzili się mieszkańcy Bałtowa, Borysowa, Cezaryna, Jaworowa, Kośmina, Kotlin, Osin, Parafianki, Skrudek, Strzyżowic, Wilczanki, Woli Osińskiej, Zagród, Żerdzi i Żyrzyna, by wspólnie dziękować za plony i cieszyć się owocami pracy na roli.

– Dożynki to święto rolników i ogrodników, które wszystkim przypomina, że dzięki ciężkiej pracy na roli codziennie na naszych stołach znajduje się świeży bochen chleba. Dziękujemy za pracowitość i gospodarność, za mądrość i życzliwość naszych rolników, za kultywowanie pięknych tradycji – powiedział wójt Andrzej Bujek. Gospodarz gminy zwrócił uwagę, że tegoroczne lato nie było życzliwe dla rolników z powodu upałów i suszy, tym bardziej należy się im wdzięczność za ciężką pracę. Wszystkim życzył pomyślności i Bożego błogosławieństwa. – Do ołtarza przynieśliście wieńce dożynkowe i chleb upieczony w żyrzyńskiej piekarni, owoce ziemi i pracy rolników. Chleb to symbol urodzaju i dostatku, szacunku i oddania, nieodłączny element polskiej gościnności i dzielenia się z drugim człowiekiem – powiedział, gdy przyjmował bochen od starostów Aleksandry Barańskiej z Żerdzi i Andrzeja Palucha z Bałtowa. Wójt zapewnił, że będzie go sprawiedliwie dzielił; tak, by nikomu go nie zabrakło.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wraz z chlebem do ołtarza zostały przyniesione wieńce dożynkowe przygotowane przez mieszkańców gminy. Tradycyjne i nowoczesne, cieszyły oczy, a nade wszystko były znakiem wdzięczności i kultywowania staropolskich tradycji. Misternie uwite z kłosów zbóż, ozdobione kwiatami wieńce poświęcił proboszcz ks. Mirosław Sypuła. Przygotowały je gospodynie z Żyrzyna, Woli Osińskiej, Zagród, Kośmina, Borysowa i Wilczanki. Koła gospodyń wiejskich, a także druhowie z miejscowych ochotniczych drużyn straży pożarnej, lokalnych stowarzyszeń i koła łowieckiego, postarali się o piękne stoiska z rękodziełem i domowymi smakołykami. – Dożynki wieńczą trud pracy rolników. To piękne święto zapisane w naszej narodowej tradycji, forma podziękowania Bogu za chleb powszedni, a rolnikom za ciężką pracę. Chylimy czoła przed trudem i poświęceniem, z jakim uprawiacie ziemię, która jest naszym narodowym skarbem. Dzięki waszej pracowitości i hartowi ducha, Polacy mają zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe – powiedzieli z wdzięcznością goście dożynek. Wśród nich obecni byli m.in. Janusz Wawerski, przewodniczący rady powiatu puławskiego i doradca ministra Przemysława Czarnka, Leszek Kowalczyk, radny sejmiku wojewódzkiego i Michał Sieczka, doradca wojewody lubelskiego.

Święto plonów rozpoczęła uroczysta Msza św. Przy ołtarzu w parku nad stawami celebrowali ją proboszczowie ks. Mirosław Sypuła z Żyrzyna, ks. Paweł Jańczak z Parafianki i ks. Janusz Widelski z Osin. – Dożynki ukazują, jak trud rolniczy związany jest z ziemią, z porządkiem natury i Bożą obecnością w człowieku i w przyrodzie – powiedział w homilii ks. Jańczak. Kaznodzieja zaapelował o uszanowanie stworzonego przez Boga porządku i troskę o powierzony świat. – Jeśli człowiek uszanuje dzieło stworzenia, nie zniszczy przyrody i nadmiernie nie wyeksploatuje dóbr ziemi, będą one służyć ludzkości przed długi czas – powiedział. Wskazał też, że ziemia żyrzyńska, bogata w pola uprawne, lasy i piękno przyrody, jest miejscem pracy, ale i odpoczynku dla wielu gości, którzy z wdzięcznością podziwiają nieskażoną naturę. Wskazując na chleb, owoc współpracy człowieka z Bogiem, kapłan zaapelował o roztropne rozporządzanie żywnością; prosił by jej nie marnować, ale dzielić Boże dary pomiędzy potrzebujących. Wobec wojny na Ukrainie, która jest „spichlerzem świata”, poprosił o nieustanną modlitwę o pokój.

2022-08-23 11:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wieńczysz rok darami

Dożynki to czas dziękowania Panu Bogu za plony ziemi, spojrzenia na ludzki trud zdobywania codziennego chleba i refleksji nad wartością pracy. Tegoroczne dożynki archidiecezji przemyskiej odbyły się w Żurawicy.

Wieńce dożynkowe przywiezione do Żurawicy nawiązywały do symboli starochrześcijańskich. Nie tylko krzyż, ale i kotwica oraz hostia wykonane z tegorocznych zbóż wskazują na powiązanie darów, których Bóg nie szczędzi ludziom, z ciężką pracą ludzkich rąk. Trud i wysiłek związany ze zdobywaniem owoców ziemi to nie tylko praca mająca zaspokoić ludzki głód, ale także współpracowanie z Bogiem, Stworzycielem świata i Dawcą życia. Stąd uroczystości dożynkowe są świętem rolników, bo to oni trudzą się w pocie czoła, w pracę na roli wkładają całe swoje serce, ale także jak mało kto są świadomi, że plon nie zależy tylko od nich. Wpatrując się w niebo, wyczekują nie tylko odpowiedniej pogody, ale także uczą się pokory wobec Tego, który jest dawcą ożywczego deszczu i słońca potrzebnego do wzrostu.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja rzeszowska ma nowego biskupa koadiutora

2026-06-24 12:03

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Chudzio

BP KEP

Bp Krzysztof Chudzio

Bp Krzysztof Chudzio

Bp Krzysztof Chudzio, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, został mianowany biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej. Decyzję Ojca Świętego Leona XIV ogłosiła 24 czerwca 2026 roku Nuncjatura Apostolska w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Sięgamy głębiej, patrzymy dalej... 100 lat „Niedzieli”

2026-06-24 14:11

[ TEMATY ]

100‑lecie

100‑lecie "Niedzieli"

Niedziela TV

Tygodnik Katolicki „Niedziela” w bieżącym roku obchodzi setny jubileusz istnienia. Przypominamy najważniejsze wydarzenia i postaci związane z jego historią.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję