Reklama

Niedziela Sandomierska

Sandomierz

W szkole Chrystusa

W Wyższym Seminarium Duchownym rozpoczął się 202. rok akademicki.

Niedziela sandomierska 42/2022, str. III

[ TEMATY ]

Sandomierz

Wyższe Seminarium Duchowne

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Pierwszy rok nauki i formacji rozpoczyna sześciu alumnów

Pierwszy rok nauki i formacji rozpoczyna sześciu alumnów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii KUL oraz licznie przybyli kapłani. We wspólnej modlitwie uczestniczyli parlamentarzyści, władze samorządowe, przedstawiciele różnych instytucji, siostry zakonne, przełożeni wyższych uczelni kościelnych i świeckich oraz wierni.

Biskup Nitkiewicz nawiązał w homilii do Ewangelii, ponawiając pytanie uczonego w Piśmie św.: „Co mam uczynić, aby osiągnąć życie wieczne?” Kaznodzieja podkreślił, że formacja seminaryjna, podobnie jak życie każdego chrześcijanina, powinna mieć w centrum sprawę zbawienia. A ono idzie w parze z miłością. – W morzu zajęć i regulaminów łatwo jest się pogubić. Wszystko wydaje się istotne, z niczego nie można zrezygnować, każdą rzecz trzeba zrobić dobrze. Co jednak jest więc najważniejsze? Poznanie tej prawdy umożliwia skoncentrowanie wokół niej całej uwagi, żeby nie tracić siły na sprawy mniej istotne. Pan Jezus mówi nam, że najważniejsza jest miłość Boga, z której wynika miłość do bliźniego. Dlatego dobrze się stało, że rozpoczynając nowy rok akademicki spotykamy się najpierw w kaplicy, przy ołtarzu, na celebracji Eucharystii. Niech ona będzie zawsze miłującym sercem Seminarium. A ponieważ każdy z nas jest w jakimś sensie „potrzebujący”, służmy sobie nawzajem. Służmy w prawdzie, wielkodusznie, bez wykluczania kogokolwiek – powiedział biskup.

Dalsza część uroczystości odbyła się w budynku seminaryjnym. Przybyłych gości przywitał wicerektor seminarium ks. dr Paweł Lasek. Indeksy studentom pierwszego roku wręczył Dziekan Wydziału Teologii KUL ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka. W sandomierskim Seminarium Duchownym naukę i formację na pierwszym roku rozpoczęło sześciu alumnów. Wykład inauguracyjny pt. „Tajemnica duszpasterstwa w świetle prawa polskiego” wygłosił prof. dr hab. Czesław Kłak, prokurator Prokuratury Krajowej, Zastępca Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W swoim wystąpieniu prelegent odniósł się do przepisów prawa Polskiego, które w procesie sądowym uwzględniają tajemnicę spowiedzi i nie zwalniają z niej duchownego. Postulował również, aby w ten przepis włączone były wszystkie rozmowy duszpasterskie wiernych z kapłanem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-10-11 12:06

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowe miejsce modlitwy

Niedziela sandomierska 39/2022, str. II

[ TEMATY ]

Sandomierz

klaryski

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W kaplicy będą mogli modlić się też wierni

W kaplicy będą mogli modlić się też wierni

Biskup Krzysztof Nitkiewicz poświęcił kaplicę sióstr klarysek.

Napoczątku Mszy św. biskup ordynariusz dokonał pokropienia wodą święconą ołtarza oraz murów budowli, które jest znakiem oddania nowo wybudowanej świątyni Panu Bogu. W homilii bp Nitkiewicz mówił o ewangelicznej gorliwości sióstr klarysek mimo ich oddzielenia od świata klauzurą. – Wielu ludzi zwraca się do was w swoich potrzebach. Z doświadczenia wiem, że niektórzy widzą ratunek nie tyle w Bogu, ale w jego słudze, w księdzu lub siostrze, jakby była osobą nadzwyczajną, uzdrowicielem, super człowiekiem. Niezależnie od tego dobrze się dzieje, że nie odmawiacie nikomu pomocy, że się angażujecie duchowo w ludzkie problemy. Potrzeba jednak wielkiej pokory, a zarazem zdrowego rozsądku, żeby nie stanąć w miejscu Boga, gdyż wtedy wszystko runie. Pokora jest prawdą o Bogu i o nas samych. Setnik z dzisiejszej Ewangelii żyje w prawdzie i dlatego mówi do Pana Jezusa: „nie jestem godzien”. Powtarzamy te słowa codziennie podczas Mszy św. i powinniśmy według nich żyć – zachęcał biskup. Po kazaniu biskup ordynariusz odmówił specjalną modlitwę, po czym nastąpiło okadzenie ołtarza oraz wnętrza świątyni, jako miejsca, wznoszenia przez wiernych swoich modlitw do Boga. Następnie pobłogosławił tabernakulum, gdzie przechowywany jest sakrament Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa. Obrzęd zakończył się nakryciem ołtarza, na którym sprawowana była Eucharystia. Siostra Aleksandra, wikaria i mistrzyni nowicjatu podkreśliła, że dzisiejszy dzień jest jednym z najpiękniejszych dni w życiu wspólnoty. – Dziś, wraz z poświęceniem naszej nowej kaplicy, rozpoczynamy jakby „nowy rozdział”. Do tej pory przez 15 lat, które tu jesteśmy, modliłyśmy się w ukryciu naszej klauzury. Od dzisiaj w naszej modlitwie będą mogli uczestniczyć również wierni świeccy – powiedziała s. Aleksandra, będąca w klasztorze od 35 lat.
CZYTAJ DALEJ

Kaczyński: zwrócę przyznany mi ukraiński Order Księcia Jarosława Mądrego

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że zwróci przyznany mu w 2022 r. ukraiński Order Księcia Jarosława Mądrego. To wyraz mojego stosunku do elit ukraińskich i lojalności wobec prezydenta Karola Nawrockiego - tłumaczył swoją decyzję.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Kaczyński pytany o trwającą Konferencję na rzecz Odbudowy Ukrainy w Gdańsku przekazał, że zwróci przyznany mu ukraiński Order Księcia Jarosława Mądrego.
CZYTAJ DALEJ

Kolejni nowo wyświęceni polscy księża u Leona XIV

2026-06-25 20:18

[ TEMATY ]

abp Stanisław Budzik

Papież Leon XIV

polscy kapłani

@Vatican Media

Neoprezbiterzy Archidiecezji Lubelskiej wraz z ks. abpem Stanisławem Budzikiem

Neoprezbiterzy Archidiecezji Lubelskiej wraz z ks. abpem Stanisławem Budzikiem

Spotkanie z Leonem XIV, Eucharystia przy grobie św. Jana Pawła II oraz modlitwa o wierność powołaniu – to najważniejsze punkty pielgrzymki do Rzymu neoprezbiterów z archidiecezji lubelskiej i archidiecezji poznańskiej. W rozmowie z Vatican News podkreślają, że pierwsze tygodnie kapłaństwa chcieli przeżyć w sercu Kościoła, prosząc o papieskie błogosławieństwo na rozpoczynającą się posługę.

Do Rzymu pielgrzymowali nowo wyświęceni księża archidiecezji lubelskiej wraz z metropolitą lubelskim abp. Stanisławem Budzikiem oraz przełożonymi Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Centralnym punktem ich pobytu była audiencja generalna z Leonem XIV.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję